Badanie CA 15-3

CA 15-3 to marker nowotworowy, pomagający ocenić skuteczność leczenia raka piersi, a także ewentualnego wznowienia choroby lub wystąpienia przerzutów. Badanie może też być pomocne w diagnostyce niektórych nowotworów. Zbadaj się szybko i to bez wychodzenia z domu!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:33,25 zł

Komu polecamy to badanie?

Kobietom chorującym na raka piersi

Kobietom, które zakończyły leczenie przeciwnowotworowe

Kobietom, u których w rodzinie zdarzały się przypadki chorób nowotworowych

Pacjentkom w trakcie terapii przeciwnowotworowej

Pacjentkom, które w przeszłości chorowały na raka

Sentence-positive card icon
Domowe pobranie krwi to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla pacjentek, które są bardziej osłabione po leczeniu i pragną oszczędzać swoje siły, a także dla tych bojących się igieł lub chcących zaoszczędzić swój czas i przeznaczyć go np. na czas spędzony z bliskimi. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać poziom CA 15-3?

Wykonaj badanie CA 15-3, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

zmiany w wyglądzie piersi lub sutków (kształtu, koloru);

powiększenie pachowych węzłów chłonnych;

bolesność piersi lub w jej okolicy np. dołu pachowego.

wydzielina z brodawki sutkowej;

obrzęk i zaczerwienienie skóry na piersiach;

Materiał do badania:krew żylna
Czas oczekiwania na wyniki:do 2 dni roboczych
Okres ważności wyników:1 miesiąc
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać badanie CA 15-3 w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto wykonać badanie?

W trakcie leczenia onkologicznego badanie CA 15-3 pozwala ocenić skuteczność terapii. Jeśli wartość parametru spada, świadczy to o pozytywnej reakcji organizmu na leczenie.

Badanie CA 15-3 może też być pomocne w diagnostyce niektórych nowotworów (głównie raka piersi). Jednak samo w sobie nie jest w pełni wiarygodnym badaniem w rozpoznaniu nowotworów. Podwyższone wartości parametru mogą bowiem występować także w przypadku niektórych chorób wątroby, niewydolności nerek, zapalenia płuc, chorobach autoimmunologicznych oraz w III trymestrze ciąży. Dlatego jeśli zależy Ci na profilaktyce nowotworowej, razem z CA 15-3 oznacz także inne markery nowotworowe, takie jak CA 19-9, CEA i CA-125.

Sentence-neutral card icon
Oznaczając jednocześnie inne markery nowotworowe, można oszacować ryzyko zachorowania m.in. na raka piersi, raka jajnika i nowotwory układu pokarmowego.

Zyskaj szersze spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Zdrowie ogólne
229,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA KOBIET
ALT CA 125

- Dla kobiet w różnym wieku; - Dla aktywnych kobiet; - Dla kobiet z przewlekłymi chorobami. Pakiet stworzony z myślą o kobietach w każdym przedziale wiekowym. Badania w nim zawarte pomagają w ocenie ogólnego stanu zdrowia i wykrycia zaburzeń, z którymi najczęściej borykają się kobiety. Na jego podstawie lekarz będzie mógł ocenić pracę najważniejszych narządów, m.in. nerek, wątroby czy trzustki, a także ocenić ryzyko niektórych nowotworów. Dlaczego warto? Jeżeli zauważasz u siebie częste zmęczenie, wypadanie włosów, nawracające infekcje, skurcze mięśni, masz problemy z miesiączkowaniem lub po prostu chcesz skontrolować swój stan zdrowia, warto wykonać pakiet dla kobiet. Pakiet tez powinien stanowić składową corocznej profilaktyki, a zawarte w nim badania pomogą lekarzowi ocenić min. gospodarkę wapniowo-fosforanową, niedobory jonowe oraz pracę najważniejszych narządów takich jak trzustka, nerki, czy wątroba. Dodatkowo zawarte w nim markery nowotworowe, mogą okazać się pomocne w diagnostyce m.in. nowotworu piersi lub jajnika.

Package preview image
Dla kobiet
189,00 zł
PAKIET BADAŃ ONKOLOGICZNYCH DAMSKI
OB (odczyn Biernackiego)

- Dla kobiet z historią nowotworową w rodzinie; - Dla kobiet, chcących zapobiegać nowotworom; - Dla kobiet w remisji onkologicznej i kontrolujących wznowy. Pakiet pozwala zauważyć zagrożenie związane z pojawieniem się raka piersi (CA 15-3), raka jajnika (CA 125) oraz nowotworów przewodu pokarmowego (CA 19-9, CEA). Pomaga ocenić ogólny stan organizmu (OB, morfologia). Dlaczego warto? Jeśli w Twojej najbliższej rodzinie występowały nowotwory, warto wybrać ten pakiet, by ocenić aktualne ryzyko zachorowania na nowotwór. Pomoże on wcześnie zauważyć zmiany dotyczące najczęstszych nowotworów u kobiet, czyli raka jajnika, raka piersi i nowotworów układu pokarmowego. Pakiet ten warto również wybrać, kiedy nowotwór został wyleczony, a Ty chcesz skontrolować, czy nie doszło do wznowy. Na podstawie wyników lekarz będzie w stanie zasugerować dalsze działanie w celu utrzymania zdrowia w najlepszym stanie.

Questionnaire thumbnail

Nie wiesz, który wybrać?

Pomożemy dobrać badania do Twoich potrzeb.

Jak często wykonywać badanie?

Badanie może być wykonywane na każdym etapie choroby nowotworowej: przed rozpoczęciem leczenia, w trakcie terapii do oceny skuteczności leczenia oraz po jej zakończeniu w celu monitorowania ewentualnych nawrotów.

Jak przygotować się do badania CA 15-3?

Badanie CA 15-3 nie wymaga specjalnego przygotowania. Można je wykonać o każdej porze dnia i nie trzeba być na czczo. 30 minut przed pobraniem krwi warto wypić szklankę wody.

Sentence-positive card icon
Gotowa? Usiądź w swoim ulubionym fotelu, załóż ciepłe kapcie, otul się kocem i oczekuj naszego specjalisty.

Co to jest CA 15-3?

CA 15-3 występuje w prawidłowych komórkach piersi, jednak w przypadku komórek raka, może być w znacznych ilościach uwalniany do krążenia.

CA 15-3 największe znaczenie ma w ocenie skuteczności wprowadzonego leczenia raka piersi, a także ewentualnego wznowienia choroby lub wystąpienia przerzutów.

CA 15-3 normy

Prawidłowa wartość CA 15-3 powinna mieścić się w zakresie 0-26,4 U/ml.

Normy i jednostki mogą się różnić między laboratoriami.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

  • Przeciwciała heterofilne, które produkowane są przez organizm podczas stanu zapalnego i u osób z chorobami autoimmunologicznymi, mogą dawać wynik fałszywie dodatni.

Interpretacja wyników

Wysokie stężenie markera CA 15-3 może towarzyszyć nowotworowi piersi, płuc, jajnika, trzustki, wątroby, jelita grubego i odbytnicy. Wysoki poziom parametru obserwowalny jest także w przypadku chorób wątroby, niewydolności nerek, zapalenia płuc, niezłośliwych zmianach w piersiach, chorobach autoimmunologicznych (np. RZS) oraz w III trymestrze ciąży. Najwyższy poziom CA 15-3 występuje najczęściej w przypadku przerzutów raka piersi do kości lub wątroby.

Bardzo wysoki wzrost stężenia CA 15-3 zwykle towarzyszy przerzutom raka piersi do wątroby, kości lub nawrotowi choroby.

Niski poziom CA 15-3 świadczy o pozytywnej reakcji na wprowadzone leczenie onkologiczne. W przypadku przeprowadzania badania przed leczeniem niestety nie wyklucza choroby.

Czasami badanie daje wynik fałszywie dodatni, pojawiający się przy zmianach nowotworowych w innej lokalizacji niż piersi, marskości lub zapaleniu wątroby. Dlatego przy konsultacji wyników zostają zlecane dodatkowe badania, w tym przypadku mammografia i USG piersi.

Osoby zdrowe mogą mieć nieznacznie podwyższony poziom markera CA 15-3.

Sentence-neutral card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.

© 2023 uPacjenta