Początek Nowego Roku to czas, w którym większość ludzi podsumowuje ubiegły rok i tworzy plany na kolejny. To czas, w którym odczuwasz większą motywację do działania i pragniesz wprowadzić zmiany do swojego życia. Wykorzystaj przełom starego i nowego roku i zapoczątkuj nawyki, które korzystnie wpłyną na Twoje zdrowie!
Zdrowe postanowienia noworoczne
1. Regularny ruch
Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zwraca uwagę na korzyści, jakie niesie za sobą wykonywanie regularnej aktywności fizycznej. Co to za korzyści? Po pierwsze, aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy myślenia i funkcji poznawczych u dzieci od 6 do 13 lat. Ale dzieci to nie jedyna grupa, która może czerpać z dobrodziejstw sportu. U dorosłych regularny ruch zmniejsza niepokój, pomaga utrzymać zdolność uczenia się, a także zmniejsza ryzyko depresji i lęku.
Zauważyłeś, że po ćwiczeniach łatwiej jest Ci zasnąć? Nie jest to przypadek, bo aktywność fizyczna poprawia także jakość snu. Kolejne korzyści z uprawiania sportu to kontrola wagi, wzmocnienie kości i mięśni, zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia, cukrzycy oraz niektórych nowotworów – na przykład nerek, płuc czy pęcherza. CDC podaje także, że u osób, które są aktywne fizycznie przez około 150 minut w tygodniu, występuje o 33% mniejsze prawdopodobieństwo zgonu. Ta statystyka udowadnia, że zdecydowanie warto wprowadzić regularny ruch na listę Twoich postanowień noworocznych dla zdrowia!
2. Zdrowsza dieta
Szkoła medyczna jednego z najlepszych uniwersytetów na świecie – Harvardu podaje, że najzdrowsza dieta uwzględnia w posiłkach dużo warzyw i ogranicza spożywanie żywności wysoko przetworzonej. Dodatkowo warto zadbać o zbilansowanie diety, tak, by dostarczać organizmowi odpowiednią porcję węglowodanów, tłuszczu i białka. Jest to szczególnie ważne, gdyż pełnowartościowa dieta zmniejsza ryzyko chorób serca, cukrzycy typu 2, a w efekcie poprawia jakość życia.
Pamiętaj, że zmiana sposobu odżywiania wcale nie musi polegać na drastycznym wykluczeniu z jadłospisu wszystkich produktów przetworzonych, cukru i soli. Ten proces warto rozłożyć na poszczególne kroki i stopniowo wdrażać do diety zdrowe produkty. Możesz zacząć od częstszego spożywania warzyw, owoców, orzechów, nasion, roślin strączkowych i ryb. Ograniczając cukier, zastąp słodycze owocami, a słodkie napoje wodą. Dzięki temu powoli nauczysz się innego sposobu odżywiania i przyzwyczaisz się do niego znacznie szybciej, niż Ci się wydaje!
3. Regularne badania profilaktyczne
W ferworze codziennych obowiązków, pracy i czasu poświęcanego rodzinie łatwo zapomnieć o kontrolowaniu stanu swojego zdrowia. Dlatego w Twoich zdrowotnych postanowieniach noworocznych nie zapomnij uwzględnić regularnych badań profilaktycznych. W tym celu zaplanuj badania krwi, kontrolę ciśnienia, wizytę u stomatologa czy okulisty. Dlaczego ten punkt jest jednym z najważniejszych? Badania pozwolą zdiagnozować Twój stan zdrowia i zapobiec ewentualnym chorobom w przyszłości. Mogą być również wskazówką do zmiany diety czy zachętą do aktywnego spędzenia czasu.
4. Postanowienia noworoczne a zdrowie psychiczne
Zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak zdrowie fizyczne, choć wiele osób o tym zapomina. Obniżony nastrój, stany depresyjne czy wypalenie zawodowe wpływają również na zadowolenie z życia, spełnienie, a nawet relacje społeczne. Dlatego zdecydowanie warto zadbać o swój psychologiczny dobrostan.
Potrzebujesz kilku pomysłów? Proszę bardzo! Spróbuj każdego dnia wygospodarować przynajmniej 20 minut tylko dla siebie. Zaparz sobie gorącej, aromatycznej kawy, poczytaj książkę albo weź długą kąpiel. To pozwoli Ci się wyciszyć i uspokoić natłok myśli. Kolejnym pomysłem jest ograniczenie czasu spędzanego na używaniu urządzeń elektronicznych. Media społecznościowe i internet mogą przeciążać Cię nadmierną liczbą bodźców i informacji. W efekcie możesz czuć się przemęczony. Spróbuj wyznaczyć każdego dnia minimum godzinę lub dwie bez zaglądania do telefonu, komputera i oglądania telewizji. Pamiętaj również, że jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań jest profesjonalna terapia, które pomaga uporać się z tym, co Ci doskwiera, dlatego w razie potrzeby śmiało zgłoś się do specjalisty.
5. Dobry sen
Na Twojej liście postanowień noworocznych dla zdrowia zdecydowanie powinien znaleźć się również punkt o jakości i ilości snu. Dobry jakościowo i odpowiednio długi sen pomaga bowiem utrzymać pozytywny nastrój, wpływa korzystnie na procesy pamięciowe, decyzyjne oraz umiejętności uczenia się nowych rzeczy. Natomiast nieodpowiedni sen może zwiększać ryzyko wystąpienia depresji, zawału serca, otyłości czy cukrzycy.
Wbrew powszechnym opiniom, coraz więcej badań naukowych wskazuje, że 8 godzin snu to za dużo! Badania i wnioski Daniela Kripke opublikowane w czasopiśmie Sleep Med, wskazują, że osoby, które śpią 7 godzin dziennie (nieprzerywanym snem), żyją dłużej niż osoby, które sypiają 8 godzin lub więcej. Największą przeżywalnością cechują się ludzie, którzy śpią od 6,5 do 7,4 godzin każdej nocy.
A co z jakością snu? Przynajmniej 30 minut przed snem zrezygnuj z używania urządzeń elektronicznych. Spróbuj wprowadzić stałą rutynę zasypiania – tak, by nie kłaść się do łóżka, kiedy jesteś przemęczony lub gdy nie chce Ci się jeszcze spać. Unikaj kofeiny i alkoholu na kilka godzin przed snem i ustaw w pomieszczeniu optymalną temperaturę, aby nie było Ci ani za ciepło, ani za zimno.
Powyższe zdrowe postanowienia na Nowy Rok nie tylko poprawią Twoją kondycję fizyczną i psychiczną, ale także pozytywnie wpłyną na ogólną jakość Twojego życia. Dlatego nie zastanawiaj się dłużej i koniecznie dopisz je do swojej listy!