Jak przekonać partnera do badań profilaktycznych?
Pobierz Zdrowie

Jak przekonać partnera do badań profilaktycznych?

Według raportu uPacjenta większość (72,3%) mężczyzn w związku deklaruje, że regularnie się bada. Jednak co 2. partnerka wątpi w te słowa i twierdzi, że partner bada się tylko, gdy coś mu dolega. Co 5. mężczyzna w związku (21,4%) przyznaje, że to partnerka przypomina mu o badaniach. ,,Nie mam czasu”, ,,za miesiąc”, ,,mam pilniejsze sprawy do załatwienia” - czy właśnie to słyszysz, kiedy przypominasz partnerowi o badaniach profilaktycznych? Sprawdź, jak z nim rozmawiać, aby zachęcić go do dbania o siebie!

Badania profilaktyczne mężczyzn - garść statystyk

Według raportu zrealizowanego na zlecenie szpitala Medicover w styczniu 2020 23% mężczyzn uważa badania profilaktyczne za zbędne. Taka postawa wśród Panów dziwi, biorąc pod uwagę, że tylko 9% z nich ocenia swój stan zdrowia jako bardzo dobry. Co więcej, 37% mężczyzn boi się udaru mózgu, 32% - nowotworów, a 29% - zawału serca.

Mimo że badania profilaktyczne są prostym sposobem na to, by zapobiec wymienionym chorobom lub wykryć je we wczesnej fazie, Panowie nie chcą się badać. Co 10. mężczyzna w ogóle nie wykonuje badań profilaktycznych. Narodowy Test Zdrowia Polaków 2020 ujawnił, że 69% Panów nigdy nie badało jąder u lekarza, a aż 45% nigdy nie robiło tego samodzielnie.

Twój mężczyzna zalicza się do grupy, która uważa profilaktykę zdrowotną za stratę czasu? A może chciałabyś przekonać partnera, aby badał się częściej? Masz sporą szansę na sukces! Badanie uPacjenta pokazuje, że wpływ partnerki i matki na zdrowie mężczyzny jest duży - do tego stopnia, że mężczyźni w związku są bardziej przekonani o ważnej roli badań profilaktycznych, a także częściej wybierają się do lekarza. Ponadto badania zrealizowane w ramach kampanii Prostata na lata pokazały, że 26,4% mężczyzn powyżej 40. roku życia zdecydowałoby się wykonać badania profilaktyczne w kierunku raka prostaty za namową żony lub partnerki. Być może, przy odpowiednim (kobiecym) podejściu, wszyscy Panowie przekonaliby się do regularnych i kompleksowych badań!

7 sposobów na to, by zachęcić mężczyznę do badań

Porozmawiaj o właściwej porze, w odpowiedni sposób

Przekonywałaś swojego partnera do badań, kiedy wybierał się na piwo z kolegami albo wrócił do domu po stresującym spotkaniu z klientem? Poszukaj lepszego momentu. Porozmawiajcie w spokoju, w miłej atmosferze. Pamiętaj też, żeby dostosować sposób komunikacji do charakteru Twojego mężczyzny. Jeśli trafiają do niego tylko racjonalne argumenty, przytocz fakty i użyj statystyk. Jeżeli bezpośrednie prośby wzbudzają u Twojego partnera niechęć, delikatnie nawiązuj do tematu i nie wywieraj presji.

Zawieraj… sojusze

Twój partner ma kolegę, którego zdanie traktuje jak wyrocznię? A może jest czułym ojcem, który spełni każdą prośbę ukochanej córki? Zawieraj sojusze z osobami bliskimi Twojemu mężczyźnie - niech zachęcają go do wykonania badań. Możesz też poprosić członków rodziny lub przyjaciół partnera o radę - być może podpowiedzą Ci skuteczną metodę perswazji, której jeszcze nie próbowałaś!

Pokazuj, jak bardzo jest dla Ciebie ważny

Mów często ,,kocham Cię” i podkreślaj, jak ważne dla Ciebie jest jego zdrowie i samopoczucie. Pokazuj, ile dla Ciebie znaczy jego codzienne wsparcie: otwarcie słoika, wniesienie zakupów po schodach, drobne naprawy domowe. Pokaż, że dobrze jest spędzać wspólny czas, angażując się w rozrywki wymagające aktywności fizycznej czy umysłowej. Napomnij podczas wspólnego joggingu czy partyjki scrabbli, że cieszysz się z dobrego zdrowia i samopoczucia partnera oraz chcesz, aby problemy zdrowotne omijały go szerokim łukiem.

Zamów badania do domu

Jeśli Twój mężczyzna ani myśli o wizycie w przychodni lub punkcie pobrań, weź sprawy w swoje ręce. Zamów badania z dojazdem do domu. Pomoże Ci w tym nasz serwis upacjenta.pl, w którym zamówisz zarówno pojedyncze badania, jak i pakiety umożliwiające kompleksowy przegląd zdrowia. Kiedy specjalista przyjedzie do Waszego domu pobrać próbki, Twój mężczyzna nie znajdzie już żadnej wymówki. Będzie mógł podczas badania siedzieć w ulubionym fotelu, a na pobranie poświęci do kilkunastu minut. Ominie go wysiłek związany z dojazdem na badania czy odbiorem wyników, bo z łatwością sprawdzi je online. Dowiedz się więcej o pobraniu krwi w domu.

Pakiet badań dla dziecka (1-3)
Pakiet badań dla dziecka (1-3)

Pakiet badań dla dziecka (1-3)

Przebadaj swoje dziecko bez wychodzenia z domu. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Zrozum i rozwiej obawy

Często mężczyźni nie wykonują badań, bo boją się nieprawidłowych wyników. Wykrycie choroby kojarzy im się z długim i nieprzyjemnym leczeniem, wyrzeczeniami, a często również... utratą partnerki. Dlatego porozmawiaj ze swoim mężczyzną o jego wątpliwościach. Utwierdź go w przekonaniu, że ma Twoje wsparcie bez względu na wyniki badań i zasygnalizuj, że wykrycie choroby we wczesnym stadium to jeden z filarów skutecznego leczenia.

Pokazuj przykłady

Coraz więcej znanych i lubianych osób bierze udział w akcjach z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Być może wśród nich są autorytety Twojego mężczyzny - ulubieni sportowcy, artyści, działacze społeczni. Pokaż partnerowi, że podziwiane przez niego osoby, które mają swoje pasje i często ogrom obowiązków, znajdują czas, aby się regularnie badać.

Daj badania w prezencie

Z okazji urodzin, rocznicy lub innego święta podaruj swojemu mężczyźnie bon na badania profilaktyczne. W zależności od potrzeb partnera wybierz bon kwotowy lub pakiet badań. Druga z tych opcji pozwoli Twojemu mężczyźnie:

 • zbadać się pod kątem miażdżycy, cukrzycy i innych chorób cywilizacyjnych;
 • skontrolować funkcjonowanie najważniejszych organów (wątroba, nerki, serce);
 • wykryć niedobory witamin i minerałów;
 • ocenić ryzyko wystąpienia raka prostaty.

Jak NIE przekonywać bliskiej osoby do badań profilaktycznych?

 • Nie strasz. To może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego: Twój mężczyzna będzie unikał badań jak ognia, bojąc się, że wykażą one chorobę.
 • Nie manipuluj. Nie stawiaj warunków, nie wywieraj presji, nie szantażuj. To wzbudzi w Twoim partnerze negatywne emocje, a przecież badania profilaktyczne powinny mu się kojarzyć z dbaniem o siebie - podobnie jak wyjście na siłownię czy rowerowy wypad z kolegami.
 • Nie pouczaj. Mężczyzna jest Twoim partnerem i nie powinnaś traktować go jak nieposłusznego dziecka. Dodatkowo, jeśli nie masz wykształcenia medycznego, możesz być niewiarygodna, próbując tłumaczyć kwestie zdrowotne.

 

Według ankiety uPacjenta 61% mężczyzn w związku wykonuje badania profilaktycznie przynajmniej raz w roku. Mamy nadzieję, że Twój partner dołączy tego grona, by cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem!

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
 • Zaplanuj badania

  Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

 • Zbadaj się u Siebie

  Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

 • Skonsultuj wyniki online

  Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

 • Ciesz się lepszym zdrowiem

  Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.