Najważniejsze informacje o pakiecie
Markery nowotworowe nie są wystarczająco czułe aby można je było wykorzystać do badań skriningowych. Badania zawarte w PAKIECIE ONKOLOGICZNYM pomocne są przy podejrzeniu choroby nowotworowej, służą także do monitorowania skuteczności leczenia oraz nawrotów choroby.
Badania w ramach pakietu wspomagają rozpoznanie choroby nowotworowej, m.in.: raka piersi, jajnika czy wątroby.
Badane parametry
CA 125
CA 15-3
CA 19-9
CEA
Morfologia krwi (pełna)
OB
Wskazania do wykonania pakietu
Markery nowotworowe oznacza się w przypadku podejrzenia procesu nowotworowego, oceny stopnia zaawansowania choroby oraz określenia skuteczności przyszłego leczenia. Są to substancje we krwi, wykryte w stężeniach wyższych niż w przypadku osoby zdrowej, chorej na nowotwór lub posiadającej zmiany nienowotworowe (np. stan zapalny).
Wskazaniem do oznaczenia markerów nowotworowych jest podejrzenie wystąpienia procesu nowotworowego. Markery nowotworowe nie mają jednak zastosowania jako badania przesiewowe.
W przypadku osób chorych, oznaczenie markerów przydatne jest w różnicowaniu nowotworów łagodnych i złośliwych, określeniu rokowania i sposobu leczenia, a u osób, które przeszły chorobę, mogą wykryć jej nawrót.
Stężenie danego markera może wskazywać na stadium choroby, jednak wyniki badań markerów nowotworowych powinny być zawsze interpretowane przez lekarza specjalistę. Poziom markera może wzrosnąć dopiero w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej. Wynik badania markera może być również zafałszowany przez inne niegroźne choroby.
Pakiet badań mogą wykonać kobiety w każdym wieku.
Czynniki mogące mieć wpływ na wynik:
- Pora dnia - niektóre parametry mogą wykazywać wahania dobowe, dlatego dobrze jest zaplanować badania w godzinach porannych.
- Przyjmowanie leków i suplementów diety - warto skonsultować z lekarzem, czy przyjmowane leki nie wpłyną na wyniki badań.
- Nawyki żywieniowe - wyniki mogą zostać zaburzone przez gwałtowną zmianę jadłospisu.
- Nadmierny wysiłek fizyczny i stres.
- Faza cyklu miesiączkowego - nie zaleca się wykonywania badań w trakcie miesiączki.
- Choroby, jak przeziębienie lub grypa - jeśli to możliwe, badanie należy wykonać w stanie pełnego zdrowia.
Możliwe przyczyny odchyleń od normy
Morfologia krwi jest podstawowym badaniem diagnostycznym pozwalającym na ocenę ogólnego stanu zdrowia, w tym rozpoznanie stanu zapalnego, niedokrwistości i innych procesów chorobowych, które mogą wskazywać na rozwój choroby nowotworowej.
Znacznie podniesiony, niekiedy trzycyfrowy, wynik uniwersalnego badania OB, stanowi silną przesłankę podejrzenia choroby nowotworowej.
CA-125 jest natomiast markerem nowotworowym, istotnym przy podejrzeniu raka jajnika - zwłaszcza w grupie kobiet z grupy wysokiego ryzyka, z przypadkami nowotworu jajnika w rodzinie lub mutacjami w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2. Wzrost stężenia stwierdzany jest również w przypadku raka macicy i innych nowotworów jamy brzusznej. Pewien wzrost towarzyszy także m.in. łagodnym nowotworom, endometriozie; obserwowany jest w ciąży, menstruacji i po menopauzie.
Wzrost CA 15-3 wiązany jest przede wszystkim z rakiem piersi. Podniesione stężenie obserwowane jest ponadto u części chorych na nowotwory jelita grubego oraz u znacznego odsetka chorych na choroby wątroby.
CA 19-9 jest głównie markerem raka trzustki i przewodów żółciowych. Jego wzrost obserwowany jest także w przypadkach raka i chorób narządów układu pokarmowego (m.in. marskości wątroby, zapaleniu trzustki, wirusowemu zapaleniu wątroby).
Wzrost stężenia CEA, czyli antygenu karcinoembrionalnego (rakowo-płodowego), wiąże się z gruczolakorakami, głównie rakiem jelita grubego i odbytu. Podniesione stężenie towarzyszy chorobom wątroby: m.in. marskości i zapaleniu wirusowemu. Warto równocześnie pamiętać, że poziom stężenia jest zawsze odpowiednio wyższy u osób palących.
W jakich miastach możesz wykonać pakiet?
Pakiet możesz zamówić w następujących miastach oraz ich okolicach: Warszawa, Kraków, Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot), Wrocław, Poznań, Łódź, Katowice, Chorzów, Tychy, Bytom, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Ruda Śląska, Sosnowiec, Szczecin, Gliwice, Lublin, Rzeszów, Częstochowa, Bielsko-Biała.