Czym są markery nowotworowe?

Czym są markery nowotworowe?

Podejrzewając chorobę nowotworową, podstawowe badania krwi nie wystarczą, by ją potwierdzić. W organizmach mierzących się z nowotworem złośliwym zazwyczaj pojawiają się pewne substancje, markery nowotworowe, których stężenie znacząco odbiega od prawidłowego. Oznacza się je głównie w ocenie skuteczności leczenia oraz pomocniczo w diagnostyce nowotworu.

Na podstawie markerów nowotworowych nie stawia się diagnozy, są one jedynie pomocne w rozpoznaniu choroby nowotworowej przy jej podejrzeniu. Badania te wykonuje się przed rozpoczęciem leczenia oraz po (jako ocena skuteczności leczenia) oraz do wykrywania przerzutów.

Jak przygotować się do badań?

Należy przede wszystkim pamiętać, że nawet podwyższone markery nowotworowe nie zawsze oznaczają, że mamy do czynienia z rakiem. Ich oznaczenie można łatwo zaburzyć, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie:

  • Oddając próbkę, powinieneś być w pełni zdrowy. Nawet drobne przeziębienie czy gorączka mogą zafałszować wyniki.
  • W przypadku oznaczania PSA u mężczyzn, przed badaniem zrezygnuj z wysiłku fizycznego, który powoduje ucisk gruczołu krokowego (np. jazda na rowerze).
  • W przypadku oznaczania PSA, na dwa dni przed oddaniem próbki powstrzymaj się od współżycia oraz unikaj długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej.
  • Nie wykonuj badań podczas okresu.
  • Palenie papierosów może mieć wpływ na wynik badania np. CEA.
Badania krwi uCiebie z uPacjenta- dlaczego warto?
97%poleca uPacjenta innym
12 minutśredni czas trwania wizyty
250 000pacjentów miesięcznie
Badanie bez skierowania

Jak interpretować wyniki?

Już wcześniej wspominaliśmy o tym, że wyniki markerów rakowych powinien interpretować wyłącznie lekarz. Markery nowotworowe są wyjątkowo trudne w prawidłowym rozpoznaniu, a ich wynik może być podwyższony np. gdy w organizmie pojawia się stan zapalny. Nie jest to przecież jednoznaczne z nowotworem, ale wielu pacjentów ulega sugestii i szybko wpada w niepotrzebną panikę.

Sentence-neutral card icon
Jeśli w wynikach zauważysz podwyższone stężenie któregoś z markerów nowotworowych, pamiętaj, że mają one znaczenie wyłącznie pomocnicze i nie są jednoznaczne z diagnozą.

Jakie markery nowotworowe wyróżniamy?

Antygen karcyno-embrionalny CEA – jego wysoki poziom jest szczególnie zauważalny u osób z nowotworami jelita grubego, płuc i trzustki.

Alfa-fetoproteina AFP – jego podwyższony poziom może być efektem nowotworów zarodkowych jąder, raka wątrobowokomórkowego, dróg żółciowych i trzustki.

Ludzka gonadotropina kosmówkowa HCG – jest zazwyczaj wytwarzana, gdy mamy do czynienia z rakiem jąder lub jajników. Rzadziej w nowotworach przewodu pokarmowego.

CA 125 – marker nowotworowy związany z rakiem jajnika. Wysokie wartości tego parametru mogą też świadczyć o raku macicy i nowotworach w obrębie jamy brzusznej. Podwyższone CA 125 może też występować w trakcie menstruacji, menopauzy, ciąży i w endometriozie. Szczególnym wskazaniem do oznaczenia tego parametru są przypadki nowotworów w rodzinie oraz stwierdzone mutacje w genach BRCA1 lub BRCA2.

Swoisty antygen sterczowy PSA – może wzrastać w stanach zapalnych gruczołu krokowego.

Antygen nowotworu przewodu pokarmowego CA 19-9 (GIGA) – znacznik raka trzustki, dróg wątrobowo-żółciowych oraz jelita grubego i odbytnicy.

CA 15.3 – jest markerem raka piersi. Przydatny w monitorowaniu leczenia.

CA 72.4 – marker raka jajnika oraz nowotworów przewodu pokarmowego (głównie żołądka). Oznaczenie tego parametru jest przydatne w diagnozowaniu i monitorowaniu leczenia.

Czy wiesz, że markery nowotworowe możesz oznaczyć bez wychodzenia z domu? Zamów domowe pobranie krwi, a wyniki odbierz online. Sprawdź dostępne pakiety markerów nowotworowych dla kobiet i mężczyzn

W pakiecie badania nowotworowe wychodzą taniej!

Package preview image
Dla kobiet
199,00 zł
Pakiet markerów nowotworowych dla kobiet
CA 125 CA 15-3

Zawiera oznaczenia markerów nowotworowych, charakteryzujących się istotną czułością diagnostyczną. Badania w ramach pakietu pozwalają określić ryzyko zachorowania na kilka rodzajów nowotworów, m.in.: raka piersi, jajnika czy wątroby. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Dla mężczyzn
199,00 zł
Pakiet markerów nowotworowych dla mężczyzn
AFP CA 19-9

Zawiera oznaczenia markerów nowotworowych. Diagnozowanie schorzeń we wczesnym stadium daje wysoką skuteczność w walce z rakiem. Pozwala na diagnostykę oraz monitorowanie istniejących już chorób nowotworowych u mężczyzn. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Dla kobiet
1529,00 zł
Pakiet nowotwory u kobiet - badania genetyczne rozszerzone
Konsultacja wyników uPacjenta

W pakiecie oznaczane są: - mutacja w genie BRCA1 - silnie predysponująca do rozwoju raka piersi i jajnika - mutacja genu BRCA2 - wiążąca się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworów złośliwych piersi i jajn.ika. - mutacje genu CHEK2 - zwiększające predyspozycje do rozwoju raka piersi, jelita grubego, nerki i tarczycy. - nieprawidłowy gen NBN - powodujący 3,5-krotny wzrost ryzyka raka piersi. - mutacje w genie CDKN2A - zwiększające ryzyko zachorowania na czerniaka, raka trzustki oraz raka płuca. - mutacje w genie PALB2 - związane z podwyższonym ryzykiem raka piersi. Przygotowanie do badań: - Badania nie wymagają specjalnego przygotowania. Możesz wykonać je o dowolnej porze dnia i nie musisz być na czczo. - 30 min przed badaniem warto wypić szklankę wody – ułatwi to pobranie krwi. Dla kogo jest ten pakiet? Dla kobiet, które chcą sprawdzić genetyczne predyspozycje do zachorowań na raka. W szczególności polecamy go tym paniom, u których w rodzinie ktoś chorował na raka jajowodu i otrzewnej, tarczycy, jelita lub nerki – zwłaszcza gdy choroba została zdiagnozowana przed 50. r.ż.

Czasami jednak nowotwór daje o sobie znać. Amerykańskie towarzystwo onkologiczne wyróżniło szereg symptomów, które mogą być objawami raka. Najczęściej są to:

  • powiększone węzły chłonne – mogą świadczyć np. o chłoniaku;
  • wyczuwalne guzki pod skórą;
  • gorączka lub częste stany podgorączkowe;
  • niewyjaśniona utrata masy ciała w ciągu ostatnich kilku tygodni;
  • zaburzenia ze strony układu pokarmowego (biegunki lub zaparcia, nudności, wymioty, bóle brzucha, wzdęcia, brak apetytu);
  • pojawienie się nowych zmian skórnych lub rozrost, zmiana wyglądu już tych istniejących;
  • krwawienie z odbytu lub narządów rodnych;
  • osłabienie i zmęczenie nieustępujące nawet po długim śnie;
  • kaszel lub chrypka;
  • krwioplucie;
  • krwiomocz;
  • nocne poty;
  • zaburzenia widzenia i słyszenia.

Poddając się badaniu, wiele osób zastanawia się, czy markery nowotworowe są wiarygodne. W przypadku markerów nowotworowych bardzo łatwo o zafałszowany wynik dlatego pacjent, oddając próbkę, powinien być w pełni zrelaksowany. Dobrym pomysłem będzie domowe badanie krwi. Znane środowisko i bezpieczne warunki obniżą poziom stresu i przyniosą bardziej wymierne wyniki laboratoryjne.

Agnieszka Okarmus
Weryfikacja merytoryczna
mgr Agnieszka Okarmus

Diagnosta laboratoryjny, kierownik pracowni Hematologii oraz podróżnik z zamiłowania. Główną pasją jest praca z pacjentem w szerzeniu wiedzy z zakresu diagnostyki analitycznej w celu zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. W wolnych chwilach wskakuje w starego Land Cruisera, aby poznawać odległe zakątki globu.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
  • Zaplanuj badania

    Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

  • Zbadaj się u Siebie

    Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

  • Skonsultuj wyniki online

    Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

  • Ciesz się lepszym zdrowiem

    Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.