Bariery Pacjentów, które warto pokonywać
Chcę szybko schudnąć
71% osób odwiedza dietetyka, aby zrzucić nadprogramowe kilogramy. Część z nich liczy na szybkie efekty, a tym samym - dietę ułożoną od ręki, którą można wdrożyć już po pierwszej wizycie u dietetyka. Warto uświadamiać osoby odwiedzającym gabinety dietetyczne, że takie podejście nie tylko jest szkodliwe dla zdrowia, ale także może nie przynieść spodziewanych efektów. Dieta, która nie uwzględnia aktualnych schorzeń, niedoborów czy alergii pokarmowych może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia i pogłębienia tych problemów, które mogą przyczyniać się do wzrostu wagi. Jakie badania przed wizytą u dietetyka warto wykonać? Zapoznaj się z poradnikiem, który dla Ciebie przygotowaliśmy!
Nie mam czasu na badania
Często słyszysz: ledwo znalazłem czas na wizytę tutaj, a muszę jeszcze wykonać badania? Brak czasu to dla wielu Pacjentów istotna bariera na drodze do zdrowego stylu życia i zmiany jadłospisu. Jeśli Twojego Klienta przytłaczają obowiązki domowe i zawodowe, pokaż mu rozwiązania, które pozwalają zadbać o siebie jak najmniejszym kosztem czasowym. Jedną z takich opcji są domowe badania krwi. To usługa, którą można zamówić online i zrealizować we własnym domu w ciągu kilkunastu minut. Aby odebrać wyniki badań przed wizytą u dietetyka, wystarczy zalogować się do panelu za pomocą indywidualnych danych i pobrać plik pdf. Taki dokument można pokazać na wizycie u dietetyka lub już wcześniej przesłać go do specjalisty.
Jestem zdrowy
Czuję się dobrze, nie widzę potrzeby wykonania badań - to kolejny argument osób nieprzekonanych do kontroli swojego zdrowia. Takim Pacjentom należy tłumaczyć, że niektóre schorzenia mogą przebiegać bezobjawowo lub dawać niespecyficzne symptomy. Przykładem są choćby nietolerancje pokarmowe, w przypadku których dolegliwości pojawiają się dopiero po 24 godzinach od spożycia problematycznych produktów. Dodatkowo objawami tolerancji nie zawsze są przypadłości żołądkowo-jelitowe - niekiedy symptomy obejmują obrzęki, bóle kostno-stawowe czy uczucie przewlekłego zmęczenia.
Jakie badania zrobić przed wizytą u dietetyka?
Pakiet badań przed wizytą u dietetyka
Proszenie Pacjentów o wykonanie kilkunastu różnych oznaczeń może być problematyczne. Osoby odwiedzające Twój gabinet prawdopodobnie mają nikłą wiedzę z zakresu badań laboratoryjnych, mogą Cię źle zrozumieć lub nie wykonać istotnych oznaczeń. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto polecać Pacjentom gotowe zestawy badań potrzebnych do dietetyka, zawierające kluczowe z perspektywy dietetyka wskaźniki. Dostępny w uPacjenta e-PANEL PRZED WIZYTĄ U DIETETYKA obejmuje:
- anty-TPO;
- CRP, ilościowo;
- elektrolity (Na, K);
- ferrytynę;
- FT3;
- FT4;
- glukozę;
- hemoglobinę glikowaną;
- insulinę;
- kortyzol;
- kreatyninę;
- kwas moczowy;
- lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG);
- morfologię krwi (pełną);
- próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP);
- TSH;
- witaminę D metabolit 25(OH);
- żelazo.
Testy na nietolerancje pokarmowe
Jak już wspomnieliśmy, nietolerancje pokarmowe dają objawy dość późno i mogą powodować niespecyficzne, trudne do powiązania z dietą symptomy. Aby mieć pewność, że skomponowany przez Ciebie jadłospis nie zawiera pokarmów wywołujących przykre dolegliwości, zachęć Pacjenta do testów na nietolerancje pokarmowe. Przekaż też swojemu Klientowi, że objawy nietolerancji często są skutkiem nieprawidłowo zbilansowanej diety i przy wdrożeniu odpowiedniego jadłospisu mogą samoczynnie ustąpić po kilku miesiącach - dlatego tak ważne jest, aby posiadać pełną wiedzą na temat pokarmów wywołujących niepożądane reakcje.
W katalogu uPacjenta znajdziesz badania IMMUNOdiagDIETA. Wykrywają one przeciwciała skierowane przeciwko konkretnym składnikom pokarmowym, co ułatwia stworzenie indywidualnego profilu żywieniowego.
Testy na alergie pokarmowe
Twój Pacjent sygnalizuje, że regularnie odczuwa silne dolegliwości pokarmowe, ma ataki astmy lub objawy typowe dla alergii (kaszel, katar, pokrzywka)? Warto sprawdzić, czy źródłem tych przypadłości nie są konkretne pokarmy, które należałoby wyeliminować z diety. Objawy alergii pokarmowej są bowiem znacznie intensywniejsze i pojawiają się szybciej niż symptomy nietolerancji pokarmowych.
Badania w ofercie uPacjenta, które wspomagają diagnostykę alergii pokarmowych, to m.in.:
- Panel 20 alergenów pokarmowych (POLYCHECK) - obejmujący alergeny m.in. różnych typów orzechów, jaja kurzego, wybranych owoców i warzyw, mąki pszennej i żytniej, mleka.
- Panel 30 alergenów pokarmowych (POLYCHECK) - obejmujący dodatkowo alergeny zawarte w różnych rodzajach mięs, rybach, owocach morza, ryżu, drożdżach, roślinach strączkowych.
- Pakiet ALEX - umożliwiający kompleksową diagnostykę alergii, zawierający aż 296 parametrów.
Badania nutrigenetyczne
Normy zalecane przez Instytut Żywności i Żywienia są podstawą do stworzenia zdrowej, skutecznej diety. Warto jednak mieć na uwadze, że różnimy się między sobą ze względu na uwarunkowania genetyczne. Badania nutrigenetyczne pozwalają stworzyć wysoce spersonalizowaną, zgodną z DNA Pacjenta dietę.
W uPacjenta dostępne są badania analizujące uwarunkowania w zakresie metabolizmu składników odżywczych oraz chorób dietozależnych, takie jak:
- Geno Diag Dieta - geny metabolizmu i otyłości - badanie pozwala zweryfikować predyspozycje do otyłości oraz zaburzeń gospodarki węglowodanowo-lipidowej.
- Geno Diag Dieta - geny metabolizmu witamin i antyoksydantów - badanie dostarcza informacji dotyczące przyswajania witamin, gospodarki folianami oraz usuwania wolnych rodników z organizmu.
- Geno Diag Dieta - geny nietolerancji pokarmowych - badanie ustalające ryzyko wystąpienia genetycznie uwarunkowanych nietolerancji na określone pokarmy.
- Geno Diag Dieta - pełny profil nutrigenetyczny - zawiera oba wyżej wspomniane badania. Pozwala kompleksowo podejść do potencjalnych problemów pokarmowych Pacjenta.
Szukasz Partnera, który pomoże Ci podnieść jakość usług?
Jeśli chciałbyś poza usługami dietetycznymi oferować Pacjentom możliwość kompleksowej diagnostyki pod kątem alergii, nietolerancji pokarmowych czy zaburzeń metabolicznych, wejdź z nami we współpracę. Przygotujemy ofertę specjalnie dla Twoich Klientów, uwzględniającą atrakcyjne rabaty, które pomogą zadbać o zdrowie bez wychodzenia z domów. W modelu współpracy uwzględnimy także Twoje korzyści (prowizja) oraz zapewnimy Ci pomoc dedykowanego opiekuna, który pozostanie z Tobą w stałym kontakcie.
Chciałbyś ułatwić Pacjentom wykonanie badań, aby móc projektować indywidualne zalecenia dietetyczne? Skontaktuj się z nami - pomożemy Ci w tym zadaniu!