Najważniejsze badania profilaktyczne dla mężczyzn
Badania krwi

Najważniejsze badania profilaktyczne dla mężczyzn

Podczas gdy średnia długość życia na całym świecie regularnie wzrasta, według danych europejskich mężczyźni w Polsce żyją aż o ok. 4 lata krócej niż obywatele innych krajów. Natomiast Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wskazuje, że nasi panowie w zdrowiu żyją tylko do 59. roku życia. Dlaczego nie dłużej? Co zrobić, by mężczyźni jak najdłużej mogli cieszyć się pełnią zdrowia i sił witalnych? Lekarze w tej kwestii są zgodni: zdrowa żywność, aktywność fizyczna i regularne badania profilaktyczne dla mężczyzn!

Dlaczego warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne?

Narodowy Test Zdrowia Polaków, przeprowadzony w 2020 roku na grupie 400 tysięcy osób udowadnia, że wielu z nas nadal nie dba dostatecznie o profilaktykę zdrowia. W ciągu ostatniego roku 50% badanych zweryfikowało poziom cukru we krwi, 42% poddało się ogólnemu badaniu moczu, a tylko 39% osób zbadało cholesterol.

Z kolei sondaż przeprowadzony w 2019 roku przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia wskazuje, że 28% Polaków nie wie, jakie badania profilaktyczne należy wykonać w ich wieku. A to właśnie dzięki profilaktycznym badaniom, wykonywanym regularnie, można kontrolować najważniejsze parametry swojego zdrowia i wykryć wiele różnych chorób na wczesnym etapie ich zaawansowania. Gdy odpowiednio wcześnie dowiemy się o istnieniu problemu, mamy możliwość wdrożenia leczenia, zmiany trybu życia czy też diety. Istnieje wówczas szansa na poprawę stanu zdrowia bądź spowolnienie rozwoju choroby.

Regularne badania pomagają także we wczesnej diagnostyce nowotworów, które są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Profesor Krzysztof Bielski, ekspert w leczeniu raka jelita grubego, przekonuje, że im wcześniej uda się rozpoznać niepokojące zmiany, tym większa szansa na wyleczenie. Wczesne rozpoznanie zapobiega pojawieniu się raka nawet w 80%, a tym samym o wiele lat może przedłużyć nasze życie.

Jakie badania powinien wykonywać każdy mężczyzna i jak często?

Podstawowe badania profilaktyczne dla mężczyzn to: morfologia, badanie ogólne moczu, lipidogram, glukoza, próby wątrobowe i pomiar ciśnienia tętniczego – powinno się je wykonywać co najmniej raz w roku. Dzięki nim można wykryć wiele problemów m.in. z wątrobą i nerkami, miażdżycę czy nadciśnienie, które może skracać życie aż o 15 lat!

Z upływem lat należy dbać o zdrowie jeszcze staranniej

Badania dla mężczyzn po 30.

U mężczyzn pomiędzy 20. a 30. rokiem stwierdza się najwięcej przypadków raka jądra. Mężczyźni w tym wieku powinni więc raz w miesiącu wykonywać samobadanie, a raz na trzy lata udać się na profilaktyczne badanie do urologa. Dowiedz się, jakie badania po 30. warto wykonać.

Badania dla mężczyzn po 40.

Im mężczyzna jest starszy, tym ważniejsze jest również kontrolowanie hormonów tarczycy, wykonywanie EKG, prób wątrobowych czy też markerów nowotworowych. Gdy ukończy 40 lat, raz na dwa lata lub w przypadku palenia papierosów raz w roku, należy sprawdzić poziom cholesterolu i funkcjonowanie gospodarki lipidowej za pomocą lipidogramu. Co 2-4 lata warto wybrać się również do okulisty, aby zapobiec jaskrze lub innym problemom ze wzrokiem.

Dowiedz się więcej o badaniach po 40. dla mężczyzn.

Badania dla mężczyzn po 50.

Około 50. roku życia należy do swoich badań włączyć również systematyczną kolonoskopię (co 5 lat) oraz badanie krwi utajonej w kale (co roku), które mogą zapobiec rozwojowi raka jelita grubego, a także regularne badanie PSA, niezwykle przydatne podczas diagnozowania chorób prostaty. Dzięki regularnemu wykonywaniu zalecanych badań można ustrzec się przed wieloma nieprzyjemnymi chorobami lub wykryć je i zacząć leczyć w początkowym stadium zaawansowania. Sprawdź badania dla 50-latków.

Pakiet badań dla mężczyzn, który wykonasz we własnym domu!

Brak czasu jest częstą przyczyną odkładania badań profilaktycznych „na później”. Pakiet badań dla mężczyzn, który można zamówić i wykonać bez wychodzenia z domu to doskonałe rozwiązanie dla ludzi zapracowanych, zajętych, jak i dla osób z obniżoną odpornością, dla których wizyta w przychodni, może wiązać się z przykrą infekcją. Diagnostyka bez wychodzenia z domu pozwala za pomocą minimalnego zaangażowania kompleksowo zadbać o swoje zdrowie.

Usługa pobrania krwi w domu uPacjenta daje taką możliwość: decydując się na Pakiet badań dla mężczyzn, umawiasz przyjazd mobilnego specjalisty medycznego do swojego domu. Sam decydujesz, który dzień jest najbardziej odpowiedni na badania: w tygodniu, pół godziny przed pracą? A może w sobotę? Wszystko jest możliwe! W wyznaczony dzień specjalista przyjeżdża do Ciebie i pobiera krew w najbardziej dogodnym dla Ciebie miejscu: na kanapie, fotelu lub przed laptopem.

Co dokładnie zawiera pakiet badań dla mężczyzn?

Oferowany przez uPacjenta pakiet badań dla mężczyzn jest idealnie skrojony pod zdrowotne potrzeby mężczyzn. To wygodna diagnostyka, za której pomocą można zbadać szereg parametrów, pozwalających ocenić ogólny stan zdrowia, odżywienia oraz funkcji narządów wewnętrznych.

Pakiet dla mężczyzn obejmuje poniższe badania:

  • Lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG)
  • Elektrolity (Na, K)
  • Glukoza
  • TSH
  • Mocznik
  • Morfologia krwi (pełna)
  • Testosteron
  • Fibrynogen
  • PT (INR)
  • PSA całkowity
  • Kwas moczowy
  • APTT
  • ALT
  • GGTP
  • OB (odczyn Biernackiego)
  • Kreatynina
  • CRP, ilościowo

Komplet badań obecnych w pakiecie pozwala ocenić organizm pod kątem: cukrzycy, miażdżycy, chorób sercowo-naczyniowych, problemów z prostatą, chorób nerek, wątroby, stanów zapalnych.

Pakiet badań dla dziecka (1-3)
Pakiet badań dla dziecka (1-3)

Pakiet badań dla dziecka (1-3)

Przebadaj swoje dziecko bez wychodzenia z domu. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Czasami potrzeba bardzo niewiele, by zaoszczędzić sobie zmartwień, bólu, a także wydanych pieniędzy na rozmaite lekarstwa i wizyty u lekarzy. Kompleksowe pakiety badań to doskonały sposób, żeby całościowo zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich.

Zdrowy mężczyzna to skarb. Zapisz się na mailowe przypomnienia o regularnych badaniach i ciesz się świetną kondycją

O ilu rzeczach musisz pamiętać każdego dnia? Na pewno o zbyt wielu. Spotkania w pracy, odebranie dzieci ze szkoły, treningi, zakupy… Masz już wystarczająco dużo na głowie. Pozwól sobie pomóc! Dzięki Asystentowi Zdrowia nie musisz zaprzątać sobie głowy, co i kiedy powinieneś zbadać – on zrobi to za Ciebie. Pozwól się sobą zaopiekować i otrzymuj cykliczne powiadomienia mailowe z przypomnieniem o badaniach. Możesz ustawić interwał coroczny, jak również co 6 lub 3 miesiące. Już zawsze będziesz pamiętać o zdrowiu!

Ustaw mailowe przypomnienie o badaniach
our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
  • Zaplanuj badania

    Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

  • Zbadaj się u Siebie

    Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

  • Skonsultuj wyniki online

    Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

  • Ciesz się lepszym zdrowiem

    Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.