Czym są markery nowotworowe?
Badania krwi

Czym są markery nowotworowe?

Podejrzewając chorobę nowotworową, podstawowe badania krwi nie wystarczą, by ją potwierdzić. W organizmach mierzących się z nowotworem złośliwym zazwyczaj pojawiają się pewne substancje, markery nowotworowe, których stężenie znacząco odbiega od prawidłowego. Oznacza się je głównie w ocenie skuteczności leczenia oraz pomocniczo w diagnostyce nowotworu.

Na podstawie markerów nowotworowych nie stawia się diagnozy, są one jedynie pomocne w rozpoznaniu choroby nowotworowej przy jej podejrzeniu. Badania te wykonuje się przed rozpoczęciem leczenia oraz po (jako ocena skuteczności leczenia) oraz do wykrywania przerzutów.

Jak przygotować się do badań?

Należy przede wszystkim pamiętać, że nawet podwyższone markery nowotworowe nie zawsze oznaczają, że mamy do czynienia z rakiem. Ich oznaczenie można łatwo zaburzyć, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie:

 • Oddając próbkę, powinieneś być w pełni zdrowy. Nawet drobne przeziębienie czy gorączka mogą zafałszować wyniki.
 • W przypadku oznaczania PSA u mężczyzn, przed badaniem zrezygnuj z wysiłku fizycznego, który powoduje ucisk gruczołu krokowego (np. jazda na rowerze).
 • W przypadku oznaczania PSA, na dwa dni przed oddaniem próbki powstrzymaj się od współżycia oraz unikaj długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej.
 • Nie wykonuj badań podczas okresu.
 • Palenie papierosów może mieć wpływ na wynik badania np. CEA.
Dlaczego warto wybrać pobranie krwi w domu z uPacjenta?.
97%poleca uPacjenta innym
12 minutśredni czas trwania wizyty
250 000pacjentów miesięcznie
Badanie bez skierowania

Jak interpretować wyniki?

Już wcześniej wspominaliśmy o tym, że wyniki markerów rakowych powinien interpretować wyłącznie lekarz. Markery nowotworowe są wyjątkowo trudne w prawidłowym rozpoznaniu, a ich wynik może być podwyższony np. gdy w organizmie pojawia się stan zapalny. Nie jest to przecież jednoznaczne z nowotworem, ale wielu pacjentów ulega sugestii i szybko wpada w niepotrzebną panikę.

Image
Sentence-neutral card icon
Jeśli w wynikach zauważysz podwyższone stężenie któregoś z markerów nowotworowych, pamiętaj, że mają one znaczenie wyłącznie pomocnicze i nie są jednoznaczne z diagnozą.

Jakie markery nowotworowe wyróżniamy?

Antygen karcyno-embrionalny CEA – jego wysoki poziom jest szczególnie zauważalny u osób z nowotworami jelita grubego, płuc i trzustki.

Alfa-fetoproteina AFP – jego podwyższony poziom może być efektem nowotworów zarodkowych jąder, raka wątrobowokomórkowego, dróg żółciowych i trzustki.

Ludzka gonadotropina kosmówkowa HCG – jest zazwyczaj wytwarzana, gdy mamy do czynienia z rakiem jąder lub jajników. Rzadziej w nowotworach przewodu pokarmowego.

CA 125 – marker nowotworowy związany z rakiem jajnika. Wysokie wartości tego parametru mogą też świadczyć o raku macicy i nowotworach w obrębie jamy brzusznej. Podwyższone CA 125 może też występować w trakcie menstruacji, menopauzy, ciąży i w endometriozie. Szczególnym wskazaniem do oznaczenia tego parametru są przypadki nowotworów w rodzinie oraz stwierdzone mutacje w genach BRCA1 lub BRCA2.

Swoisty antygen sterczowy PSA – może wzrastać w stanach zapalnych gruczołu krokowego.

Antygen nowotworu przewodu pokarmowego CA 19-9 (GIGA) – znacznik raka trzustki, dróg wątrobowo-żółciowych oraz jelita grubego i odbytnicy.

CA 15.3 – jest markerem raka piersi. Przydatny w monitorowaniu leczenia.

CA 72.4 – marker raka jajnika oraz nowotworów przewodu pokarmowego (głównie żołądka). Oznaczenie tego parametru jest przydatne w diagnozowaniu i monitorowaniu leczenia.

Czy wiesz, że markery nowotworowe możesz oznaczyć bez wychodzenia z domu? Zamów domowe pobranie krwi, a wyniki odbierz online. Sprawdź dostępne pakiety markerów nowotworowych dla kobiet i mężczyzn

W pakiecie badania nowotworowe wychodzą taniej!

Package preview image
Dla kobiet
189,00 zł
PAKIET MARKERÓW NOWOTWOROWYCH DLA KOBIET
CA 125

Choć współczesna medycyna coraz lepiej radzi sobie z leczeniem raka, nie zmienia to faktu, że im późniejsza diagnoza, tym niższe szanse na wyleczenie. Niegdyś najbardziej śmiertelny nowotwór – rak piersi – nie nosi już tytułu najgroźniejszego nowotworu wśród kobiet właśnie dzięki popularyzacji samobadania piersi i badań profilaktycznych. Cały czas jednak pozostaje jednym z tych najczęściej diagnozowanych. Markery nowotworowe pomagają określić umiejscowienie zmian. Warto jednak zaznaczyć, że nie mają zastosowania jako badania przesiewowe. U pacjentek ze zdiagnozowanym nowotworem oznaczenie markerów przydatne jest w różnicowaniu nowotworów łagodnych i złośliwych, określeniu rokowania i sposobu leczenia, a u osób, które przeszły chorobę – mogą wykryć jej nawrót.

Package preview image
Dla mężczyzn
179,00 zł
PAKIET MARKERÓW NOWOTWOROWYCH DLA MĘŻCZYZN
AFP CA 19-9

Choć liczba zachorowań w zależności od płci jest podobna, to mężczyźni częściej przegrywają walkę z rakiem. Najczęstszym nowotworem, na który chorują mężczyźni, to rak prostaty, a zaraz po nim rak płuc, który zarazem charakteryzuje się najwyższą śmiertelnością. Ostatnie miejsce na podium zajmuje rak jelita grubego, który dotyka obie płcie w podobnej częstotliwości. Choć współczesna medycyna coraz lepiej radzi sobie z leczeniem raka, nie zmienia to faktu, że im późniejsza diagnoza, tym niższe szanse na wyleczenie. Markery nowotworowe pomagają określić umiejscowienie zmian oraz ocenić skuteczność leczenia. Warto jednak zaznaczyć, że nie mają zastosowania jako badania przesiewowe. Pakiet będzie pomocnym przede wszystkim mężczyznom ze zdiagnozowanym nowotworem w celach monitorowania postępów leczenia lub tym, którzy są w trakcie diagnostyki raka.

Package preview image
Dla kobiet
1529,00 zł
PAKIET NOWOTWORY U KOBIET - BADANIA GENETYCZNE ROZSZERZONE
Nowotwory u kobiet - panel rozszerzony

Rak piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór wśród kobiet. Jeśli wśród Twoich bliskich są kobiety, które usłyszały taką diagnozę, zwłaszcza przed 50. r.ż., zbadaj swoje geny. Analiza genów BRCA, NBN, PALB2 i innych pozwoli określić, czy Ty również znajdujesz się w grupie ryzyka! Wybierając Pakiet, sprawdzisz też inne geny, które mogą wiązać się z innymi typami nowotworów. Wiedząc, że posiadasz mutacje genowe sprzyjające rozwojowi nowotworu, możesz podjąć odpowiednie kroki, które zmniejszają ryzyko wystąpienia raka. Profilaktyczne badania krwi oraz regularne samobadanie piersi to tylko jedne z nich – zaraz obok powinien znaleźć się rachunek sumienia dot. prowadzonego stylu życia i diety.

Czasami jednak nowotwór daje o sobie znać. Amerykańskie towarzystwo onkologiczne wyróżniło szereg symptomów, które mogą być objawami raka. Najczęściej są to:

 • powiększone węzły chłonne – mogą świadczyć np. o chłoniaku;
 • wyczuwalne guzki pod skórą;
 • gorączka lub częste stany podgorączkowe;
 • niewyjaśniona utrata masy ciała w ciągu ostatnich kilku tygodni;
 • zaburzenia ze strony układu pokarmowego (biegunki lub zaparcia, nudności, wymioty, bóle brzucha, wzdęcia, brak apetytu);
 • pojawienie się nowych zmian skórnych lub rozrost, zmiana wyglądu już tych istniejących;
 • krwawienie z odbytu lub narządów rodnych;
 • osłabienie i zmęczenie nieustępujące nawet po długim śnie;
 • kaszel lub chrypka;
 • krwioplucie;
 • krwiomocz;
 • nocne poty;
 • zaburzenia widzenia i słyszenia.

Poddając się badaniu, wiele osób zastanawia się, czy markery nowotworowe są wiarygodne. W przypadku markerów nowotworowych bardzo łatwo o zafałszowany wynik dlatego pacjent, oddając próbkę, powinien być w pełni zrelaksowany. Dobrym pomysłem będzie domowe badanie krwi. Znane środowisko i bezpieczne warunki obniżą poziom stresu i przyniosą bardziej wymierne wyniki laboratoryjne.

Agnieszka Okarmus
Weryfikacja merytoryczna
mgr Agnieszka Okarmus

Diagnosta laboratoryjny, kierownik pracowni Hematologii oraz podróżnik z zamiłowania. Główną pasją jest praca z pacjentem w szerzeniu wiedzy z zakresu diagnostyki analitycznej w celu zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. W wolnych chwilach wskakuje w starego Land Cruisera, aby poznawać odległe zakątki globu.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Badania krwi w Twoim domu
 • Zamów badania online

  Podaj datę, która Ci pasuje. O wyznaczonej porze przyjedzie do Ciebie specjalista, który pobierze krew.

 • Wykonaj badanie w ulubionym fotelu

  Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

 • Pobierz wyniki online

  Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.