Benefity dla pracowników – top 3 i kilka ciekawych przykładów

Benefity dla pracowników – top 3 i kilka ciekawych przykładów

Benefity pracownicze stanowią dodatkowe świadczenia oferowane przez pracodawców obok wynagrodzenia podstawowego. Dla pracowników oznaczają one większą motywację, zadowolenie oraz bezpieczeństwo finansowe, a także możliwość rozwoju zawodowego. Dla pracodawców zaś to narzędzie zwiększające retencję pracowników, konkurencyjność na rynku pracy oraz efektywność biznesową, co przekłada się na obniżenie kosztów rekrutacji i lepsze wyniki firmy. Poznaj przykłady benefitów dla pracowników i dowiedz się, jakie benefity królują w Polsce.

3 najpopularniejsze benefity pracownicze

Szkolenia

Raport Sedlak&Sedlak podaje, że aż 97% firm deklaruje organizację szkoleń zawodowych swoim pracownikom. Rozwiązanie to wspiera poczucie sensu i wellbeing – według Gallupa ponad połowa millenialsów i niewiele mniejszy odsetek boomerów oraz Gen Z ocenia okazje do rozwoju jako ważny aspekt brany pod uwagę podczas wyboru nowej pracy.

Pakiety medyczne

Pakiety medyczne to kolejny najpopularniejszy rozwiązanie wellbeingowe oferowane przez firmy. Według Sedlak&Sedlak 91% pracodawców proponuje taki benefit. To rozwiązanie wspierające pracowników w dbaniu o własne zdrowie „na wypadek gdy”, stanowiące alternatywę dla NFZ. Polacy bardzo cenią taki benefit: według raportu Pracuj.pl (2017) 58% pracowników jest to najbardziej atrakcyjne świadczenie medyczne.

Karty sportowe

Karty na siłownię stały się standardem benefitów pozapłacowych. Według badania z 2017 55% małych i średnich organizacji oferuje pracownikom abonamenty sportowe – a biorąc pod uwagę, że Benefit Systems, największy dostawca z branży, po pandemii zanotował rekord korzystających z ich usługi, obecnie ta liczba z pewnością jest większa. Nic dziwnego – według raportu „Cała Polska tworzy idealne miejsce pracy” sport i dobre odżywianie potrafią podnieść produktywność nawet o 25%, zmniejszyć absencję pracowników o 27% i zwiększyć zaangażowanie o 15%. Abonament na siłownię to forma benefitu pasywnego, który ma zmotywować pracowników do dbania o siebie po godzinach pracy. Regularna aktywność fizyczna stanowi jeden z kluczowych czynników profilaktyki zdrowotnej: zapobiega chorobom cywilizacyjnym (nadciśnieniu, cukrzycy, otyłości), reguluje hormony, poprawia sen, wspiera zdrowie psychiczne.

Ciekawe benefity dla pracowników

Poznaj przykłady niecodziennych form wellbeingu w organizacji.

Pobrania krwi w firmie (Akcja zdrowia)

W jednym z minionych Narodowych Testów Zdrowia Polaków aż 81% pracowników przyznało, że choć posiada pakiet medyczny z pracy, to nie wykonuje badań profilaktycznych. Skuteczną motywacją do działań zapobiegawczych jest Akcja zdrowia – nowy benefit na rynku pracy, który oferuje uPacjenta. To wydarzenie firmowe, w ramach którego pracownicy mogą zbadać sobie krew w trakcie przerwy od codziennych obowiązków. Może stanowić jednorazową akcję lub być wpisana w wieloletni plan profilaktyczny. Akcja Zdrowia promuje działania zapobiegawcze, a nie reaktywne – w przeciwieństwie do popularnych abonamentów do prywatnych placówek medycznych. Z programu badań dla pracowników skorzystało już wiele firm, w tym Biedronka, która za swoje działania została doceniona tytułem Friendly Workplace 2023.

Ułatwienia w opiece nad dziećmi

Praca zdalna dla rodziców maluchów do lat 4 to już nie benefit, a prawo, a dla rodziców dzieci do lat 8 - powszechnie wykorzystywany przywilej. Co zatem możesz zrobić, by dodatkowo wspierać rodziców? Allegro proponuje comiesięczny dodatek do opieki nad dzieckiem, a nawet… przedszkole i żłobek przy głównej siedzibie firmy w Poznaniu. Dzięki temu rodzicom wygodnie zapewnić opiekę na czas pracy oraz zaplanować odbiór dziecka z placówki. Dodatkowo firma co roku organizuje pełen atrakcji Dzień Dziecka oraz dodatkowy dzień wolny dla rodziny, wspierający work-life balance rodziców.

Wsparcie psychologiczne

Według WHO w 2019 co 8. osoba na świecie zmaga się z zaburzeniami natury psychologicznej. To problem coraz bardziej powszechny – i nie bez znaczenia dla pracodawców. Warto zaznaczyć, że zwolnienia lekarskie z powodu depresji są dłuższe od przeciętnych i wynoszą średnio 20 dni robocze. Eksperci szacują, że depresja kosztuje gospodarkę 325 miliony złotych rocznie! Dlatego poza zachęcaniem pracowników do aktywności fizycznych, które pozytywnie wpływają na samopoczucie, firmy mogą także oferować wsparcie psychologiczne np. przez platformę Mindgram. Dostęp do niej oferują takie firmy jak Infermedica czy Bolt Poland.

Fizjoterapia

Zarówno praca fizyczna, jak i biurowa może odbijać się na zdrowiu kręgosłupa. Bóle pleców to jedna z najczęstszych dolegliwości pracowników! Dlatego też możliwość skorzystania z usług fizjoterapeuty lub warsztaty pilatesowe mogą okazać się ogromną ulgą dla zdrowia pracowników. Dla pracodawców z kolei – zapobiegać zwolnieniom, zwiększać efektywność zatrudnionych i redukcja ryzyka wypadków w pracy.

Elastyczne godziny pracy

Elastyczne godziny pracy to jeden z najprostszych do zaimplementowania benefitów służących wellbeingowi pracowników biurowych, niemających kontaktu z klientem. Według ekspertów elastyczny tryb pracy zmniejsza ryzyko depresji w pracy, a zwiększa satysfakcję z pracy aż o 62%! We wprowadzaniu takiego modelu pracy ważne jest ustalenie odpowiedniego regulaminu, który zapewni płynność realizacji projektów.

Jaki benefit wybrać, by wspierał strategię Twojej firmy?

Kluczowa jest identyfikacja potrzeb – Twoich i pracowników. Zastanów się, co chcesz osiągnąć poprzez wprowadzenie nowego benefitu: zmniejszyć rotację pracowników? Zredukować liczbę L4 w firmie? A może chcesz budować wizerunek przyjaznego miejsca pracy?

Następnie zderz swoje propozycje z oczekiwaniami pracowników. Spytaj ich, czego potrzebują najbardziej. To pomoże Ci podjąć najlepszą możliwą decyzję i uzupełnić swoją strategię wellbeingową. A jeśli dopiero ją nakreślasz – przeczytaj artykuł uPacjenta: 4 kroki do stworzenia strategii wellbeingu w pracy.

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
  • Zaplanuj badania

    Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

  • Zbadaj się u Siebie

    Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

  • Skonsultuj wyniki online

    Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

  • Ciesz się lepszym zdrowiem

    Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.