Badanie AFP

AFP to marker nowotworowy o bardzo szerokim znaczeniu diagnostycznym. Nieprawidłowe stężenie parametru towarzyszy wielu nowotworom. Z kolei analiza AFP w ciąży pozwala wykryć wiele wad rozwojowych płodu m.in. zespół Downa i wady rozwojowe układu nerwowego. Zbadaj się bez wychodzenia z domu!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:26,60 zł

Komu polecamy to badanie?

Kobietom ciężarnym w celu wykrycia ewentualnych wad rozwojowych u płodu

Pacjentom w trakcie leczenia onkologicznego

Osobom, u których w rodzinie występowały przypadki chorób nowotworowych

Osobom z marskością wątroby

Osobom w trakcie diagnostyki onkologicznej

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla pacjentów, którzy są osłabieni po leczeniu i pragną oszczędzać swoje siły, a także dla tych bojących się igieł lub chcących zaoszczędzić swój czas i przeznaczyć go np. na czas spędzony z bliskimi. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać poziom markera AFP?

Wykonaj badanie AFP, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

utrata apetytu;

przewlekłe zmęczenie;

ból brzucha;

świąd skóry;

biegunki lub zaparcia;

osłabienie;

spadek masy ciała;

żółtaczka (zażółcenie skóry, błon śluzowych i białek oczu);

nudności i wymioty;

gorączka.

Materiał do badania: krew żylna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:do 2 dni roboczych
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać badanie AFP w domu?

1
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.

4
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Dlaczego warto wykonać badanie?

Badanie AFP jest doskonałym testem przesiewowym dla kobiet w ciąży. Na podstawie analizy krwi matki możliwe jest wykrycie wielu wad rozwojowych u płodu. Badanie pozwala zdiagnozować m.in. przepuklinę oponowo-rdzeniową, zespół Downa i wady w budowie mózgu.

Badanie AFP jest też przydatne w diagnostyce niektórych nowotworów m.in. chłoniaka, raka jądra, jajnika, żołądka, trzustki i wątroby. W przypadku pierwotnego nowotworu z komórek wątroby wzrost AFP występuje aż u 90% chorych.

W trakcie leczenia onkologicznego badanie AFP pozwala ocenić skuteczność terapii. Spadek stężenia tego markera, świadczy o pozytywnej reakcji organizmu na leczenie.

Jeśli cierpisz na choroby wątroby, leczysz się onkologicznie lub jesteś w ciąży, koniecznie zbadaj poziom AFP!

Sentence-neutral card icon
Oznaczając jednocześnie inne markery nowotworowe, można oszacować ryzyko zachorowania m.in. na raka trzustki, jąder i jajnika.

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Dla mężczyzn
199,00 zł
Pakiet markerów nowotworowych dla mężczyzn
AFP CA 19-9

Zawiera oznaczenia markerów nowotworowych. Diagnozowanie schorzeń we wczesnym stadium daje wysoką skuteczność w walce z rakiem. Pozwala na diagnostykę oraz monitorowanie istniejących już chorób nowotworowych u mężczyzn. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Dla kobiet
199,00 zł
Pakiet markerów nowotworowych dla kobiet
CA 125 CA 15-3

Zawiera oznaczenia markerów nowotworowych, charakteryzujących się istotną czułością diagnostyczną. Badania w ramach pakietu pozwalają określić ryzyko zachorowania na kilka rodzajów nowotworów, m.in.: raka piersi, jajnika czy wątroby. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Dla mężczyzn
1099,00 zł
Pakiet nowotwory u mężczyzn - badania genetyczne podstawowe
Konsultacja wyników uPacjenta

Do 10% chorób nowotworowych jest dziedzicznych. W takich przypadkach mutacje DNA powodują, że wystarczy mniejsza liczba czynników rakowych, by komórki w ciele zaczęły formować zmiany nowotworowe. Z takimi czynnikami możesz mieć do czynienia na co dzień, np. w pracy (zwłaszcza w zakładach produkcyjnych). Łatwo też zapomnieć, że tytoń, alkohol, jak i rosnące zanieczyszczenie środowiska to również czynniki rakotwórcze. Wiedząc, że posiadasz mutacje genowe sprzyjające rozwojowi nowotworu, możesz podjąć odpowiednie kroki, które zmniejszają ryzyko wystąpienia raka. Profilaktyczne badania krwi oraz regularne samobadanie jąder to tylko jedne z nich – zaraz obok powinien znaleźć się rachunek sumienia dot. prowadzonego stylu życia i diety. Sprawdź swoje predyspozycje do raka prostaty, jelita grubego, żołądka, trzustki, nerek i tarczycy. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Jak często wykonywać badanie?

Badanie może być wykonywane na każdym etapie choroby nowotworowej: przed rozpoczęciem leczenia, w trakcie terapii do oceny skuteczności leczenia oraz po jej zakończeniu w celu monitorowania ewentualnych nawrotów.

Regularne badanie AFP zaleca się też pacjentom z zapaleniem lub marskością wątroby w celu monitorowania postępu choroby.

Kobiety w ciąży mogą wykonać badanie AFP w celu wykrycia ewentualnych wad rozwojowych płodu. Pomiar stężenia AFP w surowicy matki dokonuje się między 16. a 20. tygodniem ciąży.

Ustaw mailowe przypomnienie o badaniach

Jak przygotować się do badania AFP?

Badanie markera nowotworowego AFP nie wymaga specjalnego przygotowania. Można je wykonać o każdej porze dnia i nie trzeba być na czczo.

30 minut przed pobraniem krwi warto wypić szklankę wody.

Sentence-positive card icon
Czas na badanie! Usiądź w swoim ulubionym fotelu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to jest badanie AFP?

Badanie AFP polega na oznaczeniu stężenia alfa-fetoproteiny (AFP) w surowicy krwi. AFP jest białkiem płodowym, co oznacza, że w warunkach fizjologicznych produkowane jest tylko przez płód, a konkretnie przez jego pęcherzyk żółciowy, wątrobę i przewód pokarmowy. Najwyższe stężenie białka u płodu występuje między 10. a 18. tygodniem ciąży, a następnie stopniowo spada. Do krwiobiegu matki AFP przenika przez łożysko ze znacznym opóźnieniem, dlatego szczyt stężenia we krwi ciężarnej przypada na 32-36 tydzień ciąży.

U dorosłych AFP produkowane jest przez komórki nowotworowe. Dlatego wzrost stężenia AFP u osób dorosłych jest stanem patologicznym i najczęściej świadczy o poważnych chorobach wątroby lub nowotworach.

AFP norma

Wiek

Norma

Noworodki

50-100 ng/ml

Niemowlęta do 3. miesiąca życia

40-1000 ng/ml

Niemowlęta do 12. miesiąca życia

12 ng/ml

Dzieci i młodzież w wieku 1-18 lat

<12 ng/ml

Dorośli

<7 ng/ml

U kobiet w ciąży wartości są interpretowane zgodnie z wiekiem ciążowym.

Normy i jednostki mogą się różnić między laboratoriami.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

  • Przeciwciała hetrofilne.

AFP interpretacja wyników

Podwyższone AFP u mężczyzn najczęściej związane jest z rakiem jądra, a u kobiet z rakiem jajnika. Ponadto u obu płci wzrost stężenia AFP może oznaczać:

Wzrost stężenia AFP u pacjentów z zapaleniem lub marskością wątroby może świadczyć o postępie choroby.  

W przypadku innych nowotworów wzrost stężenia AFP może oznaczać przerzuty do wątroby.

Wzrost stężenia AFP w ciąży może świadczyć o wadach rozwojowych cewy nerwowej u płodu. Natomiast niski poziom AFP u kobiet ciężarnych może oznaczać zespół Downa. 

Nieprawidłowy wynik AFP w ciąży wymaga potwierdzenia dodatkowymi badaniami takimi jak USG płodu i analiza płynu owodniowego. Wzrost stężenia AFP w ciąży nie zawsze oznacza poważne wady rozwojowe – czasami jest związany z obecnością ciąży mnogiej.

Zinterpretuj wyniki krwi ze specjalistą online