Co to jest samoakceptacja i dlaczego jest ważna?
Według American Psychological Association (APA), definicja samoakceptacji to względnie obiektywne poczucie lub uznanie własnych zdolności i osiągnięć, wraz z uznaniem i akceptacją własnych ograniczeń. Samoakceptacja jest często postrzegana jako główny składnik zdrowia psychicznego. [2] Bez niej niemożliwe jest poczucie satysfakcji, spełnienia, harmonii - a przecież to te emocje decydują o tym, że czujemy się szczęśliwi i zadowoleni z życia.
Brak samoakceptacji sprawia, że przestajemy ,,żyć w zgodzie ze sobą”, zmagamy się ze spadkiem samopoczucia i negatywnymi myślami. Jednak konsekwencje takiego stanu wykraczają poza życie wewnętrzne. Brak samoakceptacji bardzo często widać i słychać. Przyjmuje on postać problemów komunikacyjnych, postawy pozbawionej asertywności, deficytów zaangażowania i uwagi, a nawet - fobii społecznej. Wszystkie te uczucia i zachowania sprawiają, że sami siebie pozbawiamy szansy na sukces - bo jak próbować nowych rzeczy, kiedy każde nowe wyzwanie przeraża; jak walczyć o swoje, gdy nie potrafimy prowadzić z przełożonym lub partnerem konstruktywnej rozmowy?
Samoakceptacja i pewność siebie, czyli dwa filary sukcesu
Siostrą samooakceptacji jest pewność siebie. To poczucie, które kształtuje się przez lata, pod wpływem czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.
Gdy mówimy o prawdziwej, stałej pewności siebie, mówimy o cesze, a nie postawie. Osoba pewna siebie nie uzależnia swojej wartości od czynników zewnętrznych, w tym od aktualnej sytuacji życiowej, bilansu porażek i sukcesów. Wie, że pozostaje wartościowa bez względu na popełnione błędy. Jednocześnie nie deprecjonuje swoich zasług - ma świadomość, że to jej własna praca doprowadziła ją do miejsca, w którym się znajduje.
Samoakceptacja jest warunkiem pewności siebie. Nie zbudujemy tej drugiej, jeśli nie potrafimy być zadowoleni z siebie, wybaczać sobie błędów czy czerpać radości z działania mimo niepewności i ryzyka. Samoakceptacja wiąże się również z samoświadomością: kiedy znamy siebie, swoje mocne i słabe strony, potrafimy wykorzystywać naturalne przewagi i pracować nad tym, co wymaga poprawy.
Ćwiczenia na samoakceptację
Na szczęście istnieją praktyczne sposoby na to, by ćwiczyć samoakceptację na co dzień. Oto najskuteczniejsze z nich.
Znajomości? Tylko wartościowe
Nie musisz utrzymywać kontaktu z koleżanką, która na dzień dobry serwuje Ci ,,dobre rady” ani z ciocią, która każdą rozmowę zaczyna od narzekania. Dbaj o relację z ludźmi, którym na Tobie zależy i do których możesz zwrócić się o pomoc.
Proś o pomoc
Proszenie o pomoc też jest sztuką - trenuj tę umiejętność! Poproś teściową, żeby przypilnowała dzieci w weekend, spytaj kolegi z pracy, jak działa nowe narzędzie, podziel się z mężem sobotnim sprzątaniem. Dzięki temu zyskasz więcej wolnego czasu i poczucie, że otaczasz się życzliwymi ludźmi.
Nie uzależniaj samoakceptacji od sukcesu
Możesz stracić pracę, przytyć parę kilo, wybuchnąć w trakcie ważnego spotkania. Błędy czynią Cię człowiekiem, często też są przystankiem na drodze do lepszego siebie, dlatego akceptuj małe i większe porażki.
Wycisz wewnętrznego krytyka
Na co dzień towarzyszy Ci głos, który ciągle mówi, co można zrobić lepiej? Pora rozstać się z wewnętrznym krytykiem - to postać, która nigdy nie będzie z Ciebie zadowolona. Jeśli wewnętrzny krytyk mocno oddziałuje na Twoje życie, rozważ psychoterapię.
Przyjmuj komplementy i wyrazy uznania
Przyznaj, że osoby, które prawią Ci komplementy, mają rację. Nie zaprzeczaj miłym słowom - podziękuj za nie i ciesz się nimi.
Zadbaj o ciało
I mowa tu nie tylko o fryzjerze czy kosmetyczce. Zwracaj uwagę na to, co jesz i znajdź aktywność fizyczną, która sprawia Ci frajdę. Nie zapominaj też o badaniach profilaktycznych i regularnym, przynajmniej corocznym przeglądzie zdrowia!
Traktuj siebie z czułością
Wdróż self care na co dzień! Sprawiaj sobie miłe niespodzianki, dbaj o relaks, wybaczaj błędy, a przede wszystkim - nie porównuj się z innymi! Twoje myśli, uczucia i postawy są wartościowe i unikalne, choćbyś na co dzień miał wrażenie, że inni są mądrzejsi, piękniejsi, zaradniejsi.
Jesteś na drodze do samoakceptacji? Trzymamy za Ciebie kciuki. Pamiętaj, że zdrowa relacja z samym sobą procentuje i warto pracować nad poczuciem pewności siebie!
Źródła:
- https://embed.newseria.pl/video/1188338869_jasiewicz_akceptacja_2_s.mp4
- https://dictionary.apa.org/self-acceptance