
Byłeś ostatnio za granicą? Masz gorączkę, duszności i kaszel? A może miałeś kontakt z osobą, u której potwierdzono obecność COVID-19? To jasne, że musisz skontrolować swój stan zdrowia. Pamiętaj jednak, że zgłaszając się po pomoc KONIECZNIE poinformuj o swoich objawach personel medyczny, jeszcze zanim spotkasz się z nimi twarzą w twarz.
uPacjenta dołącza się do akcji #NieKłamMedyka. O co chodzi?
Wyobraź sobie sytuację, w której zamawiasz do domu pobranie krwi i podejrzewasz u siebie obecność koronawirusa. Mimo wszystko zależy ci na badaniu, dlatego zatajasz tę informację przed naszym specjalistą. Nieświadoma zagrożenia pielęgniarka przyjeżdża i zaraża się od ciebie, a następnie ma kontakt z innymi pacjentami, specjalistami i swoją rodziną.
Brzmi strasznie? Właśnie dlatego jako uPacjenta chcielibyśmy uniknąć takiego scenariusza – na naszej stronie znajdziesz ostrzeżenie, by informować nas o wszystkich czynnikach ryzyka jeszcze zanim złożysz zamówienie. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu nasz personel może odpowiednio przygotować się domowe badanie krwi u pacjenta. Oczywiście dodatkowo zabezpieczamy naszych specjalistów maseczkami, rękawiczkami i fartuchami ochronnymi, ale mimo wszystko chyba żaden z nich nie chciałby ryzykować zdrowia swojego, bliskich i kolejnych pacjentów z powodu nierozważności jednej osoby. Nie Kłam Medyka uPacjenta to akcja, która pozwoli zmniejszyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Jeśli pacjent nie zgłosi nam wcześniej swoich objawów, a nasz specjalista zauważy je w trakcie wizyty, ma prawo odmówić wykonania usługi i opuścić miejsce pobrania. Wówczas koszt wizyty pozostaje po stronie chorego. Dlatego tak ważne jest nieokłamywanie medyka i zgłaszanie wszelkich niepokojących objawów przed wizytą.
Kwarantanna wśród medyków
Każda osoba mająca kontakt z wirusem zostaje obecnie objęta przymusową, dwutygodniową kwarantanną. Dotyczy to także lekarzy, pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych. Jeśli jednak zostaną w domu na kwarantannie, nie będą mogli w tym czasie pomagać pacjentom, którzy tak bardzo potrzebują ich wiedzy i doświadczenia w walce z chorobą.
uPacjenta Nie Kłam Medyka – razem zwalczymy wirusa
Taka sytuacja miała miejsce na oddziale chirurgii dziecięcej w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Przyjęto tam czteroletniego pacjenta z mocnym kaszlem. Jego babcia, która zapisywała chłopca na oddział, nie poinformowała personelu o tym, że jego mama wróciła kilka dni temu z Niemiec i gorączkuje. Maluch przebywał w szpitalu kilka dni i miał kontakt z niemal całą kadrą medyczną. Gdy miał opuścić szpital, przeprowadzono u niego test na obecność koronawirusa, który niestety okazał się pozytywny. Dzieci leżące na oddziale dokończą leczenie w szpitalu, ale lekarze nie przyjmą już nowych, nagłych przypadków.
Problem zatajania informacji odciska się także na ratownikach pracujących w karetkach. Jeśli zostają oni wezwani i nie zabezpieczą się uprzednio w odpowiednie kombinezony, ryzykują zarażeniem się i dwutygodniową kwarantanną. W tym czasie są całkowicie wyłączeni ze służby. Może się zdarzyć, że jeśli pacjenci nie będą informować ratowników o zagrożeniu, będziemy mieć w Polsce problem z brakiem systemu ratownictwa, ponieważ nie będzie osób, które będą mogły zastąpić obecnie pracujących zespołów.
Biorąc pod uwagę obecną sytuację, gorąco apelujemy #NieKłamMedyka!