Dzień doceniania pracownika – 3 pomysły od najlepszych
Praca i zdrowie

Dzień doceniania pracownika – 3 pomysły od najlepszych

Dzień Doceniania Pracownika obchodzimy w pierwszy piątek marca – w tym roku będzie to zatem 1.03. Zapisz tę datę w kalendarzu – docenianie pracownika niesie korzyści zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. A do tego budzi szeroki uśmiech i poprawia humor na cały dzień! Nie masz pomysłu, jak obchodzić ten dzień u siebie w firmie? Sprawdź 3 inspirujące przykłady innych organizacji.

Jak obchodzić Dzień Doceniania Pracownika w firmie? 3 pomysły od najlepszych firm

uPacjenta: Poczta Uznania

uPacjenta obchodzi Dzień Doceniania Pracownika wcześniej, bo 14. lutego. Robi to, uruchamiając wewnętrzną Pocztę Walentynkową. Każdy pracownik ma możliwość wysłania (anonimowo lub imiennie) miłej karteczki do dowolnego współpracownika. Ponieważ firma jest rozpierzchnięta po wielu lokalizacjach oraz zatrudnia pracowników zdalnych, akcja odbywa się online przez Google Forms. Następnie wiadomości rozsyłane są do swoich odbiorców mailowo. Akcja cieszy się popularnością i jest pozytywnie odbierana przez pracowników biurowych. HR & Operations uPacjenta, Aleksandra Witek, notuje, że 100% pracowników otrzymało swoją Walentynkę i dodaje:

Przeczytaj case study z Dnia Doceniania Pracownika uPacjenta.

Heineken: The BREWards

Heineken to kolejna firma, która postanowiła rozpowszechnić docenianie w firmie. Organizacja zauważyła, że co roku jedynie 2% pracowników otrzymuje formalne i publiczne słowa docenienia na corocznym podsumowaniu. Dlatego zmieniła podejście: zorganizowała The BREWards, czyli galę nagród pracowniczych inspirowanych popularnymi galami typu Emmy Awards. Pracownicy mogli nominować i głosować na siebie nawzajem w szeregu różnych mniej lub bardziej poważnych kategorii, które nazwą nawiązywały do wartości firmy lub branży (np. nagroda Cheers! czy IPA, rozwinięte nie jako Indian Pale Ale, lecz Inspiring People Awards). Pula nagród do wygrania zamykała się w 65$ na osobę i uwzględniała zarówno nagrody materialne (np. premię), jak i niematerialne takie jak: dodatkowy dzień wolny lub obiad dla dwojga w jednym z browarów Heinekena. The BREWards były intensywnie komunikowane wewnętrznie, jak i w social mediach firmy. Łącznie rozdano 1310 nagród, co stanowi ponad połowę pracowników Heinekena. Dodatkowym sukcesem był wzrost o ponad 50% wymiany pozytywnego uznania między pracownikami.

Baxters Food Group: Skryci Bohaterowie

Firma Baxter, zajmująca się przetwórstwem spożywczym, również zachęciła do opisywania swojej wdzięczności między współpracownikami. Poszła jednak o krok dalej: słowa uznania udostępniła publicznie na swoim wewnętrznym Wall of Praise (pol. Ściana Chwały). W ten sposób chciała podziękować pracownikom, którzy w dobie pandemii ciężko pracowali, by zachować stabilność firmy. Swoich pracowników nazwała Hidden Heroes, czyli Skrytymi Bohaterami. Dodatkowo osoby, które wybitnie się wyróżniały, otrzymały premię wraz z indywidualnymi podziękowaniami prezesa w formie wideo. Clyde Marwick, dyrektor HR Baxters, raportuje wysokie zaangażowanie pracowników w akcję. Mówi: „Każdy pracownik otrzymał ręcznie pisaną kartkę ze słowami uznania. Czytałem te wiadomości: były bardzo emocjonalne. Myślę, że gdyby nie były szczere i potrzebne, to zaangażowanie byłoby zdecydowanie inne”.

Dlaczego warto obchodzić Dzień Doceniania Pracownika?

Zgodnie z raportem HRM Institute (2022) 25% pracowników nie czuje się doceniana. Jednocześnie blisko 100% z nich podkreśla, że słowa uznania w pracy są dla nich ważne. Jak można wyczytać w raporcie agencji pracy Randstad, wielu z nich ma deklarować, że przy braku poczucia doceniania, będą odchodzić z pracy. Agencja podaje też, że organizacje, które dbają, aby ich pracownicy czuli się doceniani:

 • osiągają o 27% wyższe przychody,
 • mają o 50% wyższe wyniki sprzedażowe,
 • o 50% lepiej lojalizują klientów,
 • posiadają o 38% bardziej produktywnych pracowników.

Bregenzer i in. w swoim badaniu dodają, że docenianie pracowników przyczynia się do obniżenia zjawiska prezenteizmu, czyli nieefektywnej obecności w pracy, ponieważ obniża stres u zatrudnionych.

Korzyści z doceniania pracownika są obustronne. Według badań psychologicznych docenieni pracownicy:

Więcej pomysłów na dbanie o dobrostan pracownika

Doceniaj nie tylko od święta. Dbaj o swoich pracowników na co dzień – przez regularny feedback i różne inicjatywy firmowe. A jeśli szukasz więcej pomysłów o to, jak zadbać o wellbeing w firmie: Pobierz darmowy Planer HR-owca. Znajdziesz w nim kalendarz świąt, które możesz obchodzić w firmie, oraz wskazówki dotyczące zdrowia w miejscu pracy.

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
 • Zaplanuj badania

  Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

 • Zbadaj się u Siebie

  Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

 • Skonsultuj wyniki online

  Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

 • Ciesz się lepszym zdrowiem

  Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.