
1. Zrób mocne postanowienie
Postanów sobie, że te Święta będą wyglądać inaczej. Dostrzeż wszystkie plusy i możliwości, jakie daje tymczasowe odcięcie się od Internetu. Jeśli boisz się, że zwyczajnie zapomnij o swoim postanowieniu (bo np. zaczynasz dzień od scrollowania Facebooka), zadbaj o przypominajki. Przyklej karteczki z sugestywną informacją (np.: W te Święta wylogowuję się do życia!) na lodówce, na lustrze w łazience bądź ustaw na tapecie w telefonie napis lub obrazek przypomninający o postanowieniu.
2. Zaplanuj czas offline
Trudno Ci będzie wytrwać bez Internetu, jeśli bycie offline będzie dla Ciebie celem samym w sobie. Zaplanuj, jak wykorzystasz ten czas. Być może na szafce nocnej masz stertę książek, które czekają na przeczytanie? A może po świątecznym obiedzie, zanim rodzina rozejdzie się do domu, zaproponujesz planszówki?
Spędzając czas przed ekranem, nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko on upływa. Zrób eksperyment i zobacz, ile możesz zrobić, ,,kradnąc” Internetowi nieco czasu.
3. Rób to, co lubisz
Kochasz jeździć na łyżwach, ale w tym roku jeszcze nie odwiedziłeś lodowiska? Bycie offline to najlepszy sposób, by nadrobić tego typu zaległości. Po wyłączeniu Internetu w telefonie zajmij się tym, co sprawia Ci radość. To ważne, aby chwile online kojarzyły Ci się z czymś pozytywnym - dzięki temu będziesz ich oczekiwał z radością.
Święta to tylko dwa dni, więc może zabraknąć Ci czasu na wyjazdy i realizację pasji, ale… zawsze jest coś, co możesz zrobić dla samego siebie :) Wypij herbatę, pogrążając się w myślach, niespiesznie upiecz ciasto lub bez wyrzutów sumienia udaj się na popołudniową drzemkę.
4. Bądź offline razem z bliskimi
Razem raźniej! Podziel się pomysłem wylogowania i odcięcia od Internetu z domownikami, rodziną, przyjaciółmi. W kilka osób będzie Wam łatwiej wytrwać w świątecznym postanowieniu. Być może rezygnacja z internetowych komunikatorów będzie okazją do tego, być życzyć sobie ,,Wesołych Świąt” na żywo?
W ten sposób możesz także zwrócić uwagę rodziny i przyjaciół na powszechny problem - przeglądanie internetowych treści w trakcie wspólnych spotkań. Jeśli dasz dobry przykład i sam nie będziesz zerkać na telefon, istnieje duże prawdopodobieństwo, że inne osoby również odłożą smartfon i włączą się we wspólne, pełniejsze świętowanie.
5. Wyznacz czas na bycie offline
Jeśli Twój codzienny rytm dnia wyznaczają powiadomienia i różnego rodzaju aplikacje, nie zmuszaj się do bycia offline na siłę. Postaraj się jednak, metodą małych kroczków, ograniczyć aktywność w Internecie - w Święta wyjdzie to na dobre zarówno Tobie, jak i Twoim bliskim. Jak to zrobić? Wyznacz czas (godzinę, dwie lub pół dnia - w zależności od możliwości) - w którym odetniesz się od telefonu czy laptopa. Możesz nawet wpisać go w kalendarz.
Bardzo ważne - nie oszukuj! Nie czytaj powiadomień pod pretekstem, że sprawdzasz, która jest godzina. Całkowicie wyłącz laptopa. Dopilnuj, żeby Twój smart watch nie atakował Cię wiadomościami i przypominajkami. Na początku takie zmiany mogą Ci się wydać drastyczne, ale istnieje duża szansa, że docenisz chwile bycia offline i zaczniesz je praktykować również po Świętach.
Święta w dobie pandemii pokazały nam, jak cenne są chwile spędzone na spotkaniach z bliskimi. Wyloguj się i poświęć czas na to, co naprawdę ważne!