Czym jest miesiączka?
Miesiączka jest procesem fizjologicznym, który przebiega w organizmie kobiety. Pojawia się, gdy dochodzi do spadku progesteronu, który spowoduje, że błona śluzowa macicy zacznie się złuszczać. Miesiączka składa się z krwi i złuszczonej błony śluzowej macicy. Prawidłowa objętość krwi, którą kobiety tracą podczas okresu, wynosi od 40 do 50 ml, natomiast przy utracie od 80 do 100 ml mówimy o obfitym miesiączkowaniu.
Cykl menstruacyjny może trwać od 21 do 35 dni. Cykl zawsze liczymy od 1 dnia miesiączki do 1 dnia wystąpienia kolejnej miesiączki.
Czy miesiączka musi boleć?
Miesiączka nie powinna boleć oraz nie powinna zaburzać codziennego funkcjonowania kobiet. Jeśli dotyczy nas problem bolesnych miesiączek, powinniśmy udać się do lekarza, aby wykluczyć możliwe dysfunkcje takie jak:
- endometrioza,
- mięśniaki macicy,
- problemy z tarczycą,
- zaburzenia hormonalne.
Rodzaje bolesnego miesiączkowania
Bolesne miesiączkowanie wtórne
Występuje jako objaw innej dysfunkcji w okolicy tkanki lub struktury.
Podłożem bolesnego miesiączkowania może być:
- endometrioza,
- zapalenie narządów rodnych,
- zaburzeniach hormonalne,
- stosowanie wkładki domacicznej.
Zespół bolesnego miesiączkowania
Ból znajduje się w środkowej części podbrzusza, ma charakter skurczowy i może wpływać na codzienne funkcjonowanie kobiet.
Często towarzyszy mu:
- bezsenność,
- biegunka,
- zmęczenie,
- wymioty,
- nudności.
Pierwotne bolesne miesiączki
Miesiączki kurczowe mogą być spowodowane zbyt dużym pobudzeniem układu współczulnego, nadmiernym stresem oraz nadmierną ilością prostogladyn.
Miesiączki zastoinowe mogą być wynikiem zaburzonej pracy przepony, mięśni dna miednicy i hemoroidami.
Dieta a bolesne miesiączki
Podczas miesiączki powinnyśmy zadbać,, aby dieta była przeciwzapalna i lekkostrawna. Korzystnym rozwiązaniem będą napary z ziół, które działają rozkurczowo, jak na przykład mięta, melisa czy rumianek. Dodatkowym wsparciem będzie suplementacja kwasów omega-3, witaminy D, magnezu, cynku oraz kurkuminy.
Fizjoterapia a bolesne miesiączki
U pacjentek z bolesnymi miesiączkami częstym problemem są nadmiernie napięte tkanki, takie jak: mięśnie pośladkowe, mięśnie dna miednicy, przywodziciele czy też nieprawidłowy sposób oddychania, zła praca przepony, blizna oraz nieprawidłowa postawa ciała.
Warto udać się na wizytę do fizjoterapeuty lub osteopaty, który po dokładnym wywiadzie i diagnostyce wykona terapię, która pomoże w wyeliminowaniu dolegliwości.
Aktywność fizyczna a bolesne miesiączki
Przed i w trakcie menstruacji warto praktykować jogę, która rozluźni i zrelaksuje nasze ciało. Co więcej, warto dodać ćwiczenia wzmacniające, rozciągające biodra, kręgosłup i poprawiające mobilność.
Co wpływa na bolesne miesiączki?
Zrosty i blizny ograniczają ruchomość tkanek powierzchownych i głębokich. Wszystkie blizny powinny zostać zbadane przez fizjoterapeutę lub osteopatę.
Nieodpowiednia dieta, biegunki oraz niestrawność mogą wpływać na napięcie jelita grubego i cienkiego, a to w konsekwencji wpływa na zaburzenie ruchomości macicy i pęcherza moczowego.
Co więcej, duża ilość stresu pobudza układ współczulny, który spowoduje zmniejszenie przepływu krwi przez układ rozrodczy i pokarmowy.
Jak sobie radzić z bolesną miesiączka?
Użyj termoforu! Jeśli nie towarzyszy Ci obfity okres, wykonaj ciepły okład, który zredukuje Twoje dolegliwości bólowe. Pamiętaj, aby nie wykonywać ciepłych okładów podczas obfitych miesiączek.
Zrelaksuj się! Stres może spowodować zwiększenie dolegliwości bólowych. Zadbaj o sen, odprężenie, relaks z dobrą książką lub filmem.
Oddech! Poświęć chwilę na prawidłowy oddech. Połóż ręce na dolnych żebrach, weź wdech nosem i skieruj go do swoich dłoni, wstrzymaj oddech na 2 sekundy, a następnie zrób wydech nosem. Ćwiczenie powtórz 5 razy.
Pozycja embrionalna. Gdy dotyka Cię duży ból, zrelaksuj się w pozycji embrionalnej. Ułóż się na boku i przyciągnij nogi do klatki piersiowej.
Zanim weźmiesz kolejną tabletkę przeciwbólową i zwolnienie w pracy z powodu bolesnej miesiączki, zadbaj o dietę, aktywność fizyczną i skonsultuj się z fizjoterapeutą. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci złagodzić dolegliwości!
Joanna Bałdyga - studentka ostatniego roku fizjoterapii w Wyższej Szkole Rehabilitacji w Warszawie, specjalista ds. żywienia, trener fitness. W codziennej pracy pomaga pacjentom odzyskać zdrowie, energię, dobre samopoczucie oraz utrzymać sprawność fizyczną. W swojej praktyce łączę fizjoterapię, dietoterapię oraz trening medyczny. Uświadamiam swoich pacjentów, że do zdrowia trzeba podejść w sposób holistyczny i zadbać o każdy jego element.
Źródła:
-
Bahrami A, Avan A, Sadeghnia HR, Esmaeili H, Tayefi M, Ghasemi F, Nejati Salehkhani F, Arabpour-Dahoue M, Rastgar-Moghadam A, Ferns GA, Bahrami-Taghanaki H, Ghayour-Mobarhan M. High dose vitamin D supplementation can improve menstrual problems, dysmenorrhea, and premenstrual syndrome in adolescents. Gynecol Endocrinol. 2018 Aug;34(8):659-663. doi: 10.1080/09513590.2017.1423466. Epub 2018 Feb 15. PMID: 29447494.
-
Ebook Kobieta i Hormony - Michał Kot
-
Fizjologia człowieka Zintegrowane podejście - Dee Unglaub Silverthorn
-
Yonglitthipagon P, Muansiangsai S, Wongkhumngern W, Donpunha W, Chanavirut R, Siritaratiwat W, Mato L, Eungpinichpong W, Janyacharoen T. Effect of yoga on the menstrual pain, physical fitness, and quality of life of young women with primary dysmenorrhea. J Bodyw Mov Ther. 2017 Oct;21(4):840-846. doi: 10.1016/j.jbmt.2017.01.014. Epub 2017 Feb 7. PMID: 29037637.
-
Kim SD. Yoga for menstrual pain in primary dysmenorrhea: A meta-analysis of randomized controlled trials. Complement Ther Clin Pract. 2019 Aug;36:94-99. doi: 10.1016/j.ctcp.2019.06.006. Epub 2019 Jun 25. PMID: 31383452.
-
https://ktomalek.pl/blog/jak-poradzic-sobie-z-bolesna-miesiaczka/w-354
-
https://fizjomed.com.pl/mam-bolesne-miesiaczki-czy-to-norma
-
Bolesne miesiączkowanie w praktyce fizjoterapeuty- Physiotalks online
-
www.youtube.com/watch?v=0V5oe4yJGXQ Bolesne miesiączki - czy to norma? Fizjomed