Badanie CA 15-3

CA 15-3 to marker nowotworowy, pomagający ocenić skuteczność leczenia raka piersi, a także ewentualnego wznowienia choroby lub wystąpienia przerzutów. Badanie może też być pomocne w diagnostyce niektórych nowotworów. Zbadaj się szybko i to bez wychodzenia z domu!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:33,25 zł

Komu polecamy to badanie?

Kobietom chorującym na raka piersi

Kobietom, które zakończyły leczenie przeciwnowotworowe

Kobietom, u których w rodzinie zdarzały się przypadki chorób nowotworowych

Pacjentkom w trakcie terapii przeciwnowotworowej

Pacjentkom, które w przeszłości chorowały na raka

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla pacjentek, które są bardziej osłabione po leczeniu i pragną oszczędzać swoje siły, a także dla tych bojących się igieł lub chcących zaoszczędzić swój czas i przeznaczyć go np. na czas spędzony z bliskimi. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać poziom CA 15-3?

Wykonaj badanie CA 15-3, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

zmiany w wyglądzie piersi lub sutków (kształtu, koloru);

powiększenie pachowych węzłów chłonnych;

bolesność piersi lub w jej okolicy np. dołu pachowego.

wydzielina z brodawki sutkowej;

obrzęk i zaczerwienienie skóry na piersiach;

Materiał do badania:krew żylna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:do 2 dni roboczych
Szacowany okres ważności wyników:1 miesiąc
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać badanie CA 15-3 w domu?

1
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.

4
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Dlaczego warto wykonać badanie?

W trakcie leczenia onkologicznego badanie CA 15-3 pozwala ocenić skuteczność terapii. Jeśli wartość parametru spada, świadczy to o pozytywnej reakcji organizmu na leczenie.

Badanie CA 15-3 może też być pomocne w diagnostyce niektórych nowotworów (głównie raka piersi). Jednak samo w sobie nie jest w pełni wiarygodnym badaniem w rozpoznaniu nowotworów. Podwyższone wartości parametru mogą bowiem występować także w przypadku niektórych chorób wątroby, niewydolności nerek, zapalenia płuc, chorobach autoimmunologicznych oraz w III trymestrze ciąży. Dlatego jeśli zależy Ci na profilaktyce nowotworowej, razem z CA 15-3 oznacz także inne markery nowotworowe, takie jak CA 19-9, CEA i CA-125.

Sentence-neutral card icon
Oznaczając jednocześnie inne markery nowotworowe, można oszacować ryzyko zachorowania m.in. na raka piersi, raka jajnika i nowotwory układu pokarmowego.

Zyskaj szersze spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Dla kobiet
199,00 zł
Pakiet markerów nowotworowych dla kobiet
CA 125 CA 15-3

Zawiera oznaczenia markerów nowotworowych, charakteryzujących się istotną czułością diagnostyczną. Badania w ramach pakietu pozwalają określić ryzyko zachorowania na kilka rodzajów nowotworów, m.in.: raka piersi, jajnika czy wątroby. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Dla mężczyzn
199,00 zł
Pakiet markerów nowotworowych dla mężczyzn
AFP CA 19-9

Zawiera oznaczenia markerów nowotworowych. Diagnozowanie schorzeń we wczesnym stadium daje wysoką skuteczność w walce z rakiem. Pozwala na diagnostykę oraz monitorowanie istniejących już chorób nowotworowych u mężczyzn. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Zdrowie ogólne
229,00 zł
Pakiet badań dla dziecka (1-3)
Bilirubina całkowita

Twój maluch zasługuje na to, co najlepsze. Zadbaj także o jego zdrowie, przeprowadzając badania profilaktyczne krwi w swoim domu. Pakiet identyfikuje niedobory pierwiastków kluczowe dla rozwoju młodego organizmu oraz pozwala stwierdzić choroby takie jak: anemia czy alergia jeszcze przed wystąpieniem objawów. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Jak często wykonywać badanie?

Badanie może być wykonywane na każdym etapie choroby nowotworowej: przed rozpoczęciem leczenia, w trakcie terapii do oceny skuteczności leczenia oraz po jej zakończeniu w celu monitorowania ewentualnych nawrotów.

Jak przygotować się do badania CA 15-3?

Badanie CA 15-3 nie wymaga specjalnego przygotowania. Można je wykonać o każdej porze dnia i nie trzeba być na czczo. 30 minut przed pobraniem krwi warto wypić szklankę wody.

Sentence-positive card icon
Gotowa? Usiądź w swoim ulubionym fotelu i oczekuj naszego specjalisty.

Co to jest CA 15-3?

CA 15-3 występuje w prawidłowych komórkach piersi, jednak w przypadku komórek raka, może być w znacznych ilościach uwalniany do krążenia.

CA 15-3 największe znaczenie ma w ocenie skuteczności wprowadzonego leczenia raka piersi, a także ewentualnego wznowienia choroby lub wystąpienia przerzutów.

CA 15-3 normy

Prawidłowa wartość CA 15-3 powinna mieścić się w zakresie 0-26,4 U/ml.

Normy i jednostki mogą się różnić między laboratoriami.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

  • Przeciwciała heterofilne, które produkowane są przez organizm podczas stanu zapalnego i u osób z chorobami autoimmunologicznymi, mogą dawać wynik fałszywie dodatni.

Interpretacja wyników

Wysokie stężenie markera CA 15-3 może towarzyszyć nowotworowi piersi, płuc, jajnika, trzustki, wątroby, jelita grubego i odbytnicy. Wysoki poziom parametru obserwowalny jest także w przypadku chorób wątroby, niewydolności nerek, zapalenia płuc, niezłośliwych zmianach w piersiach, chorobach autoimmunologicznych (np. RZS) oraz w III trymestrze ciąży. Najwyższy poziom CA 15-3 występuje najczęściej w przypadku przerzutów raka piersi do kości lub wątroby.

Bardzo wysoki wzrost stężenia CA 15-3 zwykle towarzyszy przerzutom raka piersi do wątroby, kości lub nawrotowi choroby.

Niski poziom CA 15-3 świadczy o pozytywnej reakcji na wprowadzone leczenie onkologiczne. W przypadku przeprowadzania badania przed leczeniem niestety nie wyklucza choroby.

Czasami badanie daje wynik fałszywie dodatni, pojawiający się przy zmianach nowotworowych w innej lokalizacji niż piersi, marskości lub zapaleniu wątroby. Dlatego przy konsultacji wyników zostają zlecane dodatkowe badania, w tym przypadku mammografia i USG piersi.

Osoby zdrowe mogą mieć nieznacznie podwyższony poziom markera CA 15-3.

Sentence-neutral card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
Zinterpretuj wyniki krwi ze specjalistą online