Badania krwi

Badanie piersi w domu i w gabinecie. Na co zwracać uwagę?

Ćwiczenia, dieta, włosy, paznokcie i… piersi. Tak jak wizyta u kosmetyczki, fryzjera czy na siłowni jest Twoim nawykiem, tak badanie piersi powinno zostać na stałe wpisane w Twój kalendarz. Bo choć rak piersi to groźny przeciwnik, nie musisz być sparaliżowana na samą myśl o nim – podobnie jak z innymi przeszkodami, również z nowotworem można sobie poradzić.

Badania piersi

Badanie piersi warto wykonywać regularnie. W zależności od metody co miesiąc lub co 2 lata. Najprostsze jest samobadanie piersi. Mimo że nie jest tak dokładne jak stosowane w gabinetach lekarskich metody diagnostyczne, można wykonywać je regularnie i samemu. Niżej dowiesz się, jak to robić poprawnie oraz poznasz pozostałe metody badania piersi.

Samobadanie piersi

Trwa ono kilka minut, a może Ci realnie pomóc! Okazji do samobadania może być wiele. Kiedy badać piersi samodzielnie?

 • Przed ubraniem się rano lub zanim przebierzemy się w piżamę wieczorem.
 • Leżąc w łóżku.
 • Podczas kąpieli.

Kiedy wykonywać samobadanie piersi? Tak jak wspomnieliśmy, badanie powinnaś wykonywać co miesiąc, najlepiej między 6. a 9. dniem cyklu. Kobiety po menopauzie powinny badać piersi tego samego dnia każdego miesiąca.

Jak badać piersi w domu?

I etap: oglądanie
 1. Stań przed lustrem. Obejrzyj swoje piersi w trzech pozycjach: z rękami opuszczonymi wzdłuż tułowia, uniesionymi do góry oraz opartymi na biodrach. Sprawdzaj, czy nie ma widocznych zmian w kształcie piersi, pofałdowań skóry oraz czy któraś z brodawek nie jest wciągnięta.
 2. Przyjmując powyższe pozycje, nie zapomnij o obejrzeniu piersi w górnej części, w okolicy pachy.
 3. Oceń piersi z profilu – spleć dłonie za plecami i obejrzyj się w lustrze z lewej i prawej strony.
 4. Pochyl się do przodu. Sprawdź, czy w tej pozycji nie widzisz jakichś niepokojących zmian.
 5. Ściśnij brodawkę i sprawdź, czy nie wydobywa się z niej żadna wydzielina.
II etap: badanie palpacyjne piersi

Istnieją 3 metody badania piersi. Im więcej z nich zastosujesz podczas samobadania, tym większa szansa, że odpowiednio wcześnie zareagujesz na jeszcze niewielkie zmiany. Badanie palpacyjne wykonaj w dwóch pozycjach: na stojąco i na leżąco.

Piersi badaj trzema złączonymi palcami, zataczając niewielkie kółeczka:

 1. z góry na dół piersi;
 2. promieniście – zaczynając przy sutku, kierując się na zewnątrz piersi;
 3. koliście – badając najpierw zewnętrzną część piersi i stopniowo kierując się ku środku.
samobadanie piersi

USG piersi

USG piersi to badanie nieinwazyjne, czułe i zalecane kobietom młodym jako badanie profilaktyczne. Młode piersi często mają strukturę gruczołową, w związku z czym nie mogą być skutecznie zbadane podczas mammografii. Pierwsze USG piersi warto wykonać już w wieku 20 lat.

USG piersi może być również wykorzystywane jako badanie uzupełniające mammografię. Dostarcza ono istotnych informacji na temat zmian nowotworowych – w tym wielkości, stopnia zaawansowania czy zmian przerzutowych.

Mammografia

Mammografia to jedna z podstawowych metod stosowanych w diagnostyce i monitorowaniu raka piersi. Bezpłatne badanie przysługuje kobietom w wieku 50-69 lat (raz na dwa lata). Kobiety, których najbliższe krewne chorowały na nowotwór, mogą również starać się o bezpłatną mammografię w ramach programu dla kobiet z grupy ryzyka.

Szacuje się, że mammografia wykonywana co roku obniża ryzyko zgonu z powodu raka piersi o 25%.

Objawy raka piersi – co powinno Cię zaniepokoić przy samobadaniu?

Twoją uwagę powinny zwrócić wszelkie zgrubienia i guzki, które wyczujesz podczas samobadania – nawet bezbolesne (w początkowych stadiach rozwoju rak piersi nie boli).

Skonsultuj się ze specjalistą, kiedy obserwujesz też:

 • wyciek z brodawki sutkowej,
 • asymetrię sutków,
 • wciągnięcie brodawki sutkowej,
 • owrzodzenie brodawki lub skóry piersi,
 • „pomarańczową skórkę”,
 • ból piersi,
 • pogrubienie skóry piersi,
 • zmianę rozmiaru lub kształtu piersi,
 • powiększoną żyłę na piersi,
 • świąd lub pieczenie brodawki.

Inne metody profilaktyki raka piersi

Chcąc wiedzieć, czy znajdujesz się w grupie ryzyka, warto wykonać badania genów BRCA1 i BRCA2. Mutacje w tych genach zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi (nie stanowią jednak diagnozy). Kobiety, u których wykryto mutacje w genie BRCA1, obciążone są ryzykiem zachorowania na nowotwór piersi, wynoszącym ok. 69%. Wiedząc, że jesteś nosicielką mutacji, możesz rozważyć profilaktyczną mastektomię, by uniknąć nowotworu w przyszłości. Badanie możesz wykonać nawet w najbliższych dniach we własnym domu!

Image
Image mobile

BRCA1, BRCA2 – badania genetyczne na raka piersi

Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Oceń ryzyko wystąpienia raka piersi lub jajnika wykonując badanie genów BRCA1 i BRCA2 – wykonaj badania genetyczne już dziś, u siebie.

Dodatkowo pewne zmiany w stylu życia mogą zapobiegać rakowi piersi. Serwis Cancer.net, tworzony przez specjalistów z dziedziny onkologii, podaje, że czynności, które mogą obniżyć ryzyko raka piersi, to:

 • regularna aktywność fizyczna trwająca 30-60 minut dziennie;
 • utrzymywanie właściwej masy ciała;
 • przedyskutowanie z lekarzem ryzyka i korzyści związane z terapią hormonalną;
 • karmienie piersią.
Natalia Kryger
Autor
Natalia Kryger

Propagatorka zdrowego stylu życia oraz uprawiania sportu. Wolne chwile spędza na sali treningowej, ćwicząc akrobatykę powietrzną. Interesuje się psychologią oraz fizjologią człowieka. Autorka tekstów o tematyce medycznej, well-beingowej oraz lifestyle’owej.

Pokaż więcej

Karolina Karabin, dr n. med.
Konsultacja merytoryczna
dr n. med. Karolina Karabin

Biolog molekularny, diagnosta laboratoryjny, szkoleniowec. Jej pasją jest dietetyka i tematy związane ze zdrowiem przewodu pokarmowego. Szczególnie interesuje ją wpływ szeroko pojętego współczesnego stylu życia na procesy molekularne zachodzące w organizmie i długowieczność.  

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
 • Zaplanuj badania

  Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

 • Zbadaj się u Siebie

  Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

 • Skonsultuj wyniki online

  Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

 • Ciesz się lepszym zdrowiem

  Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.