Dlaczego higiena podczas okresu jest tak ważna?
W trakcie okresu wzrasta poziom pH w pochwie, przez co wzrasta ryzyko różnego rodzaju infekcji intymnych. Dodatkowo krew wypływająca z dróg rodnych osłabia naturalną barierę ochronną okolic intymnych. To wszystko, połączone z brakiem odpowiedniej higieny, może sprawić, że już po ustaniu krwawienia pojawią się przykre objawy: świąd, pieczenie, upławy, obrzęk czy nieprzyjemny zapach. Tego typu dolegliwości są sygnałem infekcji bakteryjnej lub grzybiczej pochwy bądź sromu.
Odpowiednia higiena jest ważna także dla samopoczucia kobiety. Nieodpowiednio dobrane środki higieniczne mogą być źródłem otarć czy podrażnień, natomiast zbyt rzadkie wymienianie podpasek czy tamponów skutkuje nieprzyjemnym zapachem.
10 zasad, o których warto pamiętać w trakcie miesiączki
Starannie dobierz środki higieniczne
Podpaski, tampony czy kubeczek menstruacyjny? Wybór należy do Ciebie. Każda z opcji jest dobra, o ile będziesz pamiętać o odpowiednio częstej wymianie/czyszczeniu wybranego środka. Pamiętaj też, że ważny jest kształt i rozmiar - zarówno podpasek, jak i tamponów czy kubeczka. Źle dopasowane środki mogą powodować otarcia i podrażnienia. Zbyt małe tampony czy kubeczek nie zabezpieczą Cię odpowiednio przed wypływem krwi, a zbyt duże - spowodują otarcia śluzówki pochwy i będą wywoływać uczucie dyskomfortu.
Często wymieniaj podpaski i tampony
W zależności od intensywności krwawienia, wymieniaj podpaski co około 2-4 godziny, a tampony - co 2-3 godziny, jeśli krwawienie jest obfite, i nie rzadziej niż co 8 godzin, jeśli krwawienie jest mniejsze. Nocą dla własnego bezpieczeństwa wybierz podpaski - zbyt długie przetrzymywanie tamponów w pochwie zwiększa ryzyko zakażenia oraz tzw. zespołu wstrząsu toksycznego. [2]
Kąpiel? Tylko nie gorąca!
Wiele mówi się o tym, aby w czasie okresu zrezygnować z kąpieli na rzecz szybkich pryszniców. Jednak to nie kąpiel sama w sobie jest czynnikiem, który może nasilić nieprzyjemne dolegliwości. Istotna jest przede wszystkim temperatura wody - ta zbyt wysoka rozszerza naczynia krwionośne i przyczynia się do nasilenia krwawienia. Dlatego jeśli marzysz o kąpieli, lepiej postaw na letnią lub lekko ciepłą wodę.
Podmywaj się!
Rób to przynajmniej 2-3 razy na dobę. Używaj w tym celu ręki (na różnego rodzaju gąbkach i myjkach mogą gromadzić się bakterie) oraz żelu do higieny intymnej lub łagodnych, nieperfumowanych środków myjących (nie podmywaj się żelem pod prysznic).
Dbaj o higienę poza domem
Jeśli chcesz odświeżyć się poza domem, zrób to za pomocą specjalnych chusteczek do higieny intymnej. Takie chusteczki mają odpowiednie pH oraz są pozbawione dodatków, które mogłyby wywoływać podrażnienia czy sprzyjać infekcji. Pamiętaj, aby przecierać miejsca intymne od przodu do tyłu - od spojenia łonowego do odbytu. W ten sposób ograniczysz przenoszenie się bakterii.
Wybierz odpowiednią bieliznę
Przede wszystkim postaw na wygodę - stringi i finezyjną, obcisłą bieliznę ubieraj w dni, w których nie miesiączkujesz. Podczas okresu postaw na figi z naturalnych, przewiewnych materiałów (np. bawełny). Taka bielizna zapewni Ci komfort i ułatwi zachowanie prawidłowej higieny.
Ogranicz niezdrowe przekąski
Podczas okresu masz ochotę pochłonąć tabliczkę czekolady i paczkę chipsów? To nienajlepszy sposób na poprawę samopoczucia. W krakersach, chipsach czy paluszkach jest sporo soli, która sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie i obrzękom. Natomiast produkty bogate w cukier są ,,lubiane” przez patogeny i mogą dostarczać im pożywki do rozwoju.
Nawadniaj się!
Przy odpowiednim nawodnieniu krew menstruacyjna staje się rzadsza, co ułatwia jej wydalenie. Dodatkowo picie sporej ilości wody sprawia, że skurcze są rzadsze i mniej bolesne. Dlatego staraj się podczas okresu wypijać nawet 3 litry płynów codziennie - postaw głównie na wodę i herbatę rumiankową.
Jeśli dokuczają Ci bóle menstruacyjne, możesz sięgnąć po kieliszek czerwonego wina. Zawarty w tym trunku resweratrol działa relaksująco na mięśnie gładkie, a dodatkowo hamuje produkcję prostaglandyn, co pomaga zmniejszyć dolegliwości. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z alkoholem - picie go w większych ilościach może prowadzić do odwodnienia i zagęszczenia krwi, a tym samym - nasilenia skurczy.
Nie rezygnuj ze sportu
Jeśli tylko Twoje samopoczucie na to pozwala, nie rezygnuj z aktywności, którą uprawiasz na co dzień. Biegaj, jeźdź na rowerze, uprawiaj jogę - zmniejsz tylko intensywność treningów, bo zbyt duża aktywność może nasilić krwawienie. Sport stymuluję produkcję endorfin - hormonów szczęścia, które mają działanie przeciwbólowe. Możesz również, przy odpowiednim zabezpieczeniu, wybrać się na basen - pływanie pomaga zmniejszyć obrzęki i wzdęcia.
Zadbaj o prawidłowy sen
W trakcie okresu obniża się poziom hormonów płciowych, co może powodować problemy z zasypianiem i efektywnym snem. Dlatego w czasie miesiączki szczególnie zadbaj o nawyki wspierające jakościowy wypoczynek: kładź się spać o stałych porach; przed snem odłóż laptopa i telefon oraz zrelaksuj się przy dobrej książce bądź muzyce; nie przejadaj się wieczór.
Przestrzegając powyższych zasad w trakcie okresu, zadbasz o swoje zdrowie i samopoczucie. Pamiętaj też, że menstruacja wcale nie musi boleć - tym, jak złagodzić związane z nią dolegliwości, przeczytasz tutaj.
Źródła:
- https://kulczykfoundation.org.pl/uploads/media/default/0001/05/0fbe618f4aa748170c8b3f096367e2c607888eb8.pdf
- Brochmann Nina , Dahl Stokken Ellen, ,,Radości z kobiecości”, wyd. Sonia Draga, 2017.