Jakie badania krwi warto wykonać raz w roku? Wpisz je do kalendarza!
Badania krwi

Jakie badania krwi warto wykonać raz w roku? Wpisz je do kalendarza!

Czy wpisałeś już w kalendarz coroczne badania krwi? Przekonaj się, dlaczego to takie ważne i nie zwlekaj! Zadbaj o zdrowie i dobre samopoczucie - w ten sposób łatwiej poradzisz sobie z nowymi wyzwaniami.

Pół godziny joggingu co rano, kurs języka dwa razy w tygodniu, prywatne i zawodowe spotkania (najczęściej online). Twój kalendarz na 2022 rok powoli się zapełnia? Dodaj do niego jeszcze jedną pozycję: coroczne badanie krwi. Zadbaj o swój stan zdrowia, aby sprostać wyzwaniom, które czekają Cię w nowym roku!

Jakie badania krwi robić co roku?

Aby zadbać o siebie, przynajmniej raz do roku wykonaj:

 • morfologię krwi,
 • lipidogram,
 • glikemię,
 • badanie poziomu TSH,
 • OB i CRP,
 • próby wątrobowe,
 • koagulogram.

Większość nazw brzmi dla Ciebie obco? Przeczytaj przegląd corocznych badań krwi i sprawdź, jakich informacji dostarczy Ci każde z nich!

PAKIET BADAŃ DLA KAŻDEGO (MAKSIMUM)
PAKIET BADAŃ DLA KAŻDEGO (MAKSIMUM)

PAKIET BADAŃ DLA KAŻDEGO (MAKSIMUM)

Jak kompleksowo sprawdzić swoje zdrowie? Odpowiedź jest prosta: wykonując pakiet Badań dla Każdego (maksimum). Dzięki 18 badaniom zawartym w pakiecie przebadasz się od stóp do głów. Wpisz coroczne pobranie krwi na stałe do swojego kalendarza i ciesz się zdrowiem przez długie lata. Komplet badań wykonasz bez wychodzenia z domu! Zamów domowe pobranie krwi i oczekuj naszego specjalisty w znanym i komfortowym otoczeniu.

Badania krwi raz do roku — przegląd

Morfologia krwi

Określa m.in. liczbę czerwonych i białych krwinek, płytek krwi czy stężenie hemoglobiny (białka transportującego tlen) w erytrocytach. Co ważne, morfologia dostarcza informacji nie tylko ilościowych, ale i jakościowych (np. o objętości i kształcie krwinek). Dzięki temu badaniu lekarz jest w stanie ocenić ogólną kondycję organizmu oraz zyskać podstawy do rozpoznania schorzeń i dolegliwości. Przykładowo: zbyt mała liczba czerwonych krwinek — anemia; zbyt duża liczba białych krwinek — stan zapalny; podwyższony hematokryt — odwodnienie.

Chcesz wiedzieć, co jeszcze wchodzi w zakres badania i jakie normy obowiązują dla poszczególnych wskaźników? Sprawdź artykuł o morfologii krwi.

Lipidogram (profil lipidowy)

Lipidogram obrazuje stężenie następujących tłuszczów: cholesterolu całkowitego, frakcji cholesterolu LDL („dobrego cholesterolu”) i HDL („złego cholesterolu”). Gdy ilości i proporcje tych tłuszczów są zaburzone, dochodzi do rozwoju miażdżycy, która może prowadzić do groźnych dla życia powikłań takich jak udar mózgu czy zawał serca. Wielu osobom, szczególnie młodym, taka perspektywa wydaje się odległa — tymczasem pierwszy lipidogram każdy z nas powinien wykonać około 20. roku życia.

Glikemia (poziom glukozy we krwi)

Glikemia pozwala ustalić stężenie glukozy we krwi/osoczu. To badanie, które co roku powinny wykonać zarówno osoby zdrowe, jak i te mające objawy wskazujące na podwyższony (hiperglikemia) lub obniżony (hipoglikemia) poziom cukru w organizmie. Ważne też, aby poziom glukozy kontrolowały osoby genetycznie obciążone cukrzycą typu 1 lub 2 oraz kobiety w ciąży (ze względu na ryzyko tzw. cukrzycy ciążowej).

Więcej o monitorowaniu poziomu glukozy przeczytasz w naszym tekście o badaniach na cukrzycę.

Badanie poziomu TSH (tyreotropiny)

Badanie poziomu hormonu tyreotropowego pozwala wykryć problemy z tarczycą nawet wtedy, gdy nie obserwujesz u siebie żadnych niepokojących objawów. Test TSH jest bardzo czuły i sprawdza się w diagnostyce chorób nie tylko we wczesnej fazie, ale i tych, które przebiegają bezobjawowo. Niemniej należy pamiętać, że oznaczanie poziomu THS to badanie przesiewowe, a nieprawidłowy wynik często wymaga badań FT3 i FT4 - hormonów stymulowanych przez TSH.

Nie bez powodu zaleca się profilaktyczne badania tarczycy co roku: nieprawidłowe funkcjonowanie organu może być przyczyną m.in. wahań masy ciała, uczucia zmęczenia, zaburzeń pamięci i koncentracji czy problemów z płodnością.

OB (odczyn Biernackiego) i CRP (białko C-reaktywne)

OB polega na ocenie tempa opadania krwinek czerwonych (w ciągu godziny od pobrania krwi), a CRP określa poziom białka fazy ostrej w osoczu. Oba te wskaźniki pozwalają ustalić, czy w organizmie toczy się stan zapalny. Bywają też wykorzystywane do monitorowania nasilenia choroby. Przykładowo spadek CPR po wdrożeniu antybiotykoterapii może oznaczać, że leczenie infekcji przebiega prawidłowo.

Wskaźniki OB i CPR nie dostarczają informacji na temat przyczyny stanu zapalnego. Jeśli wyniki tych parametrów będą podwyższone, prawdopodobnie lekarz zaleci dalszą diagnostykę.

Próby wątrobowe

To testy polegające na oznaczeniu aktywności wybranych enzymów wątrobowych. Pozwalają wcześnie zdiagnozować choroby wątroby — nieprawidłowe wyniki prób wątrobowych często pojawiają się wcześniej niż jakiekolwiek objawy. Badania umożliwiają również ocenę stanu narządu, który może być uszkodzony nie tylko przez alkohol i przyjmowanie leków, ale też przez np. infekcję wirusową.

Próby wątrobowe ułatwiają zdiagnozowanie także innych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca czy kamica żółciowa.

Koagulogram

To zestaw badań służących do oceny liczby płytek krwi, poziomu fibrynogenu (białka biorącego udział w procesie krzepnięcia krwi) i parametrów takich jak czas kaolinowo-kefalinowy (APTT) czy czas protrombinowy (AT). Mówiąc prościej: koagulogram pozwala stwierdzić, czy proces krzepnięcia krwi zachodzi we właściwym tempie i przy udziale wszystkich potrzebnych do tego elementów.

Badanie warto wykonać, jeśli masz tendencję do częstych i obfitych krwawień (np. krwotoków z nosa), wybroczyn na skórze czy siniaków. Koagulogram pomoże też w diagnostyce obfitych miesiączek czy krwawień z przewodu pokarmowego.

Co robić, jeśli w kalendarzu brakuje miejsca na badania krwi

Wiesz już, jakie badania krwi wykonywać raz w roku. Chwytasz za kalendarz, aby znaleźć dla nich termin, ale… zdajesz sobie sprawę z tego, że ten rok zapowiada się intensywnie. Trudno Ci będzie wygospodarować czas na dojazd do przychodni, oczekiwanie w kolejce, osobisty odbiór wyników? Rozwiązaniem dla Ciebie może być domowa wizyta specjalisty, który sprawnie pobierze krew w dogodnym dla Ciebie terminie. Taką usługę (wygodnie i szybko!) zamówisz w naszym serwisie uPacjenta. A wyniki badań równie komfortowo skonsultujesz z naszym diagnostą!

Rozwiązaniem, które pomoże szybko i wygodnie zadbać o zdrowie, może być również Akcja Zdrowia w firmie, podczas której bezpośrednio w biurze (lub domu pracownika) odbędzie się pobranie krwi. Jeśli jesteś pracownikiem, możesz powiedzieć o takim pomyśle swojemu przełożonemu, jeśli zaś jesteś pracodawcą lub managerem — zapoznaj się z ofertą Akcji Zdrowia w uPacjenta.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości i obawy związane z corocznymi badaniami krwi. Trzymamy kciuki, aby taka pozycja znalazła się jak najprędzej w Twoim kalendarzu!

our-process-widget-default-icon
Badania krwi w Twoim domu
 • Zamów badania online

  Podaj datę, która Ci pasuje. O wyznaczonej porze przyjedzie do Ciebie specjalista, który pobierze krew.

 • Wykonaj badanie w ulubionym fotelu

  Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

 • Pobierz wyniki online

  Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Podobne artykuły

Jakie badania krwi trzeba wykonywać na czczo?
Zanim zamówisz domowe badanie krwi, upewnij się, czy powinieneś być na czczo!
Badanie krwi a kawa, leki, alkohol, stres. Co robić, by wynik był wiarygodny?
Badanie krwi a kawa, leki, alkohol, stres. Co robić, by wynik był wiarygodny?
Jak powinien wyglądać Twój poranek przed badaniem krwi? Sprawdź!
Badania krwi przed wizytą u dietetyka. Jak do nich zachęcać?
Badania krwi przed wizytą u dietetyka. Jak do nich zachęcać?
Brak świadomości i... czasu często bywa problemem osób odwiedzających dietetyka.

© 2023 uPacjenta