Badanie AFP

AFP to marker nowotworowy o bardzo szerokim znaczeniu diagnostycznym. Nieprawidłowe stężenie parametru towarzyszy wielu nowotworom. Z kolei analiza AFP w ciąży pozwala wykryć wiele wad rozwojowych płodu m.in. zespół Downa i wady rozwojowe układu nerwowego. Zbadaj się bez wychodzenia z domu!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:26,60 zł

Komu polecamy to badanie?

Kobietom ciężarnym w celu wykrycia ewentualnych wad rozwojowych u płodu

Pacjentom w trakcie leczenia onkologicznego

Osobom, u których w rodzinie występowały przypadki chorób nowotworowych

Osobom z marskością wątroby

Osobom w trakcie diagnostyki onkologicznej

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla pacjentów, którzy są osłabieni po leczeniu i pragną oszczędzać swoje siły, a także dla tych bojących się igieł lub chcących zaoszczędzić swój czas i przeznaczyć go np. na czas spędzony z bliskimi. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać poziom markera AFP?

Wykonaj badanie AFP, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

utrata apetytu;

przewlekłe zmęczenie;

ból brzucha;

świąd skóry;

biegunki lub zaparcia;

osłabienie;

spadek masy ciała;

żółtaczka (zażółcenie skóry, błon śluzowych i białek oczu);

nudności i wymioty;

gorączka.

Materiał do badania: krew żylna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:do 2 dni roboczych
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać badanie AFP w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto wykonać badanie?

Badanie AFP jest doskonałym testem przesiewowym dla kobiet w ciąży. Na podstawie analizy krwi matki możliwe jest wykrycie wielu wad rozwojowych u płodu. Badanie pozwala zdiagnozować m.in. przepuklinę oponowo-rdzeniową, zespół Downa i wady w budowie mózgu.

Badanie AFP jest też przydatne w diagnostyce niektórych nowotworów m.in. chłoniaka, raka jądra, jajnika, żołądka, trzustki i wątroby. W przypadku pierwotnego nowotworu z komórek wątroby wzrost AFP występuje aż u 90% chorych.

W trakcie leczenia onkologicznego badanie AFP pozwala ocenić skuteczność terapii. Spadek stężenia tego markera, świadczy o pozytywnej reakcji organizmu na leczenie.

Jeśli cierpisz na choroby wątroby, leczysz się onkologicznie lub jesteś w ciąży, koniecznie zbadaj poziom AFP!

Sentence-neutral card icon
Oznaczając jednocześnie inne markery nowotworowe, można oszacować ryzyko zachorowania m.in. na raka trzustki, jąder i jajnika.

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Dla kobiet
189,00 zł
PAKIET MARKERÓW NOWOTWOROWYCH DLA KOBIET
CA 125

Choć współczesna medycyna coraz lepiej radzi sobie z leczeniem raka, nie zmienia to faktu, że im późniejsza diagnoza, tym niższe szanse na wyleczenie. Niegdyś najbardziej śmiertelny nowotwór – rak piersi – nie nosi już tytułu najgroźniejszego nowotworu wśród kobiet właśnie dzięki popularyzacji samobadania piersi i badań profilaktycznych. Cały czas jednak pozostaje jednym z tych najczęściej diagnozowanych. Markery nowotworowe pomagają określić umiejscowienie zmian. Warto jednak zaznaczyć, że nie mają zastosowania jako badania przesiewowe. U pacjentek ze zdiagnozowanym nowotworem oznaczenie markerów przydatne jest w różnicowaniu nowotworów łagodnych i złośliwych, określeniu rokowania i sposobu leczenia, a u osób, które przeszły chorobę – mogą wykryć jej nawrót.

Package preview image
Dla mężczyzn
179,00 zł
PAKIET MARKERÓW NOWOTWOROWYCH DLA MĘŻCZYZN
AFP CA 19-9

Choć liczba zachorowań w zależności od płci jest podobna, to mężczyźni częściej przegrywają walkę z rakiem. Najczęstszym nowotworem, na który chorują mężczyźni, to rak prostaty, a zaraz po nim rak płuc, który zarazem charakteryzuje się najwyższą śmiertelnością. Ostatnie miejsce na podium zajmuje rak jelita grubego, który dotyka obie płcie w podobnej częstotliwości. Choć współczesna medycyna coraz lepiej radzi sobie z leczeniem raka, nie zmienia to faktu, że im późniejsza diagnoza, tym niższe szanse na wyleczenie. Markery nowotworowe pomagają określić umiejscowienie zmian oraz ocenić skuteczność leczenia. Warto jednak zaznaczyć, że nie mają zastosowania jako badania przesiewowe. Pakiet będzie pomocnym przede wszystkim mężczyznom ze zdiagnozowanym nowotworem w celach monitorowania postępów leczenia lub tym, którzy są w trakcie diagnostyki raka.

Package preview image
Sport i dieta
169,00 zł
PAKIET BADAŃ NA WĄTROBĘ
Próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP)

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów, który pomaga oczyszczać organizm z toksyn oraz trawić pokarm. Zagrażają jej nie tylko nieodpowiednie nawyki żywieniowe, ale także wirusy, o których możesz nie wiedzieć. Sprawdź kompleksowo swoją wątrobę na 1 wizycie – zbadaj, czy nie dotyka Cię zapalenie wątroby, marskość narządu, czy infekcje wirusowe (WZW B, WZW C). Niektóre parametry mogą też wskazywać na dolegliwości powiązane z zaburzeniami pracy wątroby, np. choroby kości, niedobory żelaza lub cynku, a także na intensywny wysiłek fizyczny podjęty przed badaniem czy zatrucie lekami. Pakiet badań krwi na wątrobę w szczególności polecamy osobom, które doświadczyły zatrucia bądź tym, których krewni chorowali na wątrobę. Ponadto swoją wątrobę powinny badać osoby cierpiące na alkoholizm, cukrzycę, nadciśnienie lub anemię, stosujące leki mogące mieć wpływ na wątrobę (np. Nimesil, Izotek, ketonal, naproksen, niektóre antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze lub przeciwnowotworowe, antykoncepcję hormonalną), otyłe lub uwielbiające tłuste potrawy. Pamiętaj: Im wcześniej wykryjesz chorobę wątroby, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Wątroba ma zdolność szybkiej regeneracji, jednak by to się stało, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia oraz zmian w stylu życia, a diagnoza powinna nastąpić, zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian i marskości narządu.

Jak często wykonywać badanie?

Badanie może być wykonywane na każdym etapie choroby nowotworowej: przed rozpoczęciem leczenia, w trakcie terapii do oceny skuteczności leczenia oraz po jej zakończeniu w celu monitorowania ewentualnych nawrotów.

Regularne badanie AFP zaleca się też pacjentom z zapaleniem lub marskością wątroby w celu monitorowania postępu choroby.

Kobiety w ciąży mogą wykonać badanie AFP w celu wykrycia ewentualnych wad rozwojowych płodu. Pomiar stężenia AFP w surowicy matki dokonuje się między 16. a 20. tygodniem ciąży.

Ustaw mailowe przypomnienie o badaniach

Jak przygotować się do badania AFP?

Badanie markera nowotworowego AFP nie wymaga specjalnego przygotowania. Można je wykonać o każdej porze dnia i nie trzeba być na czczo.

30 minut przed pobraniem krwi warto wypić szklankę wody.

Sentence-positive card icon
Czas na badanie! Usiądź w swoim ulubionym fotelu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to jest badanie AFP?

Badanie AFP polega na oznaczeniu stężenia alfa-fetoproteiny (AFP) w surowicy krwi. AFP jest białkiem płodowym, co oznacza, że w warunkach fizjologicznych produkowane jest tylko przez płód, a konkretnie przez jego pęcherzyk żółciowy, wątrobę i przewód pokarmowy. Najwyższe stężenie białka u płodu występuje między 10. a 18. tygodniem ciąży, a następnie stopniowo spada. Do krwiobiegu matki AFP przenika przez łożysko ze znacznym opóźnieniem, dlatego szczyt stężenia we krwi ciężarnej przypada na 32-36 tydzień ciąży.

U dorosłych AFP produkowane jest przez komórki nowotworowe. Dlatego wzrost stężenia AFP u osób dorosłych jest stanem patologicznym i najczęściej świadczy o poważnych chorobach wątroby lub nowotworach.

AFP norma

Wiek

Norma

Noworodki

50-100 ng/ml

Niemowlęta do 3. miesiąca życia

40-1000 ng/ml

Niemowlęta do 12. miesiąca życia

12 ng/ml

Dzieci i młodzież w wieku 1-18 lat

<12 ng/ml

Dorośli

<7 ng/ml

U kobiet w ciąży wartości są interpretowane zgodnie z wiekiem ciążowym.

Normy i jednostki mogą się różnić między laboratoriami.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

  • Przeciwciała hetrofilne.

AFP interpretacja wyników

Podwyższone AFP u mężczyzn najczęściej związane jest z rakiem jądra, a u kobiet z rakiem jajnika. Ponadto u obu płci wzrost stężenia AFP może oznaczać:

Wzrost stężenia AFP u pacjentów z zapaleniem lub marskością wątroby może świadczyć o postępie choroby.  

W przypadku innych nowotworów wzrost stężenia AFP może oznaczać przerzuty do wątroby.

Wzrost stężenia AFP w ciąży może świadczyć o wadach rozwojowych cewy nerwowej u płodu. Natomiast niski poziom AFP u kobiet ciężarnych może oznaczać zespół Downa. 

Nieprawidłowy wynik AFP w ciąży wymaga potwierdzenia dodatkowymi badaniami takimi jak USG płodu i analiza płynu owodniowego. Wzrost stężenia AFP w ciąży nie zawsze oznacza poważne wady rozwojowe – czasami jest związany z obecnością ciąży mnogiej.

Image