4-dniowy tydzień pracy może wspomóc zdrowie publiczne!
Wellbeing w pracy

4-dniowy tydzień pracy może wspomóc zdrowie publiczne!

Pracować krócej? Brzmi zachęcająco. Badania nad krótszym tygodniem pracy podkreślają pozytywny wpływ takiego rozwiązania na zdrowie i dobrostan pracowników, a także wskazują na korzyści dla organizacji. Wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy może być także wsparciem zdrowia publicznego. Odkryj, dlaczego coraz więcej firm rozważa skrócenie czasu pracy.

Skrócony czas pracy – gdzie przetestowano takie rozwiązanie?

Największe testy nowego trybu pracy przeprowadzono w Wielkiej Brytanii przez naukowców z Uniwersytetu Cambridge. Badanie objęło 61 organizacji, które przez pół roku funkcjonowały w trybie 4-dniowego tygodnia pracy – bez wpływu na zarobki zatrudnionych. Wnioski są obiecujące: czterodniowy tydzień pracy może pozytywnie wpłynąć na wellbeing pracowników. Po pilotażu rozwiązania:

 • 71% pracowników czuła się mniej wypalona zawodowo;
 • 39% zredukowała poziom stresu w życiu;
 • 62% raportuje, że łatwiej im połączyć pracę z życiem towarzyskim;
 • 60% twierdzi, że rozwiązanie ułatwiło organizację opieki nad dzieckiem;
 • zatrudnieni zauważyli spadek niepokoju i poprawę kondycji fizycznej.

Skrócenie tygodnia pracy przyniosło także korzyści dla organizacji:

 • liczba zwolnień chorobowych spadła o 65%;
 • obniżenie rotacji o 57% rok do roku;
 • zyski pozostały bez zmian, a nawet nieznacznie wzrosły (średnio o 1,4%).

Firmy doceniły efekty krótszego tygodnia pracy: 92% z nich zamierza kontynuować pracę w zmniejszonym wymiarze godzin.

Choć badanie z Wielkiej Brytanii było największe, nie było jedynym. Naukowcy z Włoch dokonali analizy 3876 badań nad skróconym czasem pracy – nie tylko 4-dniowym tygodniem pracy, ale także 35-godzinnym tygodniem pracy. Podsumowują, że takie działania mogą wpłynąć pozytywnie na zdrowie zatrudnionych, w szczególności na poprawę jakości snu i redukcję poziomu stresu.

Krótszy tydzień pracy a zdrowie publiczne

Dlaczego wnioski z przytoczonych badań są takie ważne? Wiele wskazuje na to, że czterodniowy tydzień pracy może pomóc w walce z chorobami cywilizacyjnymi, które są bezpośrednią przyczyną 80% wszystkich zgonów. Krótszy tydzień pracy może zatem być traktowany jako inwestycja w zdrowie publiczne.

Pilotaż w Wielkiej Brytanii pokazuje, że skrócenie tygodnia pracy daje więcej czasu na… profilaktykę, która jest kluczowa dla zapobiegania chorobom XXI wieku. W badaniu uczestnicy przyznali, że poprawiło się ich zdrowie fizyczne, sugerując, że mieli więcej czasu na ruch. Aktywność fizyczna to jeden z kluczowych czynników zapobiegania cukrzycy typu 2, otyłości i chorobom serca. Dodatkowy dzień wolny to też łatwiejsze planowanie wizyt u lekarza, więcej czasu na przygotowanie jakościowego posiłku, sen lub badania krwi.

Wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy może także stanowić wsparcie w dbaniu o zdrowie psychiczne. Mniejszy stres to mniejsze ryzyko otyłości, cukrzycy, nadciśnienia, migren, problemów z płodnością, bezsenności i przewlekłych bólów mięśni, a także poprawa pamięci, odporności oraz libido. Biorąc pod uwagę, że co 8. osoba zmaga się z różnego rodzaju zaburzeniami, to ważny aspekt zdrowotny, który może realnie poprawić kondycję psychiczną pracowników.

Więcej czasu na profilaktykę i self-care to duże korzyści dla systemu opieki zdrowotnej. Zmniejszenie liczby pacjentów zmagających się z chorobami cywilizacyjnymi może odciążyć system opieki medycznej, a także zmniejszyć koszty związane z leczeniem tych dolegliwości.

4-dniowy tydzień pracy w Polsce – kiedy zacznie obowiązywać?

Wiele osób zachwyconych wizją krótszego tygodnia pracy pyta: “od kiedy zaczniemy w Polsce pracować 4 dni w tygodniu? Albo przez 7 godzin dziennie?”. Niestety na ten moment odpowiedź jest nieznana. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) nie wyklucza wprowadzenia takiej zmiany. Podkreśla jednak, że w pierwszej kolejności konieczne są analizy sektora finansów publicznych, które ocenią możliwy wpływ wprowadzenia krótszego tygodnia pracy na gospodarkę kraju. Zanim 4-dniowy tydzień pracy stanie się standardem, firmy indywidualnie wprowadzają taki model pracy jako dodatkowy benefit pozapłacowy.

Artykuł zweryfikowany przez eksperta

Joanna Bazydło
Konsultacja merytoryczna
mgr Joanna Bazydło

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku dietetyka na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła również studia podyplomowe z Psychodietetyki na Uniwersytecie WSB Merito w Gdańsku. Jako dietetyk głównie zajmuje się współpracą z pacjentami z chorobami przewodu pokarmowego oraz zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Do każdego pacjenta podchodzi w sposób indywidualny i dopasowuje zalecenia tak, aby były możliwe do zrealizowania. W swojej praktyce wykorzystuje podejście psychodietetyczne. We współpracy szczególnie stawia na edukację pacjentów. Swoją wiedzą dzieli się również jako wykładowca na Uniwersytecie WSB Merito.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
 • Zaplanuj badania

  Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

 • Zbadaj się u Siebie

  Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

 • Skonsultuj wyniki online

  Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

 • Ciesz się lepszym zdrowiem

  Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.