Według raportu uPacjenta większość (72,3%) mężczyzn w związku deklaruje, że regularnie się bada. Jednak co 2. partnerka wątpi w te słowa i twierdzi, że partner bada się tylko, gdy coś mu dolega. Co 5. mężczyzna w związku (21,4%) przyznaje, że to partnerka przypomina mu o badaniach. ,,Nie mam czasu”, ,,za miesiąc”, ,,mam pilniejsze sprawy do załatwienia” - czy właśnie to słyszysz, kiedy przypominasz partnerowi o badaniach profilaktycznych? Sprawdź, jak z nim rozmawiać, aby zachęcić go do dbania o siebie!
Badania profilaktyczne mężczyzn - garść statystyk
Według raportu zrealizowanego na zlecenie szpitala Medicover w styczniu 2020 23% mężczyzn uważa badania profilaktyczne za zbędne. Taka postawa wśród Panów dziwi, biorąc pod uwagę, że tylko 9% z nich ocenia swój stan zdrowia jako bardzo dobry. Co więcej, 37% mężczyzn boi się udaru mózgu, 32% - nowotworów, a 29% - zawału serca.
Mimo że badania profilaktyczne są prostym sposobem na to, by zapobiec wymienionym chorobom lub wykryć je we wczesnej fazie, Panowie nie chcą się badać. Co 10. mężczyzna w ogóle nie wykonuje badań profilaktycznych. Narodowy Test Zdrowia Polaków 2020 ujawnił, że 69% Panów nigdy nie badało jąder u lekarza, a aż 45% nigdy nie robiło tego samodzielnie.
Twój mężczyzna zalicza się do grupy, która uważa profilaktykę zdrowotną za stratę czasu? A może chciałabyś przekonać partnera, aby badał się częściej? Masz sporą szansę na sukces! Badanie uPacjenta pokazuje, że wpływ partnerki i matki na zdrowie mężczyzny jest duży - do tego stopnia, że mężczyźni w związku są bardziej przekonani o ważnej roli badań profilaktycznych, a także częściej wybierają się do lekarza. Ponadto badania zrealizowane w ramach kampanii Prostata na lata pokazały, że 26,4% mężczyzn powyżej 40. roku życia zdecydowałoby się wykonać badania profilaktyczne w kierunku raka prostaty za namową żony lub partnerki. Być może, przy odpowiednim (kobiecym) podejściu, wszyscy Panowie przekonaliby się do regularnych i kompleksowych badań!
7 sposobów na to, by zachęcić mężczyznę do badań
Porozmawiaj o właściwej porze, w odpowiedni sposób
Przekonywałaś swojego partnera do badań, kiedy wybierał się na piwo z kolegami albo wrócił do domu po stresującym spotkaniu z klientem? Poszukaj lepszego momentu. Porozmawiajcie w spokoju, w miłej atmosferze. Pamiętaj też, żeby dostosować sposób komunikacji do charakteru Twojego mężczyzny. Jeśli trafiają do niego tylko racjonalne argumenty, przytocz fakty i użyj statystyk. Jeżeli bezpośrednie prośby wzbudzają u Twojego partnera niechęć, delikatnie nawiązuj do tematu i nie wywieraj presji.
Zawieraj… sojusze
Twój partner ma kolegę, którego zdanie traktuje jak wyrocznię? A może jest czułym ojcem, który spełni każdą prośbę ukochanej córki? Zawieraj sojusze z osobami bliskimi Twojemu mężczyźnie - niech zachęcają go do wykonania badań. Możesz też poprosić członków rodziny lub przyjaciół partnera o radę - być może podpowiedzą Ci skuteczną metodę perswazji, której jeszcze nie próbowałaś!
Pokazuj, jak bardzo jest dla Ciebie ważny
Mów często ,,kocham Cię” i podkreślaj, jak ważne dla Ciebie jest jego zdrowie i samopoczucie. Pokazuj, ile dla Ciebie znaczy jego codzienne wsparcie: otwarcie słoika, wniesienie zakupów po schodach, drobne naprawy domowe. Pokaż, że dobrze jest spędzać wspólny czas, angażując się w rozrywki wymagające aktywności fizycznej czy umysłowej. Napomnij podczas wspólnego joggingu czy partyjki scrabbli, że cieszysz się z dobrego zdrowia i samopoczucia partnera oraz chcesz, aby problemy zdrowotne omijały go szerokim łukiem.
Zamów badania do domu
Jeśli Twój mężczyzna ani myśli o wizycie w przychodni lub punkcie pobrań, weź sprawy w swoje ręce. Zamów badania z dojazdem do domu. Pomoże Ci w tym nasz serwis upacjenta.pl, w którym zamówisz zarówno pojedyncze badania, jak i pakiety umożliwiające kompleksowy przegląd zdrowia. Kiedy specjalista przyjedzie do Waszego domu pobrać próbki, Twój mężczyzna nie znajdzie już żadnej wymówki. Będzie mógł podczas badania siedzieć w ulubionym fotelu, a na pobranie poświęci do kilkunastu minut. Ominie go wysiłek związany z dojazdem na badania czy odbiorem wyników, bo z łatwością sprawdzi je online.
PAKIET BADAŃ DLA MĘŻCZYZN
Czy wiesz, że w Polsce mężczyźni żyją krócej aż o 4,6 roku w porównaniu do średniej światowej? Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną jest stres, siedzący tryb życia, nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu i… brak badań profilaktycznych! Wykonując regularne badania krwi, możesz realnie wydłużyć swoje życie. Nie masz czasu się przebadać? To żaden problem! Teraz możesz zamówić domowe pobranie krwi a wyniki odebrać online.
Cena pakietu:
299,00 zł
Suma pojedynczych badań:
471,45 zł
Zrozum i rozwiej obawy
Często mężczyźni nie wykonują badań, bo boją się nieprawidłowych wyników. Wykrycie choroby kojarzy im się z długim i nieprzyjemnym leczeniem, wyrzeczeniami, a często również... utratą partnerki. Dlatego porozmawiaj ze swoim mężczyzną o jego wątpliwościach. Utwierdź go w przekonaniu, że ma Twoje wsparcie bez względu na wyniki badań i zasygnalizuj, że wykrycie choroby we wczesnym stadium to jeden z filarów skutecznego leczenia.
Pokazuj przykłady
Coraz więcej znanych i lubianych osób bierze udział w akcjach z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Być może wśród nich są autorytety Twojego mężczyzny - ulubieni sportowcy, artyści, działacze społeczni. Pokaż partnerowi, że podziwiane przez niego osoby, które mają swoje pasje i często ogrom obowiązków, znajdują czas, aby się regularnie badać.
Daj badania w prezencie
Z okazji urodzin, rocznicy lub innego święta podaruj swojemu mężczyźnie bon na badania profilaktyczne. W zależności od potrzeb partnera wybierz bon kwotowy lub pakiet badań. Druga z tych opcji pozwoli Twojemu mężczyźnie:
- zbadać się pod kątem miażdżycy, cukrzycy i innych chorób cywilizacyjnych;
- skontrolować funkcjonowanie najważniejszych organów (wątroba, nerki, serce);
- wykryć niedobory witamin i minerałów;
- ocenić ryzyko wystąpienia raka prostaty.
Jak NIE przekonywać bliskiej osoby do badań profilaktycznych?
- Nie strasz. To może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego: Twój mężczyzna będzie unikał badań jak ognia, bojąc się, że wykażą one chorobę.
- Nie manipuluj. Nie stawiaj warunków, nie wywieraj presji, nie szantażuj. To wzbudzi w Twoim partnerze negatywne emocje, a przecież badania profilaktyczne powinny mu się kojarzyć z dbaniem o siebie - podobnie jak wyjście na siłownię czy rowerowy wypad z kolegami.
- Nie pouczaj. Mężczyzna jest Twoim partnerem i nie powinnaś traktować go jak nieposłusznego dziecka. Dodatkowo, jeśli nie masz wykształcenia medycznego, możesz być niewiarygodna, próbując tłumaczyć kwestie zdrowotne.
Według ankiety uPacjenta 61% mężczyzn w związku wykonuje badania profilaktycznie przynajmniej raz w roku. Mamy nadzieję, że Twój partner dołączy tego grona, by cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem!
Badania krwi w Twoim domu
Zamów badania online
Podaj datę, która Ci pasuje. O wyznaczonej porze przyjedzie do Ciebie specjalista, który pobierze krew.
Wykonaj badanie w ulubionym fotelu
Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.
Pobierz wyniki online
Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.
Rozwiń
279,00 zł
Pakiet badań dla każdego (rozszerzony)
Zbadaj siebie i partnera na 1 wizycie pobrania krwi w domu.