Koronawirus a badania w domu – wywiad ze specjalistą

11 Mar 2020 6 min
uPacjenta.pl

Co zrobić, by nie zarazić się koronawirusem? Czy badanie krwi w domu jest teraz bezpieczne? Zebraliśmy najczęstsze pytania, które słyszymy od naszych pacjentów i zadaliśmy je Tomaszowi Przybeckiemu, Kierownikowi Wizyt Domowych Regionu Zachodniopomorskiego w uPacjenta. Tomasz jest absolwentem i pracownikiem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi oraz osobami dorosłymi. Koronawirus a badania krwi? Sprawdź co warto wiedzieć.

UP: Jak przed koronawirusem zabezpieczają się specjaliści przyjeżdżający na wizyty domowe?

TP: Specjaliści uPacjenta zawsze dbali o najwyższą higienę pobrań, ale oczywiście, że ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną przykładamy do tego jeszcze większą uwagę.  Przede wszystkim żaden z naszych pracowników nie wyjeżdża na wizytę z objawami infekcji. Przed i po każdym pobraniu specjaliści myją i dezynfekują ręce. Specjaliści posiadają jednorazowe rękawiczki, fartuchy medyczne, maseczki chirurgiczne oraz środki dezynfekujące. Mają do dyspozycji także przyłbice ochronne wielokrotnego użytku. Zawsze używamy jednorazowych rękawiczek, igieł i sprzętu medycznego. Sami stosujemy się do zaleceń rządowych w życiu prywatnym, unikamy skupisk ludzkich, osób z infekcjami, prowadzimy zdrowy tryb życia.

 

UP: Czy moja krew nie będzie narażona na kontakt z wirusem?

TP: W żadnym razie! Wielu pacjentów nie wie, że wirusem nie da się zarazić przez kontakt z krwią, a jedynie drogą kropelkową. Uspokajam jednak, że wszystkie używane przez nas sprzęty są jednorazowe, dlatego nie ma mowy o kontakcie z wirusem. Dodatkowo żadna próbka nie ma styczności ze środowiskiem zewnętrznym, ani materiałem pobranym od innych pacjentów.

 

UP: Czy kontrolujecie stan zdrowia specjalistów, którzy odwiedzają pacjentów w domu?

TP: Tak, cały czas monitorujemy sytuację. Nasze pielęgniarki i pielęgniarze są zobowiązani, by sprawdzać występowanie u nich ewentualnych objawów. Do tej pory nie pojawił się u nas żaden przypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem zarówno wśród pacjentów jak i naszej kadry. 

 

UP: Czy bezpieczniej jest wykonać badania w domu, czy w punkcie pobrań?

TP: Badanie w domu jest znacznie bezpieczniejsze. Przede wszystkim pacjent nie musi narażać się na kontakt z innymi osobami, chorymi pacjentami w punktach pobrań i przychodniach. Unikamy zatłoczonych miejsc, skupisk ludzkich. Nasza platforma ciągle monitoruje sytuację zdrowotną specjalistów świadczących usługi. Jak i weryfikujemy stan zdrowia osób zamawiających, by ograniczyć do minimum ryzyko infekcji.

 

UP: Czy mogę zamówić u Was test na koronowirusa?

TP: W uPacjenta nie przeprowadzamy badań pod kątem koronawirusa. Byłoby to zbyt ryzykowne dla naszych specjalistów, jak i naszych pacjentów. Jeśli uważasz, że możesz być zarażony, koniecznie skontaktuj się z Sanepidem oraz Szpitalem Zakaźnym w Twojej okolicy. 

 

UP: Co zrobić, by się nie zarazić?

TP: Przede wszystkim unikać osób zarażonych i nie podróżować do miejsc, w których zdiagnozowano wiele przypadków, jak Włochy czy Chiny (od uPacjenta: dokładną listę możesz sprawdzić tutaj). Unikałbym dużych skupisk ludzi np. na koncertach, teatrach, lotniskach, siłowniach, itp. Ministerstwo Zdrowia zaleca też dodatkową higienę, przede wszystkim częste i dokładne mycie rąk oraz powstrzymywanie się od dotykania okolic śluzówek, tj. oczu, nosa i ust.

 

UP: Jakie są objawy koronawirusa?

TP: Przede wszystkim powinny zaniepokoić nas kaszel, duszności, ból głowy i mięśni, biegunka oraz temperatura powyżej 38 stopni. Objawy te łatwo pomylić z grypą, dlatego należy bacznie obserwować swój organizm.

 

UP: Podejrzewam, że mogę być zarażony koronawirusem. Co mam zrobić?

TP: Przede wszystkim zostań w domu i ogranicz kontakt fizyczny z innymi ludźmi. Zadzwoń do najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz do Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w Twojej okolicy. Te jednostki poinstruują cię o kolejnych krokach. 

 

Badanie krwi a koronawirus – WAŻNE INFORMACJE

Jeśli obecnie jesteś w stanie infekcji i mimo to planujesz zamówić wizytę domową, koniecznie poinformuj o tym nasze biuro telefonicznie lub napisz o tym w sekcji ‘Uwagi’ podczas składania zamówienia. W przypadku, gdy nasz specjalista przyjedzie do pacjenta, u którego występują objawy, ale nie zostały one zgłoszone wcześniej, specjalista ma prawo odmówić wykonania usługi i opuścić miejsce pobrania. W takim przypadku koszty za usługę i dojazd nie zostaną zwrócone.

Po więcej informacji o zasadach bezpieczeństwa i higieny w uPacjenta zajrzyj na tą stronę lub do zakładki Pomoc.

Rabat

Ta strona korzysta z ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli wyrażasz na to zgodę, kontynuuj przeglądanie.