Komu polecamy to badanie?
Kobietom chorującym na raka piersi
Kobietom, które zakończyły leczenie przeciwnowotworowe
Kobietom, u których w rodzinie zdarzały się przypadki chorób nowotworowych
Pacjentkom w trakcie terapii przeciwnowotworowej
Pacjentkom, które w przeszłości chorowały na raka
Kiedy badać poziom CA 15-3?
Wykonaj badanie CA 15-3, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:
zmiany w wyglądzie piersi lub sutków (kształtu, koloru);
powiększenie pachowych węzłów chłonnych;
bolesność piersi lub w jej okolicy np. dołu pachowego.
wydzielina z brodawki sutkowej;
obrzęk i zaczerwienienie skóry na piersiach;
Jak wykonać badanie CA 15-3 w domu?
Zamawiasz online
Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.
My pobieramy Ci krew w domu
Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.
Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.
Wyniki odbierasz online
Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.
Dlaczego warto wykonać badanie?
W trakcie leczenia onkologicznego badanie CA 15-3 pozwala ocenić skuteczność terapii. Jeśli wartość parametru spada, świadczy to o pozytywnej reakcji organizmu na leczenie.
Badanie CA 15-3 może też być pomocne w diagnostyce niektórych nowotworów (głównie raka piersi). Jednak samo w sobie nie jest w pełni wiarygodnym badaniem w rozpoznaniu nowotworów. Podwyższone wartości parametru mogą bowiem występować także w przypadku niektórych chorób wątroby, niewydolności nerek, zapalenia płuc, chorobach autoimmunologicznych oraz w III trymestrze ciąży. Dlatego jeśli zależy Ci na profilaktyce nowotworowej, razem z CA 15-3 oznacz także inne markery nowotworowe, takie jak CA 19-9, CEA i CA-125.
Zyskaj szersze spojrzenie na swoje zdrowie

299,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA KOBIET Z KONSULTACJĄ
Pakiet pozwoli Ci skontrolować stan zdrowia w szybki i wygodny sposób – wszystkie najważniejsze badania wykonasz w ramach jednego pobrania, a otrzymane wyniki skonsultujesz ze specjalistą online. Pakiet z powodzeniem zastąpi Ci okresowe badania profilaktyczne lub pomoże wykryć źródło niezdiagnozowanych problemów zdrowotnych. Decydując się na pobranie krwi w domu, oszczędzasz czas – nie musisz brać dnia wolnego lub martwić się, że kolejka w przychodni będzie tak długa, że się spóźnisz. A jeśli masz pod opieką dziecko – to dodatkowa wygoda i świetny wzór dla malucha, jak można dbać o swoje zdrowie bez nerwów. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

189,00 zł
PAKIET MARKERÓW NOWOTWOROWYCH DLA KOBIET
Choć współczesna medycyna coraz lepiej radzi sobie z leczeniem raka, nie zmienia to faktu, że im późniejsza diagnoza, tym niższe szanse na wyleczenie. Niegdyś najbardziej śmiertelny nowotwór – rak piersi – nie nosi już tytułu najgroźniejszego nowotworu wśród kobiet właśnie dzięki popularyzacji samobadania piersi i badań profilaktycznych. Cały czas jednak pozostaje jednym z tych najczęściej diagnozowanych. Markery nowotworowe pomagają określić umiejscowienie zmian. Warto jednak zaznaczyć, że nie mają zastosowania jako badania przesiewowe. U pacjentek ze zdiagnozowanym nowotworem oznaczenie markerów przydatne jest w różnicowaniu nowotworów łagodnych i złośliwych, określeniu rokowania i sposobu leczenia, a u osób, które przeszły chorobę – mogą wykryć jej nawrót.

1529,00 zł
PAKIET NOWOTWORY U KOBIET - BADANIA GENETYCZNE ROZSZERZONE
Rak piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór wśród kobiet. Jeśli wśród Twoich bliskich są kobiety, które usłyszały taką diagnozę, zwłaszcza przed 50. r.ż., zbadaj swoje geny. Analiza genów BRCA, NBN, PALB2 i innych pozwoli określić, czy Ty również znajdujesz się w grupie ryzyka! Wybierając Pakiet, sprawdzisz też inne geny, które mogą wiązać się z innymi typami nowotworów. Wiedząc, że posiadasz mutacje genowe sprzyjające rozwojowi nowotworu, możesz podjąć odpowiednie kroki, które zmniejszają ryzyko wystąpienia raka. Profilaktyczne badania krwi oraz regularne samobadanie piersi to tylko jedne z nich – zaraz obok powinien znaleźć się rachunek sumienia dot. prowadzonego stylu życia i diety.
Jak często wykonywać badanie?
Badanie może być wykonywane na każdym etapie choroby nowotworowej: przed rozpoczęciem leczenia, w trakcie terapii do oceny skuteczności leczenia oraz po jej zakończeniu w celu monitorowania ewentualnych nawrotów.
Jak przygotować się do badania CA 15-3?
Badanie CA 15-3 nie wymaga specjalnego przygotowania. Można je wykonać o każdej porze dnia i nie trzeba być na czczo. 30 minut przed pobraniem krwi warto wypić szklankę wody.
Co to jest CA 15-3?
CA 15-3 występuje w prawidłowych komórkach piersi, jednak w przypadku komórek raka, może być w znacznych ilościach uwalniany do krążenia.
CA 15-3 największe znaczenie ma w ocenie skuteczności wprowadzonego leczenia raka piersi, a także ewentualnego wznowienia choroby lub wystąpienia przerzutów.
CA 15-3 normy
Prawidłowa wartość CA 15-3 powinna mieścić się w zakresie 0-26,4 U/ml.
Normy i jednostki mogą się różnić między laboratoriami.
Czynniki mogące mieć wpływ na wynik
- Przeciwciała heterofilne, które produkowane są przez organizm podczas stanu zapalnego i u osób z chorobami autoimmunologicznymi, mogą dawać wynik fałszywie dodatni.
Interpretacja wyników
Wysokie stężenie markera CA 15-3 może towarzyszyć nowotworowi piersi, płuc, jajnika, trzustki, wątroby, jelita grubego i odbytnicy. Wysoki poziom parametru obserwowalny jest także w przypadku chorób wątroby, niewydolności nerek, zapalenia płuc, niezłośliwych zmianach w piersiach, chorobach autoimmunologicznych (np. RZS) oraz w III trymestrze ciąży. Najwyższy poziom CA 15-3 występuje najczęściej w przypadku przerzutów raka piersi do kości lub wątroby.
Bardzo wysoki wzrost stężenia CA 15-3 zwykle towarzyszy przerzutom raka piersi do wątroby, kości lub nawrotowi choroby.
Niski poziom CA 15-3 świadczy o pozytywnej reakcji na wprowadzone leczenie onkologiczne. W przypadku przeprowadzania badania przed leczeniem niestety nie wyklucza choroby.
Czasami badanie daje wynik fałszywie dodatni, pojawiający się przy zmianach nowotworowych w innej lokalizacji niż piersi, marskości lub zapaleniu wątroby. Dlatego przy konsultacji wyników zostają zlecane dodatkowe badania, w tym przypadku mammografia i USG piersi.
Osoby zdrowe mogą mieć nieznacznie podwyższony poziom markera CA 15-3.
Kategoria: