Najważniejsze informacje o pakiecie
Panel obejmuje 30 alergenów wywołujących alergie pokarmowe. Sprawdza reakcję systemu immunologicznego na substancje wchodzące w skład m.in. orzechów, owoców cytrusowych, mięsa, jajek, mąki pszennej czy wybranych warzyw. Jest badaniem wykonywanym z krwi, co czyni go bezpiecznym dla pacjentów w każdym wieku. Wykonanie panelu nie wymaga przerwania dotychczas stosowanego leczenia alergii.
Badane parametry
IIgE specyficzne - przeciwciała wytwarzane przez organizm w sytuacji, w której układ immunologiczny zostaje pobudzony na skutek kontaktu z konkretną substancją uczulającą.
Wskazania do wykonania pakietu
Panel alergenów – pokarmowy (30 alergenów) POLYCHECK to badanie pozwalające znaleźć źródło objawów alergicznych, takich jak:
- nudności i wymioty;
- biegunki lub zaparcia;
- bóle brzucha, w tym kolki;
- wzdęcia;
- zgaga;
- tzw. zespół alergii jamy ustnej - uczucie pieczenia w obrębie jamy ustnej, obrzęk warg;
- atopowe zapalenie skóry - objawiające się charakterystycznymi, nawrotowymi zmianami skórnymi i uczuciem swędzenia;
- zaburzenia ciśnienia krwi
- inne objawy towarzyszące reakcji alergicznej - nieżyt nosa, pieczenie i łzawienie oczu.
Ze względu na szeroki zakres panelu, warto wykonać go, gdy inne badania alergiczne na dały odpowiedzi na pytanie, które dokładnie pokarmy i składniki odpowiadają za reakcję uczuleniową.
Dlaczego warto wykonać panel alergenów – pokarmowy (30 alergenów) POLYCHECK?
Wykonanie panelu alergenów pokarmowych pozwala zidentyfikować konkretne pokarmy i składniki, które odpowiadają za objawy żołądkowo-jelitowe. Badanie jest podstawą do tego, aby wdrożyć profilaktykę alergii, komponując jadłospis tak, by nie zawierał substancji wywołujących często uciążliwe i wstydliwe symptomy (wzdęcia, gazy). Panel pozwala również, po konsultacji lekarskiej, wdrożyć odpowiednie leczenie alergii (farmakoterapię).
Badanie jest przeprowadzane z wykorzystaniem nowoczesnego systemu (POLYCHECK) służącego do ilościowego oznaczania przeciwciał IgE w surowicy krwi. Taka metoda sprawia, że diagnostyka alergii może zostać przeprowadzona bez narażania pacjenta na bezpośredni kontakt z alergenem.
Czynniki mogące mieć wpływ na wynik:
W przypadku niektórych alergenów możemy otrzymać wynik fałszywie dodatni, pomimo, że pacjent nie jest w rzeczywistości uczulony na dany składnik, jednak wystąpiła u niego reakcja krzyżowa ze względu na podobną budowę alergenów. Dzięki wykorzystaniu inhibitora CCD można wykryć taką sytuację i w poprawny sposób zinterpretować wyniki badania.
Alergeny identyfikowane w panelu alergenów – pokarmowym (30 alergenów) - POLYCHECK:
- pomidor;
- awokado;
- banan;
- owoce cytrusowe (cytryna, pomarańcza, mandarynka, limonka);
- kiwi;
- orzech ziemny;
- orzech laskowy;
- groch;
- soja;
- seler;
- wołowina;
- kurczak;
- wieprzowina;
- krewetka;
- małż;
- krab;
- tuńczyk;
- dorsz;
- czosnek;
- cebula;
- drożdże;
- sezam;
- ryż;
- kukurydza;
- mąka pszenna;
- białko jaja kurzego;
- α-laktoalbumina (białko serwatki mleka krowiego);
- β-laktoglobulina (białko serwatki mleka krowiego);
- CCD (struktury węglowodanowe obecne na alergenach roślinnych).
W jakich miastach możesz wykonać pakiet?
Pakiet możesz zamówić w następujących miastach oraz ich okolicach: Warszawa, Kraków, Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot), Wrocław, Poznań, Łódź, Katowice, Chorzów, Tychy, Bytom, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Ruda Śląska, Sosnowiec, Szczecin, Gliwice, Lublin, Rzeszów, Częstochowa, Bielsko-Biała.