
Objawy chorej tarczycy
Choroby tarczycy mogą rozwijać się niezauważalnie nawet przez lata. Kiedy tarczyca wytwarza za mało lub za dużo hormonów, pojawiają się zaburzenia takie jak nadczynność, niedoczynność, zapalenie tarczycy, choroba Hashimoto albo choroba Gravesa-Basedova.
Objawy nadczynności tarczycy
- Osłabienie i drżenie mięśni,
- utrata wagi,
- uczucie niepokoju i drażliwości,
- problemy ze wzrokiem,
- wrażliwość na ciepłą temperaturę,
- nieregularne cykle miesiączkowe,
- kołatanie serca,
- wypadanie włosów,
- powiększona tarczyca,
- problemy ze snem.
Objawy niedoczynności tarczycy
- Częste uczucie zmęczenia,
- przybieranie na wadze,
- sucha skóra i włosy,
- chrypka,
- wrażliwość na niskie temperatury,
- nieregularne lub bardziej intensywne cykle miesiączkowe,
- wypadanie włosów,
- obniżenie nastroju,
- problemy z pamięcią,
- opuchnięta twarz.
Zmęczenie, uczucie zimna, wzrost wagi czy brak dobrego samopoczucia, mogą mieć negatywny wpływ na codzienne życie. Dlatego, jeśli zauważyłeś, że wymienione objawy towarzyszą Ci już przez dłuższy czas, z pewnością powinieneś rozważyć wykonanie profilaktycznych badań tarczycy!
Pakiet tarczycowy uPacjenta – co znajduje się w wersji rozszerzonej?
1. TSH jako podstawowe badania tarczycy
TSH to hormon, który jest wytwarzany w przysadce mózgowej i odpowiada za wysyłanie sygnałów do tarczycy, by produkowała i uwalniała hormony do krwi. Tarczyca wydziela wówczas trójjodotyroninę (T3) oraz tyroksynę (T4). Dzięki zbadaniu poziomu TSH dowiadujemy się, czy tarczyca wytwarza odpowiednią ilość tych hormonów.
Według American Thyroid Association norma TSH wynosi od 0,4 do 4,0 mU/l (zakresy mogą się różnić w zależności od laboratorium). W przypadku wyniku wyższego niż 4,9 mU/l, najczęściej diagnozuje się niedoczynność tarczycy, a poziom niższy niż 0,4 mU/l wskazuje na nadczynność tarczycy.
Nieprawidłowy wynik TSH nie wystarczy jednak specjaliście, aby postawić diagnozę. W przypadku wyniku wykraczającego poza normy należy wykonać jeszcze badania poziomu FT3 i FT4, by potwierdzić albo wykluczyć zaburzenia pracy tarczycy.
2. FT3
T3 to hormon wytwarzany przez tarczycę, który pomaga w kontroli mięśni, funkcji, rozwoju mózgu, pracy serca, a także układu pokarmowego. Odpowiada również za tempo metabolizmu. Wysoki poziom T3 może oznaczać nadczynność tarczycy, chorobę Gravesa-Basedoowa, bezbolesne zapalenie tarczycy, wole guzkowe albo porażenie tyreotoksyczne. Natomiast niski poziom T3 najprawdopodobniej jest wyznacznikiem niedoczynności tarczycy lub niedożywienia. Badanie to należy wykonać wraz z pomiarem TSH oraz FT4.
3. FT4
Hormon T4 podobnie jak hormon T3 reguluje metabolizm oraz odgrywa ważną rolę w trawieniu, funkcjonowaniu mięśni i zdrowiu kości. Wysoki poziom FT4 może oznaczać nadczynność tarczycy lub zapalenie tarczycy typu Hashimoto. Zdarza się także, że pojawia się on podczas przyjmowania zbyt dużych dawek leków na niedoczynność tarczycy. Natomiast obniżony poziom FT4 może wskazywać na niedoczynność albo zapalenie tarczycy.
4. Anty-TPO - czyli badania na tarczycę a przeciwciała
Przeciwciała są wytwarzane przez układ odpornościowy, aby zwalczać wirusy i bakterie. Czasami jednak atakują własne komórki, tkanki i narządy, co prowadzi do zaburzeń autoimmunologicznych. Takimi atakującymi przeciwciałami w przypadku tarczycy są anty-TPO i anty-TG.
Przeciwciała anty-TPO powodują uszkodzenie komórek tarczycy. Według publikacji na temat przeciwciał tarczycowych, autorstwa badaczy Saravanan i Dayana, wykrywa się je w 90% przypadków choroby Hashimoto, w 75% przypadków choroby Gravesa-Basedowa i w 10-20% wola guzkowego lub raka tarczycy. Około 10-15% osób zdrowych może także mieć wysoki poziom przeciwciał anty-TPO.
Anty-TPO nie występują u zdrowych osób, dlatego, jeśli te przeciwciała pojawiają się we krwi, świadczy to o stanie chorobowym tarczycy. Co ważne, wynik badania zawsze powinien interpretować lekarz, bazując na chorobach współistniejących pacjenta, wieku i jego ogólnym stanie zdrowia.
5. Anty-TG
Przeciwciała tyreoglobuliny, czyli Anty-TG występują w 70% przypadków choroby Hashimoto, w 60% przypadkach idiopatycznej niedoczynności tarczycy, w 30% choroby Gravesa-Basedowa i w niewielkiej części przypadków raka tarczycy oraz u 3% osób zdrowych. Przeciwciała te mogą występować również, gdy w organizmie toczą się inne choroby autoimmunologiczne takie jak niedokrwistość złośliwa czy reumatoidalne zapalenie stawów.
6. TRAb
Przeciwciała przeciwko receptorowi TSH, czyli TRAb dzielą się na trzy typy: stymulujące, blokujące i neutralne. Stymulujące przeciwciała powodują wytwarzanie większej ilości hormonów i prowadzą do nadczynności tarczycy, natomiast blokujące hamują produkcję hormonów, prowadząc do niedoczynności tarczycy. TRAb występują w 90-100% przypadków osób chorych na chorobę Gravesa-Basedowa.
Amerykańskie Towarzystwo Tyreologiczne (ATA) podaje, że nierozpoznane choroby tarczycy mogą skutkować chorobami sercowo-naczyniowymi, osteoporozą czy bezpłodnością. Jednak wczesne wykrycie i wdrożenie leczenia poprawia jakość życia oraz łagodzi objawy chorobowe. Wykonaj więc profilaktyczne badania tarczycowe i śpij spokojnie!