Skrócony czas pracy – gdzie przetestowano takie rozwiązanie?
Największe testy nowego trybu pracy przeprowadzono w Wielkiej Brytanii przez naukowców z Uniwersytetu Cambridge. Badanie objęło 61 organizacji, które przez pół roku funkcjonowały w trybie 4-dniowego tygodnia pracy – bez wpływu na zarobki zatrudnionych. Wnioski są obiecujące: czterodniowy tydzień pracy może pozytywnie wpłynąć na wellbeing pracowników. Po pilotażu rozwiązania:
- 71% pracowników czuła się mniej wypalona zawodowo;
- 39% zredukowała poziom stresu w życiu;
- 62% raportuje, że łatwiej im połączyć pracę z życiem towarzyskim;
- 60% twierdzi, że rozwiązanie ułatwiło organizację opieki nad dzieckiem;
- zatrudnieni zauważyli spadek niepokoju i poprawę kondycji fizycznej.
Skrócenie tygodnia pracy przyniosło także korzyści dla organizacji:
- liczba zwolnień chorobowych spadła o 65%;
- obniżenie rotacji o 57% rok do roku;
- zyski pozostały bez zmian, a nawet nieznacznie wzrosły (średnio o 1,4%).
Firmy doceniły efekty krótszego tygodnia pracy: 92% z nich zamierza kontynuować pracę w zmniejszonym wymiarze godzin.
Choć badanie z Wielkiej Brytanii było największe, nie było jedynym. Naukowcy z Włoch dokonali analizy 3876 badań nad skróconym czasem pracy – nie tylko 4-dniowym tygodniem pracy, ale także 35-godzinnym tygodniem pracy. Podsumowują, że takie działania mogą wpłynąć pozytywnie na zdrowie zatrudnionych, w szczególności na poprawę jakości snu i redukcję poziomu stresu.
Krótszy tydzień pracy a zdrowie publiczne
Dlaczego wnioski z przytoczonych badań są takie ważne? Wiele wskazuje na to, że czterodniowy tydzień pracy może pomóc w walce z chorobami cywilizacyjnymi, które są bezpośrednią przyczyną 80% wszystkich zgonów. Krótszy tydzień pracy może zatem być traktowany jako inwestycja w zdrowie publiczne.
Pilotaż w Wielkiej Brytanii pokazuje, że skrócenie tygodnia pracy daje więcej czasu na… profilaktykę, która jest kluczowa dla zapobiegania chorobom XXI wieku. W badaniu uczestnicy przyznali, że poprawiło się ich zdrowie fizyczne, sugerując, że mieli więcej czasu na ruch. Aktywność fizyczna to jeden z kluczowych czynników zapobiegania cukrzycy typu 2, otyłości i chorobom serca. Dodatkowy dzień wolny to też łatwiejsze planowanie wizyt u lekarza, więcej czasu na przygotowanie jakościowego posiłku, sen lub badania krwi.
Wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy może także stanowić wsparcie w dbaniu o zdrowie psychiczne. Mniejszy stres to mniejsze ryzyko otyłości, cukrzycy, nadciśnienia, migren, problemów z płodnością, bezsenności i przewlekłych bólów mięśni, a także poprawa pamięci, odporności oraz libido. Biorąc pod uwagę, że co 8. osoba zmaga się z różnego rodzaju zaburzeniami, to ważny aspekt zdrowotny, który może realnie poprawić kondycję psychiczną pracowników.
Więcej czasu na profilaktykę i self-care to duże korzyści dla systemu opieki zdrowotnej. Zmniejszenie liczby pacjentów zmagających się z chorobami cywilizacyjnymi może odciążyć system opieki medycznej, a także zmniejszyć koszty związane z leczeniem tych dolegliwości.
4-dniowy tydzień pracy w Polsce – kiedy zacznie obowiązywać?
Wiele osób zachwyconych wizją krótszego tygodnia pracy pyta: “od kiedy zaczniemy w Polsce pracować 4 dni w tygodniu? Albo przez 7 godzin dziennie?”. Niestety na ten moment odpowiedź jest nieznana. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) nie wyklucza wprowadzenia takiej zmiany. Podkreśla jednak, że w pierwszej kolejności konieczne są analizy sektora finansów publicznych, które ocenią możliwy wpływ wprowadzenia krótszego tygodnia pracy na gospodarkę kraju. Zanim 4-dniowy tydzień pracy stanie się standardem, firmy indywidualnie wprowadzają taki model pracy jako dodatkowy benefit pozapłacowy.
Artykuł zweryfikowany przez eksperta
Konsultacja merytoryczna