Test na marihuanę (THC) w moczu, jakościowo

Podejrzewasz dziecko lub inną bliską osobę o stosowanie narkotyków? A może sam chcesz sprawdzić, czy przypadkiem nie miałeś kontaktu z substancją odurzającą? Zbadaj mocz na obecność THC (substancji psychoaktywnej zawartej w marihuanie), omijając wizytę w punkcie pobrań. Umów odbiór materiału przez specjalistę medycznego – zaoszczędź czas, zyskaj bezpieczny transport próbki.

Zobacz pełny opis

Cena badania od:26,60 zł

Komu polecamy to badanie

Rodzicom, którzy podejrzewają, że ich dziecko może stosować marihuanę

Pracodawcom

Trenerom sportowym, aby sprawdzić stan trzeźwości swoich podopiecznych

Sentence-positive card icon
Umówienie odbioru próbki moczu do testu na obecność THC w moczu ogranicza ryzyko zafałszowania próbki przez osobę uzależnioną. Ponadto oszczędza czas oraz zapewnia bezpieczeństwo transportu materiału do analizy.

Kiedy warto wykonać test na marihuanę?

Objawami długotrwałego stosowania marihuany są:

obojętność,

trudności z podejmowaniem decyzji,

zaburzenia snu,

drgawki,

utrata wagi,

nudności,

kaszel,

brak motywacji,

apatia,

utrata apetytu,

bóle głowy,

bóle podbrzusza,

wahania nastroju,

zapalenie oskrzeli.

Materiał do badania:mocz
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:1-3 dni robocze
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać test na marihuanę w domu?

1
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.

4
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Dlaczego warto wykonać test na marihuanę w domu?

Medyczna marihuana stosowana jest w łagodzeniu objawów m.in. padaczki, RZS, depresji lub chorób skóry, np. łuszczycy (wówczas w formie olejków bądź kremów z wyciągiem z konopi). Jednakże stosowanie marihuany bez nadzoru lekarza może mieć poważne skutki zdrowotne. Nawet 30% osób stosujących marihuanę bez zaleceń zdrowotnych może zauważyć u siebie objawy nieodpowiedniego stosowania tej substancji.

Opracowanie naukowe dr Sharmy i in. podkreśla, że marihuana działa na mózg w podobny sposób co alkohol, kokaina lub opioidy, co czyni ją substancja uzależniającą. Powołują się także na pracę, która wykazała, że ponad 50% osób stosujących marihuanę nie ma w pełni kontroli nad przyjmowaną ilością narkotyku. Długotrwałe stosowanie marihuany bez nadzoru może przede wszystkim skutkować tzw. zespołem amotywacyjnym, objawiającym się biernością, rezygnacją, obojętnością i osłabieniem pamięci poznawczej.

Ponadto palenie marihuany zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia dróg oddechowych oraz prowadzi do zwiększenia oporu przepływu powietrza. Sprzyja też zawałowi serca. W ciągu kilku minut od pierwszego zaciągnięcia się dochodzi do przyspieszenia pracy serca, spadku napięcia w drogach oddechowych i rozszerzenia się naczyń krwionośnych w spojówkach, a tętno wzrasta o 20-50 uderzeń na minutę. Klimkiewicz i Jasińska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podają, że szacowane ryzyko wystąpienia zawału serca w ciągu pierwszej godziny po wypaleniu marihuany wzrasta aż 5-krotnie!

Wiek, w którym zaczyna się stosować marihuanę, nie pozostaje bez znaczenia. Używanie marihuany przez nastolatków może prowadzić do objawów nadmiernego pobudzenia psychoruchowego oraz zwiększać ryzyko używania innych substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol lub opiaty. Warto też zaznaczyć, że rozpoczęcie stosowania marihuany przed 18. r.ż. nawet 7-krotnie częściej przyczynia się do rozwoju zaburzeń związanych ze stosowaniem tego narkotyku.

Umówienie odbioru próbki moczu do testu na obecność THC – substancji psychoaktywnej zawartej w marihuanie – ogranicza ryzyko zafałszowania próbki przez osobę uzależnioną. Ponadto oszczędza czas oraz zapewnia bezpieczeństwo transportu materiału do analizy.

Po jakim czasie od wzięcia marihuany należy wykonać test na THC?

Tzw. okno detekcji THC, czyli czas, w którym substancja może być wykryta w organizmie, wynosi 0-3 dni przy sporadycznym stosowaniu. Przy regularnym stosowaniu: 0-6 tygodni.

Przygotowanie do testu na THC w moczu

  1. Przygotuj jałowy pojemniczek na mocz. Pobranie próbki do innego naczynia może być przyczyną otrzymania fałszywych wyników. Specjalny pojemnik na mocz otrzymasz w dowolnym punkcie pobrań firmy Diagnostyka za darmo lub możesz kupić go w aptece za kilkadziesiąt groszy.
  2. Zaleca się, aby w badaniu analizować tzw. mocz nocny, dlatego postaraj się pobrać próbkę moczu rano, podczas pierwszej tego dnia wizyty w toalecie. Wynika to z faktu, że mocz nocny jest bardziej zagęszczony, co pozwala na skuteczniejsze wykrycie wszelkich nieprawidłowości.
  3. Wystarczy, że w pojemniczku znajdzie się około 20 ml (⅓ pojemniczka) moczu.
  4. Próbkę moczu przechowuj w temperaturze pokojowej przez maksymalnie 2 godziny lub w lodówce przez 4 godziny.
  5. W przypadku domowego badania moczu porcję materiału powinna być przygotowana przed przyjazdem specjalisty do domu.
Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów przyjazd mobilnego specjalisty medycznego i zbadaj się w komfortowy sposób, bez wychodzenia z domu.

Co to jest THC?

THC (tetrahydrokannabinol) to substancja psychoaktywna zawarta w konopiach. Łączy się w organizmie z receptorami komórek nerwowych, znajdującymi się przede wszystkim w hipokampie, móżdżku, układzie limbicznym, jądrach podstawnych oraz istocie czarnej. W mniejszych ilościach receptory, na które działa THC, znajdują się w obwodowym układzie nerwowym, wątrobie, tarczycy, macicy, kościach i tkance jąder.

Ile THC jest w marihuanie?
Zawartość THC w marihuanie zależy od odmiany konopi i waha się od 1 do 10%. Stężenie THC zmienia się też w zależności od przyjmowanej formy marihuany. Przykładowo w oleju haszyszowym stężenie to sięga 15%. Eksperci w ostatnich dziesięcioleciach zauważają istotny wzrost zawartości THC w marihuanie.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

  • Zbyt długi odstęp od ostatniego stosowania marihuany spowoduje, że substancja zostanie wydalona z organizmu.
  • Częstotliwość stosowania marihuany.
  • Przyjęta dawka.
  • Wiek i płeć pacjenta.
  • Waga pacjenta.
  • Spożycie posiłku.

Interpretacja wyników testu na marihuanę

Wynik pozytywny (dodatni) oznacza obecność THC w moczu i wskazuje na stosowanie marihuany w niedalekim odstępie czasu.

Wynik negatywny (ujemny) wskazuje na brak obecności THC w moczu.

Interpretacja wyników badań online - umów