Markery nowotworowe - czym są?

Podejrzewając chorobę nowotworową, podstawowe badania krwi nie wystarczą, by ją potwierdzić. W organizmach mierzących się z nowotworem złośliwym zazwyczaj pojawiają się pewne substancje, markery nowotworowe, których stężenie znacząco odbiega od prawidłowego. Oznacza się je głównie w ocenie skuteczności leczenia oraz pomocniczo w diagnostyce nowotworu.

 

Na podstawie markerów nowotworowych nie stawia się diagnozy, są one jedynie pomocne w rozpoznaniu choroby nowotworowej przy jej podejrzeniu. Badania te wykonuje się przed rozpoczęciem leczenia oraz po (jako ocena skuteczności leczenia) oraz do wykrywania przerzutów.

Jakie markery nowotworowe wyróżniamy?

Antygen karcyno-embrionalny CEA – jego wysoki poziom jest szczególnie zauważalny u osób z nowotworami jelita grubego, płuc i trzustki.

Alfa-fetoproteina AFP – jego podwyższony poziom może być efektem nowotworów zarodkowych jąder, raka wątrobowokomórkowego, dróg żółciowych i trzustki.

beta-HCG – jest zazwyczaj wytwarzana, gdy mamy do czynienia z rakiem jąder lub jajników. Rzadziej w nowotworach przewodu pokarmowego.

CA 125 – marker nowotworowy związany z rakiem jajnika. Wysokie wartości tego parametru mogą też świadczyć o raku macicy i nowotworach w obrębie jamy brzusznej. Podwyższone CA 125 może też występować w trakcie menstruacji, menopauzy, ciąży i w endometriozie. Szczególnym wskazaniem do oznaczenia tego parametru są przypadki nowotworów w rodzinie oraz stwierdzone mutacje w genach BRCA1 lub BRCA2.

Swoisty antygen sterczowy PSA – może wzrastać w stanach zapalnych gruczołu krokowego.

Antygen nowotworu przewodu pokarmowego CA 19-9 (GIGA) – znacznik raka trzustki, dróg wątrobowo-żółciowych oraz jelita grubego i odbytnicy.

CA 15-3 – jest markerem raka piersi. Przydatny w monitorowaniu leczenia.

Antygen raka płaskonabłonkowego (SCC-Ag) – marker raka szyjki macicy, nowotworów płaskonabłonkowych regionu głowy i szyi oraz płaskonabłonowego raka płuca.

Tyreoglobulina – znacznik progresji raka tarczycy. 

Kalcytonina – hormon syntezowany przez komórki tarczycy. Marker raka tarczycy.

Rodzaje markerów nowotworowych wg. zastosowania klinicznego

RODZAJ NOWOTWORUUŻYTECZNY MARKER
Rak jelita * CEA, CA 19-9
Rak trzustki*CA 19-9
Rak piersiCA 15-3, CEA
Rak prostatyPSA, PAP
Rak szyjki macicySCC-Ag
Rak żołądkaCA 19-9, CEA
Rak płucaNSE, SCC-Ag, CYFRA 21-1, CEA
Rak jajnikaAFP
Pierwotny rak wątrobowo-komórkowyAFP
Nowotwory zarodkowe jądrabeta-HCG, AFP, PLAP
Rak tarczycyTyreoglobulina, kalcytinina

Poddając się badaniu, wiele osób zastanawia się, czy markery nowotworowe są wiarygodne. W przypadku markerów nowotworowych bardzo łatwo o zafałszowany wynik, dlatego pacjent oddając próbkę, powinien być w pełni zrelaksowany. Dobrym pomysłem będzie domowe badanie krwi. Znane środowisko i bezpieczne warunki obniżą poziom stresu i przyniosą bardziej wymierne wyniki laboratoryjne.

Jak przygotować się do badań markerów?

Należy przede wszystkim pamiętać, że nawet podwyższone markery nowotworowe nie zawsze oznaczają, że mamy do czynienia z rakiem.

Ich oznaczenie można łatwo zaburzyć, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie:

Oddając próbkę, powinieneś być w pełni zdrowy. Nawet drobne przeziębienie czy gorączka mogą zafałszować wyniki.

W przypadku oznaczania PSA u mężczyzn, przed badaniem zrezygnuj z wysiłku fizycznego, który powoduje ucisk gruczołu krokowego (np. jazda na rowerze).

W przypadku oznaczania PSA, na dwa dni przed oddaniem próbki powstrzymaj się od współżycia oraz unikaj długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej.

Nie wykonuj badań podczas okresu.

Palenie papierosów może mieć wpływ na wynik badania np. CEA.

Zbadaj się kompleksowo. Wybierz Pakiet Badań z markerami nowotworowymi i zaoszczędź pieniądze!

PAKIET MARKERÓW NOWOTWOROWYCH DLA MĘŻCZYZN

Pakiet markerów nowotworów często występujących u mężczyzn: prostaty, jąder, płuc, jelita grubego i odbytu.  Zawiera 4 markery nowotworowe, morfologię krwi oraz wskaźnik stanu zapalnego OB. Wszystkie sprawdzisz na jednej wizycie specjalisty medycznego w swoim domu. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Badania w pakiecie: Morfologia • OB • CA 19-9 • CEA • PSA całkowity • AFP

PAKIET MARKERÓW NOWOTWOROWYCH DLA KOBIET

Pakiet markerów nowotworowych nierzadko dotykających kobiet: jajnika, piersi, trzustki i przewodów żółciowych, a także raka jelita grubego i odbytu. 4 markery nowotworowe i 2 podstawowe badania krwi w jednym pakiecie, na jednej domowej wizycie specjalisty medycznego w Twoim domu. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Badania w pakiecie: Morfologia • OB • CA 19-9 • CEA • CA 15-3 • CA 125

Wykonaj badania rakowe w swoim domu

Umów badanie online

Wybierz badania, które chcesz wykonać lub wybierz pakiet badań.

Oczekuj wizyty

Mobilny specjalista medyczny przyjedzie do Ciebie w wyznaczony dzień.

Wykonaj badanie

Rozsiądź się wygodnie w ulubionym fotelu i pozwól pobrać sobie krew. Zajmie to tylko chwilę! Jeśli masz jakieś pytania – zadaj je.

Odbierz i skonsultuj wyniki

Wyniki badań sprawdzisz na: wyniki.upacjenta.pl. Jeśli któryś z parametrów Cię niepokoi, możesz umówić się na konsultację online z jednym z naszych diagnostów.

Co zyskasz, wykonując domowe badania krwi?

Kanapa, a może łóżko? Bliski trzymający za rękę? Zainspirowani bajką o złotej rybce chcemy spełniać życzenia o idealnym badaniu – i to nie tylko trzy. Zadbamy o Twój komfort na wielu płaszczyznach.

 

• Mamy czas dla Pacjentów. Rozwiejemy Twoje obawy i wątpliwości.
• Boisz się pobierania krwi? Hemofobia to powszechna przypadłość. Wiemy, jak zadbać o Twój spokój.
• W ramach jednej wizyty możemy zbadać do 3 osób. Dzięki temu możesz szybko przebadać nie tylko siebie, ale i swoich bliskich.
• Badanie krwi możesz umówić także na sobotę, a nawet niedzielę! Wybierz dogodny termin – dostosujemy się do Twojego kalendarza.

Domowe badanie krwi zajmie Ci zaledwie 15 minut. W tym czasie specjalista:

 

• zapuka do drzwi i powita Cię uśmiechem,
• zdezynfekuje ręce we wskazanym miejscu,
przygotuje sprzęt,
• pobierze krew lub inny materiał do badań,
• przekaże informacje na temat odbioru wyników,
• odpowie na Twoje pytania i wątpliwości.

 

A po wizycie? Zaoszczędzony czas możesz przeznaczyć na śniadanie nieśpiesznie zjedzone z rodziną lub inne przyjemności. Nasi Pacjenci dzięki domowym wizytom oszczędzają średnio aż 2 godziny! 

Patrzysz na rozrzucone zabawki, niepozmywane naczynia i zastanawiasz się, czy dom to bezpieczne miejsce na pobranie krwi? Uspokajamy. Nasi specjaliści posiadają środki do dezynfekcji, stosują m.in. maseczki, rękawiczki i podkładki, a w uPacjentowej walizce noszą wszystko, co potrzebne do pobrania krwi.


Po pobraniu próbek nasz specjalista zabezpiecza je w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

Twoje dziecko na widok igły krzyczy i płacze? W naszym zespole pracują doświadczone położne, które potrafią odwrócić uwagę malucha od nieprzyjemnej sytuacji. Ale to nie wszystko!

 

Dla dzielnych małych Pacjentów mamy naklejki ze zwierzakami i barwny katalog, w którym można je kolekcjonować. Każda kolejne pobranie krwi to dla Twojego dziecka okazja, aby poznać kolejnego zwierzęcego bohatera. Sprawdziliśmy taką formę nagrody u wielu dzieci – zapewniamy, że działa!

Masz pod opieką starszą lub chorą osobę? A może babcia, dziadek czy rodzic coraz częściej miewa problemy z poruszaniem? Nie musisz zamawiać badań w domu dla siebie – możesz to zrobić w imieniu osoby, której taka usługa jest szczególnie potrzebna.

Nie musisz obawiać się o kompetencje naszych specjalistów – potrafią oni pobrać krew od osoby, która ma ,,trudne”, słabo widoczne żyły.

Jak interpretować wyniki markerów nowotworowych?

Już wcześniej wspominaliśmy o tym, że wyniki markerów rakowych powinien interpretować wyłącznie lekarz. Markery nowotworowe są wyjątkowo trudne w prawidłowym rozpoznaniu, a ich wynik może być podwyższony np. gdy w organizmie pojawia się stan zapalny. Nie jest to przecież jednoznaczne z nowotworem, ale wielu pacjentów ulega sugestii i szybko wpada w niepotrzebną panikę.

Jeśli w wynikach zauważysz podwyższone stężenie któregoś z markerów nowotworowych, pamiętaj, że mają one znaczenie wyłącznie pomocnicze i nie są jednoznaczne z diagnozą.

Objawy, które powinny zwrócić Twoją uwagę

Choć nowotwór, zwłaszcza we wczesnym stadium, może nie dawać żadnych objawów, czasami może dawać o sobie znać. Amerykańskie towarzystwo onkologiczne wyróżniło szereg symptomów, które mogą być objawami raka. Najczęściej są to:

W jakich miejscowościach wykonasz badanie krwi w domu?

Domowe pobrania krwi to wygoda i oszczędność. Mobilni specjaliści medyczni uPacjenta aktualnie działają w:

 

Białystoku  |  Bielsko-Białej  |  Gdańsku  |  Gdyni | Katowicach  |  Krakowie |  Łodzi  |  Lublinie  |  Olsztynie  |  Poznaniu  |  Rzeszowie  |  Szczecinie  |  Warszawie  |  Wrocławiu

 

Dojeżdżamy także na obrzeża tych miast.

Sprawdź, co o uPacjenta mówią klienci!

Dowiedz się więcej o badaniach krwi

Pobieranie krwi u niemowlaka – jak przygotować dziecko?

Pobranie krwi u niemowlaka budzi Twój stres? Sprawdź jak przygotować się do badania i zapewnij sobie i dziecku spokój.

Podwyższona kreatynina – jak ją obniżyć? Poznaj sposoby!

Jak przygotować się do badania kreatyniny, jakie są normy i co oznacza ich przekroczenie – dowiedz się teraz!

Jaki wynik ALAT jest niepokojący? Co oznacza to badanie?

Odebrałeś(-aś) wyniki krwi i niepokoją Cię wysokie wartości ALAT (ALT)? Sprawdź, co może oznaczać podwyższone ALT.