Testy na narkotyki - rodzaje, skuteczność, cena
Badania krwi

Testy na narkotyki - rodzaje, skuteczność, cena

Podejrzewasz dziecko lub inną bliską osobę o stosowanie narkotyków? A może sam chcesz sprawdzić, czy przypadkiem nie miałeś kontaktu z substancją odurzającą, jednak nie wiesz, jaki test na narkotyki najlepiej wykonać? Dowiedz się najważniejszych informacji o testach narkotykowych i zamów takie badanie w wygodny sposób!

Rodzaje testów na obecność narkotyków

Testy na narkotyki z moczu

To najczęstszy sposób wykrywania obecności narkotyków w organizmie. Próbka powinna być oddana do laboratorium w sterylnym jednorazowym pojemniczku. W odróżnieniu od wielu innych badań moczu nie ma znaczenia pora pobrania próbki. Oznacza to, że oddany do analizy mocz nie musi być poranny. Analiza wykaże, czy w niedalekim odstępie czasu (najlepiej: 2 – 3 dni, jednak w zależności od badanej substancji czas wykrywalności może wynosić nawet 30 dni) od momentu pobrania próbki, pacjent zażywał narkotyki. Testy na narkotyki z moczu są bardzo czułe i specyficzne, jednak stosunkowo łatwo je zafałszować – a w przypadku osób nadużywających substancji psychoaktywnych ryzyko, że pacjent będzie chciał uniknąć konsekwencji swoich czynów, jest wysokie. Dlatego dobrą praktyką jest towarzyszenie badanej osobie podczas oddawania próbki do badania.

Możliwe jest umówienie odbioru próbki przez specjalistę medycznego, który zadba o odpowiednie warunki transportu pojemnika z moczem do analizy. Dzięki takiej dyskretnej usłudze możesz bez wychodzenia z domu zlecić:

Ceny badań wahają się od ok. 20 zł do nawet 60 zł. Do ceny badań należy doliczyć koszt dojazdu specjalisty pod dany adres.

marihuana
marihuana

Test na marihuanę (THC) w moczu, jakościowo

Podejrzewasz dziecko lub inną bliską osobę o stosowanie narkotyków? A może sam chcesz sprawdzić, czy przypadkiem nie miałeś kontaktu z substancją odurzającą? Zbadaj mocz na obecność THC (substancji psychoaktywnej zawartej w marihuanie), omijając wizytę w punkcie pobrań. Umów odbiór materiału przez specjalistę medycznego – zaoszczędź czas, zyskaj bezpieczny transport próbki.

Ile się czeka na wyniki badań moczu na narkotyki?

Szacowany czas oczekiwania na wyniki to 1 – 4 dni robocze.

Testy na narkotyki z włosów

Rozwój medycyny i technologii laboratoryjnej pozwala również na identyfikację stosowania narkotyków z pojedynczego włosa.

Jak działa test na narkotyki z włosa?
Każde wprowadzenie substancji odurzających do organizmu sprawia, że krąży ona po naszym ciele, a po jakimś czasie zostaje ona zmetabolizowana. Kiedy to się stanie, elementy rozpadu substancji stają się elementem mieszka włosowego, jak również gruczoły potowe czy łojowe skóry głowy. Niektóre pozostałości narkotyków wiążą się nawet z melaniną, czyli substancją, która nadaje włosom kolor. Oznacza to, że resztki narkotyku pozostają we włosie wraz z jego wzrostem.

Test z włosów jest badaniem specjalistycznym, które nie jest szeroko dostępne. Ma jednak dużą zaletę: dzięki analizie kępki włosów możliwe jest określenie, jak dawno miał miejsce kontakt z substancją odurzającą. Badanie włosów może wskazać przybliżony czas zażycia narkotyków nawet do 12 miesięcy wstecz! Ponadto ten typ testu na narkotyki bardzo trudno zafałszować.

Jeśli jednak zależy Ci na wykryciu obecności narkotyku, który miałby być spożyty niedawno, test z włosa nie sprawdzi się: substancje psychoaktywne wbudowują się w strukturę włosa około 3 tygodnie od momentu ich zażycia.

Test narkotykowy ze śliny

To jedna z najprostszych form badania obecności narkotyków w organizmie. Dostępne są w niektórych aptekach i mogą zidentyfikować najpopularniejsze substancje odurzające, jeśli zostały przyjęte do kilkudziesięciu godzin wstecz. Ich wadą, w porównaniu do badań z krwi lub moczu, jest mniejsza czułość. Sprawia to, że ryzyko uzyskania wyniku fałszywie ujemnego jest większa. Testy narkotykowe ze śliny dostępne są nawet w aptekach, a ich cena waha się od ok. 20 do 50 zł.

Testy na narkotyki z krwi

Ostatnią metodą wykrywania narkotyków w organizmie są badania krwi. To metoda, którą trudno zafałszować. Należy ją jednak zastosować najlepiej w ciągu doby od potencjalnego spożycia. Wyjątkiem są badania pod kątem obecności benzodiazepinów, które mogą utrzymywać się w krwiobiegu nawet 2 dni.

O tym pamiętaj, zanim wykonasz test na narkotyki!

 1. Czas od ostatniego zażycia substancji odurzającej – większość testów jest najbardziej wiarygodna do 3 dni od ostatniego spożycia.
 2. Próby fałszerstwa próbki – osoby silnie uzależnione mogą chcieć zafałszować próbkę testów narkotykowych z moczu, by uniknąć konsekwencji swoich czynów. Dobrą praktyką jest towarzyszenie osobie potencjalnie uzależnionej podczas oddawania moczu do badania, by wiedzieć, że próbka pozbawiona jest innych substancji, ani nie została podmieniona.
 3. Rodzaj zażywanego narkotyku może definiować czas, w jakim możliwa jest identyfikacja substancji. Niektóre substancje utrzymują się w organizmie dłużej, inne krócej.

Tego NIE dowiesz się z testów na obecność narkotyków:

 • Czy ktoś jest uzależniony.
 • Jak często zażywa narkotyki.
 • Jak dużą dawkę wziął.
testy na narkotyki - rodzaje, wady i zalety. Infografika

Testy na narkotyki – często zadawane pytania

Czy testy na narkotyki są wiarygodne?

Wiele zależy od metody wykonywanego testu. Jak wspomnieliśmy wyżej, testy apteczne ze śliny mają najniższą czułość i tym samym najwyższe prawdopodobieństwo uzyskania wyniku fałszywie ujemnego. Jednak testy z moczu, krwi lub włosa są bardziej czułe i dzięki temu: bardziej wiarygodne.

Czy zwykłe badanie krwi wykryje narkotyki?

Nie. Aby wykryć narkotyki przez badanie krwi, konieczne jest wykupienie badania, które sprawdzi próbkę pod kątem obecności substancji psychoaktywnych. Zwykłe badanie, np. morfologia krwi, nie zidentyfikuje narkotyku w krwiobiegu.

Czy zwykłe badanie moczu wykryje narkotyki?

Podobnie jak w przypadku badania krwi, aby badanie moczu wykazało narkotyki, koniecznie jest wybranie analizy moczu pod kątem substancji psychoaktywnych. Rutynowe badania moczu nie sprawdzają obecności narkotyków.

Ile THC utrzymuje się we krwi?

Do 7 dni.

Ile THC utrzymuje się w moczu?

Do 3 dni przy sporadycznym stosowaniu; do 6 tygodni przy regularnym stosowaniu.

Kto może umówić prywatnie usługę wykonania testów na narkotyki?

Testy na narkotyki mogą być wykonywane przez organy śledzenia lub medyków, jednak istnieje też możliwość zamówienia testów aptecznych lub z moczu przez osoby prywatne, np.:

 • Rodziców, którzy podejrzewają, że ich dziecko może zażywać narkotyki.
 • Pracodawców w ramach Akcji zdrowia.
 • Trenerów sportowych, aby sprawdzić stan trzeźwości swoich podopiecznych.

Objawy brania narkotyków

Co powinno zwrócić Twoją uwagę, jeśli podejrzewasz u innej osoby nadużywanie substancji psychoaktywnych lub myślisz, że sam miałeś do czynienia z próbą odurzenia? Objawy brania narkotyków mogą uwzględniać:

 • pobudzenie,
 • senność,
 • euforia,
 • rozszerzone źrenice,
 • zmniejszony apetyt,
 • suchość w ustach,
 • trudności z oddychaniem,
 • nudności,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • zwiększone pocenie się,
 • drżenie lub skurcze mięśni,
 • bóle głowy,
 • kołatanie serca,
 • agresja,
 • dezorientacja,
 • nadmierna rozmowność,
 • brak kontroli nad własnym zachowaniem,
 • trudności ze skupieniem się,
 • paranoja i psychozy.

Pamiętaj, że objawy brania narkotyków mogą się różnić w zależności od rodzaju substancji, dawki, częstotliwości stosowania, sposobu podania i indywidualnych cech organizmu.

Wykrycie marihuany lub innego narkotyku we krwi – konsekwencje

Kancelaria adwokacka adwokata Ambickiego podaje, że według prawa nie ma kary za bycie pod wpływem narkotyków, o ile nie prowadzi się pojazdu po zażyciu. To, co jest nielegalne to posiadanie substancji odurzających – bez względu na cel – oraz handlowanie nimi.  Jednak, jak zaznacza kancelaria: "z samego faktu stwierdzenia w organizmie określonej osoby obecności narkotyków, nie można wywodzić, na zasadzie swoistego automatyzmu, faktu ich posiadania przez tę osobę." 

Natalia Kryger
Autor
Natalia Kryger

Propagatorka zdrowego stylu życia oraz uprawiania sportu. Wolne chwile spędza na sali treningowej, ćwicząc akrobatykę powietrzną. Interesuje się psychologią oraz fizjologią człowieka. Autorka tekstów o tematyce medycznej, well-beingowej oraz lifestyle’owej.

Pokaż więcej

Patryk Rosa
Konsultacja merytoryczna
mgr Patryk Rosa

Swoje doświadczenie w pracy diagnosty zbierał w pracowni serologii transfuzjologicznej oraz pracowni cytogenetycznej. Tytuł magistra uzyskał na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Stara się poszerzać swoją wiedzę poprzez udział w szkoleniach oraz kursach. Diagnostyka laboratoryjna jest dziedziną medycyny, która dynamicznie się rozwija oraz jest istotnym elementem postępowania diagnostycznego, dlatego uważa, że systematyczne wykonywanie badań laboratoryjnych może wspomóc pacjentów we wczesnym wykrywaniu chorób oraz wspierać w utrzymaniu zdrowego stylu życia.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
 • Zaplanuj badania

  Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

 • Zbadaj się u Siebie

  Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

 • Skonsultuj wyniki online

  Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

 • Ciesz się lepszym zdrowiem

  Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.