Najważniejsze badania profilaktyczne dla mężczyzn

23 Cze 2020 8 min
uPacjenta.pl

Podczas gdy średnia długość życia na całym świecie regularnie wzrasta, według Światowej Organizacji Zdrowia mężczyźni w Polsce żyją aż o 4,6 roku krócej niż obywatele innych krajów. Natomiast Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wskazuje, że nasi panowie w zdrowiu żyją tylko do 59 roku życia. Dlaczego nie dłużej? Co zrobić, by mężczyźni jak najdłużej mogli cieszyć się pełnią zdrowia i sił witalnych? Lekarze w tej kwestii są zgodni: zdrowa żywność, aktywność fizyczna i regularne badania profilaktyczne dla mężczyzn!

 

Dlaczego warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne?

Narodowy Test Zdrowia Polaków, przeprowadzony w 2020 roku na grupie 400 tysięcy osób udowadnia, że wielu z nas nadal nie dba dostatecznie o profilaktykę zdrowia. W ciągu ostatniego roku 50% badanych zweryfikowało poziom cukru we krwi, 42% poddało się ogólnemu badaniu moczu, a tylko 39% osób zbadało cholesterol.  

 

Z kolei sondaż przeprowadzony w 2019 roku przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia wskazuje, że 25% Polaków nie wie, jakie badania profilaktyczne należy wykonać w ich wieku, a tylko 30% badanych wykonało wszystkie zalecane badania.  

Jakie korzyści niosą za sobą systematyczne badania?

Dzięki profilaktycznym badaniom, wykonywanym regularnie, można kontrolować najważniejsze parametry swojego zdrowia i wykryć wiele różnych chorób na wczesnym etapie ich zaawansowania. Gdy odpowiednio wcześnie dowiemy się o istnieniu problemu, mamy możliwość wdrożenia leczenia, zmiany trybu życia czy też diety. Istnieje wówczas na poprawę stanu zdrowia bądź spowolnienie rozwoju choroby. 

 

Regularne badania pomagają także we wczesnej diagnostyce nowotworów, które są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Profesor Krzysztof Bielski, ekspert w leczeniu raka jelita grubego, przekonuje, że im wcześniej uda się rozpoznać niepokojące zmiany, tym większa szansa na wyleczenie. Wczesne rozpoznanie zapobiega pojawieniu się raka nawet w 80%, a tym samym o wiele lat może przedłużyć nasze życie.

Jakie badania powinien wykonywać każdy mężczyzna i jak często?

Podstawowe badania, które każdy mężczyzna powinien wykonywać regularnie (najlepiej raz w roku) to analiza krwi, badanie ogólne moczu oraz lipidogram i ciśnienie tętnicze. Dzięki nim można wykryć wiele problemów m.in. z wątrobą, nerkami, miażdżycą czy nadciśnieniem, które może skracać życie aż o 15 lat! 

 

Z upływem lat należy dbać o zdrowie jeszcze staranniej

U mężczyzn pomiędzy 20 a 30 rokiem stwierdza się najwięcej przypadków raka jądra. Mężczyźni w tym wieku powinni więc raz w miesiącu wykonywać samobadanie, a raz na trzy lata udać się na profilaktyczne badanie do urologa. 

 

Im mężczyzna jest starszy, tym ważniejsze jest również kontrolowanie hormonów tarczycy, wykonywanie EKG, prób wątrobowych czy też markerów nowotworowych. Gdy ukończy 40 lat, raz na dwa lata lub w przypadku palenia papierosów raz w roku, należy sprawdzić poziom cholesterolu i funkcjonowanie gospodarki lipidowej za pomocą lipidogramu. Co dwa lata warto wybrać się również do okulisty, aby zapobiec jaskrze lub innym problemom ze wzrokiem. 

 

Około 50 roku życia należy do swoich badań włączyć również systematyczną kolonoskopię, która może zapobiec pojawieniu się raka jelita grubego, a także regularne badanie PSA, niezwykle przydatne podczas diagnozowania chorób prostaty. Dzięki regularnemu wykonywaniu zalecanych badań, można ustrzec się przed wieloma nieprzyjemnymi chorobami lub wykryć je i zacząć leczyć w początkowym stadium zaawansowania. 

Pakiet badań dla mężczyzn bez wychodzenia z domu!

Brak czasu jest częstą przyczyną odkładania badań profilaktycznych „na później”. Pakiet badań dla mężczyzn, który można zamówić i wykonać bez wychodzenia z domu to doskonałe rozwiązanie dla ludzi zapracowanych, zajętych, jak i dla osób z obniżoną odpornością, dla których wizyta w przychodni, może wiązać się z przykrą infekcją. Diagnostyka bez wychodzenia z domu pozwala za pomocą minimalnego zaangażowania kompleksowo zadbać o swoje zdrowie.

Co dokładnie zawiera pakiet badań dla mężczyzn?

Oferowany przez nas pakiet badań dla mężczyzn jest idealnie skrojony pod zdrowotne potrzeby mężczyzn. To wygodna diagnostyka, za której pomocą można zbadać szereg parametrów, pozwalających ocenić ogólny stan zdrowia, odżywienia oraz funkcji narządów wewnętrznych.

 

Pakiet dla mężczyzn obejmuje poniższe badania:

 • OB (odczyn Biernackiego)
 • Elektrolity (Na, K)
 • PSA całkowity
 • Kreatynina
 • CRP, ilościowo
 • Morfologia krwi (pełna)
 • Fibrynogen
 • D-dimer, ilościowo
 • Glukoza
 • Lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG)
 • ALT
 • GGTP
 • Mocznik
 • Kwas moczowy
 • Homocysteina
 • TSH
 • Testosteron

 

Komplet badań obecnych w pakiecie pozwala ocenić organizm pod kątem: cukrzycy, miażdżycy, chorób sercowo-naczyniowych, problemów z prostatą, chorób nerek, wątroby, stanów zapalnych, zakażeń, rozmaitych infekcji, czy też chorób autoimmunologicznych. 

 

Czasami potrzeba bardzo niewiele, by zaoszczędzić sobie zmartwień, bólu, a także wydanych pieniędzy na rozmaite lekarstwa i wizyty u lekarzy. Kompleksowe pakiety badań to doskonały sposób, żeby całościowo zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich.  

 

Rabat

Ta strona korzysta z ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli wyrażasz na to zgodę, kontynuuj przeglądanie.