Jak rozgrzać organizm zimą?
Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka niezawodnych pomysłów, które rozgrzeją Cię nawet w najchłodniejsze zimowe poranki i wieczory. Jednak zanim przejdziemy do tematu żywności, pamiętaj o ciepłej odzieży. Czapki, rękawiczki, grube swetry, skarpety i ocieplane buty - wszystko to zapewni Ci komfort cieplny. Jeśli postanowisz w tym roku kupić nowy sweter, sprawdź, czy w jego składzie znajduje się wełna.
Zimą nie zapominaj też o ruchu! Aktywność fizyczna zwiększa krążenie i pomaga zachować ciepło. Nie siedź bezczynnie, szczególnie jeśli spędzasz czas na świeżym i mroźnym powietrzu. Jest Ci zimno w domu? Przykryj się kocem, napełnij termofor ciepłą wodą, zacznij tańczyć, sprzątać lub ćwiczyć na macie. Wszystko to powinno podnieść temperaturę Twojego ciała.
Rozgrzewające produkty na chłodne dni
Medycyna chińska dzieli żywność według zasad yin i yang. Yin to produkty chłodzące organizm, natomiast yang to produkty rozgrzewające. Te chłodzące usuwają z organizmu toksyny i redukują ciepło. Natomiast rozgrzewające zwiększają poziom energii, poprawiają krążenie i zwyczajnie sprawiają, że jest nam cieplej. Według medycyny chińskiej zbyt mała ilość produktów yang w diecie wpływa na bóle stawów, zatrzymanie płynów, brak energii i sprawia, że marzną nam dłonie oraz stopy.
Również pokarmy, których trawienie zajmuje więcej czasu, mogą podnieść temperaturę ciała i sprawić, że poczujesz się cieplej. Warunkuje to termogeneza, czyli proces, w którym organizm wytwarza ciepło w wyniku metabolizmu żywności. Jesienią i zimą spożywaj posiłki bogate w zdrowe tłuszcze, białka i węglowodany. Zastanawiasz się, jakie produkty rozgrzewające organizm w takim razie powinieneś włączyć do swojej diety zimą? Już mówimy!
Rozgrzewające napoje w zdrowej wersji
Ciepły, aromatyczny napój rozgrzeje Twój organizm i zapewni Ci chwilę wytchnienia. Zadbaj, by przygotować go w zdrowej formie, a na pewno przysłuży się również Twojemu zdrowiu!
1. Ciepłe mleko roślinne z przyprawami
Mleko roślinne zawiera witaminy i minerały, które pozytywnie wpłyną na Twoje zdrowie. Wybierz swoje ulubione mleko roślinne – migdałowe, kokosowe, ryżowe, owsiane lub sojowe, zagrzej je i dodaj do niego odrobinę syropu klonowego lub miodu. Jest to przepis odpowiedni również dla osób, które nie spożywają laktozy.
2. Herbata z imbirem
Imbir ma właściwości termogeniczne – pomaga utrzymać ciepło, zwiększa metabolizm i wspomaga przepływ krwi. Gorąca filiżanka herbaty z imbirem pozytywnie Cię nastroi w te chłodniejsze dni.
3. Herbata z szałwii
Szałwia zawiera witaminy z grupy B, A, C, a także jest bogata w minerały takie jak cynk, potas, żelazo, sód, wapń czy magnez. Do tego uspokaja i wycisza.
4. Gorąca czekolada z mlekiem roślinnym
Podgrzej mleko, a następnie rozpuść w nim kilka kostek czekolady mlecznej, gorzkiej lub białej – według uznania. Napój na pewno będzie przepyszny, dlatego zrób większą porcję, żeby wystarczyło dla wszystkich domowników!
5. Ciepła woda z cytryną, cynamonem i miodem
Spożywanie dużej ilości wody nawadnia i pomaga oczyścić organizm z toksyn. Ciepła woda z dodatkiem cytryny, cynamonu i miodu smakuje tak dobrze, jak lemoniada latem!
6. Kawa z dodatkiem imbiru i cynamonu
Kofeina zwiększa metabolizm, co może podnosić temperaturę ciała. Gdy dodasz do niej odrobinę imbiru i cynamonu, będzie smakować zimowo, świątecznie i bardzo smacznie.
Rozgrzewające zupy
Zupa jak żadne inne danie potrafi rozgrzać nawet w najchłodniejsze dni. W okresie zimowym świetnie sprawdzą się zupy kremy, które możesz wykonać m.in. z dyni, brokułów, papryki, cukinii, marchewki, białych warzyw, ciecierzycy czy groszku. Jeśli dodasz do nich przyprawy takie jak imbir, papryka, pieprz czy gałka muszkatołowa masz gotowy przepis nie tylko na pyszne, ale również świetnie rozgrzewające danie.
Które pokarmy rozgrzewające mogą Ci pomóc?
- dynia, marchew,
- ziemniaki, por, bataty,
- czosnek, cebula szalotka,
- papryczki chilli,
- mango, jeżyny, wiśnie, kokos, daktyle, banany,
- orzechy włoskie, migdały,
- kasza gryczana, ryż brązowy, płatki owsiane,
- wołowina, jagnięcina i wieprzowina.
Rozgrzewające przyprawy, czyli imbir i spółka
Goździki, imbir, cynamon, kardamon, kurkuma, kolendra, pieprz, anyż i gałka muszkatołowa to przyprawy szczególnie doceniane w okresie zimowy i świątecznym. Goździki, anyż i cynamon możesz dodać do pysznej zimowej herbaty, a gałkę muszkatołową i imbir do zup. Kardamon, cynamon, anyż i goździki będą nieocenione przy przygotowaniu piernika oraz świątecznych pierniczków. Zapach tych przypraw jednoznacznie kojarzy się ze świętami i potrafi również poprawić humor, wprowadzając w wyjątkowy nastrój.
Pomysły na rozgrzewające śniadania
Owsianka nie tylko świetnie smakuje, ale posiada również funkcje rozgrzewające. Latem możesz jeść ją ze świeżymi truskawkami czy borówkami. Natomiast zimą dodaj do niej daktyle, banany, wiórki kokosowe, dżem owocowy, siemię lniane, cynamon, jabłko lub kakao. Nie przepadasz za owsianką? Spróbuj jaglanki lub placków gryczanych z bananem i masłem orzechowym.
Jeśli lubisz wytrawne śniadania, przygotuj babeczki z dyni lub sałatkę jarzynową z marchewką i ziemniakami. Sprawdź także przepis na wrapy z brązowym ryżem i warzywami. Pamiętaj też, by do śniadania przygotować herbatę lub aromatyczną kawę, które rozgrzeją Cię na początku dnia i dodadzą energii.
Mamy nadzieję, że już wiesz jak rozgrzać organizm zimą. Dzięki tym pomysłom ta najchłodniejsza pora roku może okazać się naprawdę ciepła!
Dowiedz się również, co jeść przed i po treningu?