Witamina B12

Zastanawiasz się, jakie jest badanie na poziom witaminy B12? Wystarczy pobranie próbki krwi, które oceni, czy nie dosięgnął Cię niedobór witaminy odpowiedzialnej m.in. za pracę układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Wykonaj badanie w komfortowych warunkach swojego domu!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:35,05 zł

Komu polecamy badanie witaminy B12?

Pacjentom z podejrzeniem lub diagnozą niedoborów witaminy B12

Osobom z zaburzeniami wchłaniania

Kobietom w ciąży

Pacjentom po zabiegach w obszarze układu trawiennego, np. operacji jelit

Weganom i wegetarianom

Osobom po 50. roku życia

Pacjentom chorobami układu trawiennego, np. chorobą Leśniowskiego-Crohna, celiakią

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać poziom witaminy B12?

Pomiar witaminy B12 warto wykonać, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

bóle głowy,

zaburzenia równowagi,

skrajne zmęczenie,

brak energii,

duszności,

utrata apetytu,

bladość skóry,

bezpłodność.

szum w uszach,

mrowienie kończyn,

pogorszenie się zdolności poznawczych,

drażliwość,

kołatanie serca,

utrata masy ciała,

problemy z erekcją,

Materiał do badania:krew żylna
Metoda badania:elektrochemiluminescencyjna (ECLIA)
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:24h
Szacowany okres ważności wyników3 miesiące
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Diagnostyka

Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.

Jak wykonać badanie witaminy B12 w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto wykonać badanie witaminy B12?

Niedobór witaminy B12 często przechodzi bezobjawowo. Kiedy doświadczamy utrudniających funkcjonowanie symptomów, jak ciągłe zmęczenie, kołatanie serca, mrowienie kończyn, bóle głowy, może to oznaczać, że niedoborowi towarzyszy anemia. Nieleczona choroba może zwiększać ryzyko depresji, zawału serca, a także skutecznie utrudnić zapłodnienie.

Badanie witaminy B12 polecamy w szczególności osobom prowadzącym dietę wegetariańską lub wegańską — to właśnie oni są w grupie ryzyka niedoboru witaminy B12. Według Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej nawet 90% osób ograniczających spożywanie produktów odzwierzęcych może mieć za niski poziom tej witaminy.

Niedobór witaminy B12 w ciąży może wpłynąć na jej przebieg lub rozwój płodu. Dlatego kobiety ciężarne, które prowadzą dietę roślinną, powinny poinformować o tym swojego lekarza prowadzącego i sprawdzić poziom witaminy B12. Choć nie znajduje się ona na liście rekomendowanych suplementów diety w ciąży, zalecenia te zostały stworzone bez uwzględniania odejścia od tradycyjnego żywienia.

Na niedobór witaminy B12 narażone są również osoby po pięćdziesiątce. Wynika to przede wszystkim z faktu, że z wiekiem zmniejsza się ilość kwasu żołądkowego, który pomaga przyswajać składniki odżywcze pochodzące z pożywienia. Niski poziom witaminy B12 u seniorów może prowadzić do pogorszenia funkcji poznawczych oraz ruchowych, co bezpośrednio przekłada się na satysfakcję z życia.

Sentence-neutral card icon
Niedobór witaminy B12 może przerodzić się w anemię lub być powiązany z innymi chorobami, np. stanem zapalnym jelit, zakażeniem wirusem HIV czy nadczynnością tarczycy. Jeśli chcesz kompleksowo sprawdzić swoje zdrowie, wybierz pakiet badań, który zmierzy poziom witaminy B12 i innych ważnych parametrów.

Zyskaj szerokie spojrzenie na zdrowie

Package preview image
Anemia i niedobory
139,00 zł
PAKIET BADAŃ NA ANEMIĘ
Ferrytyna

Czujesz się tak, jakby ktoś wyssał z Ciebie całą energię? Do tego masz bladą skórę, zimne stopy i dłonie, a włosy wychodzą garściami? Koniecznie zrób podstawowe badania krwi, bo to może być niedokrwistość! Pakiet Badań na Anemię zawiera parametry, których oznaczenie jest niezbędne w diagnostyce choroby. Nieleczona anemia prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży (zwiększa ryzyko poronienia i wad rozwojowych płodu) oraz seniorów – może realnie skrócić życie! Zbadaj się pod kątem anemii i odzyskaj energię do życia!

Package preview image
Anemia i niedobory
309,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA WEGAN I WEGETARIAN
Lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG)

Weganie i Wegetarianie powinni przeprowadzać regularne badania krwi. Niektóre składniki pokarmowe występują głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego lub wchłaniają się słabo, jeśli są dostarczane organizmowi wraz z produktami roślinnymi. Rezygnacja z pokarmów pochodzenia zwierzęcego może skutkować niedostateczną podażą witaminy B12, przyswajalnej formy żelaza i aminokwasów egzogennych. Te ostatnie związki są ważnym budulcem białek i muszą być dostarczane organizmowi z zewnątrz. Badania krwi dla wegan i wegetarian pozwalają odpowiednio wzbogacić dietę o określone produkty lub suplementy diety. Pakiet poleca Justyna Świetlicka, autorka podcastu Owsiana, twórczyni internetowa, dietetyczka i cyfrowa nomadka.

Package preview image
Dla dzieci
219,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA DZIECKA (1-3) Z KONSULTACJĄ
Bilirubina całkowita

Jako rodzic chcesz jak najlepiej dla swojego dziecka. Zapewniasz mu zajęcia i rozrywki, które rozwijają jego horyzonty, uczysz nawigacji we współczesnym świecie oraz dbasz o to, by był zdrowy. Warto upewnić się, czy od wewnątrz wszystko działa, jak należy, a dziecko ma zasoby do odpowiedniego rozwoju. Pakiet Badań dla Dziecka (1-3) identyfikuje niedobory kluczowe dla rozwoju młodego organizmu pierwiastków oraz pozwala stwierdzić choroby takie jak: anemia, czy alergia jeszcze przed wystąpieniem objawów. Wszystkie 9 badań wykonasz w znajomym i bezpiecznym otoczeniu ulubionych zabawek: w Waszym domu. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Jak często wykonywać badanie witaminy B12?

Specjaliści zalecają, by wegetarianie lub weganie wykonywali badanie witaminy B12 co roku.

Seniorom rekomenduje się pomiar witaminy B12 co 2 lata.

Ustaw mailowe przypomnienie o badaniach

Jak przygotować się do badania witaminy B12?

 • Bullet image

  Na badanie witaminy B12 przyjdź na czczo.

 • Bullet image

  Umów badanie w godzinach porannych.

 • Bullet image

  W dniu poprzedzającym badanie unikaj wysiłku, natomiast przed badaniem - odpocznij w pozycji siedzącej 10-15 minut.

 • Bullet image

  Wykonaj badanie przed przyjęciem porannej porcji leków, chyba że lekarz zaleci inaczej.

 • Bullet image

  Pół godziny przed badaniem wypij szklankę wody, a w dniach poprzedzających pobranie zadbaj o odpowiedni poziom nawodnienia.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów pobranie krwi w domu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Witamina B12 — rola w organizmie

Witamina B12 to jedna z najważniejszych witamin w naszym organizmie. Jest niezbędna do prawidłowej produkcji krwinek czerwonych — zapobiega zatem anemii. Ponadto bierze udział w metabolizmie komórek, odpowiada za funkcjonowanie układu nerwowego oraz produkcję DNA — a dokładnie molekuł wewnątrz komórek, które są źródłem informacji genetycznej. Witamina B12 przyczynia się także do zmniejszania poziomu homocysteiny — aminokwasu, którego nadmiar jest powiązany z rozwojem chorób sercowo-naczyniowych. Regulacja poziomu homocysteiny przez witaminę B12 sprawia, że wpływa ona również na utrzymanie erekcji. Po raz pierwszy taką korelację zauważył Chen i in., a później zależność tą potwierdziło badanie Lu i Mo, uzupełniając odkrycie informacją, że witamina B12 na erekcję może pomóc w szczególności mężczyznom poniżej 45. roku życia.

Za co odpowiada witamina B12?

 • bierze udział w produkcji erytrocytów (czerwonych krwinek);
 • odpowiada za prawidłową syntezę DNA i podział komórkowy;
 • reguluje stężenie kwasów tłuszczowych we krwi;
 • wpływa na prawidłową pracę układu odpornościowego;
 • odpowiada za niezakłócony przepływ impulsów elektrycznych w komórkach;
 • jej prawidłowy poziom przyczynia się do dobrego samopoczucia.

Normy witaminy B12

Norma witaminy B12 mieści się w przedziale 148–740 pmol/l (200–1000 ng/l).

Normy mogą różnić się między laboratoriami i są zależne od metody analizy próbki. Mogą też być również wyrażone w innych jednostkach (np. pg/ml).

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

Niektóre leki (przeciwdrgawkowe, część środków antykoncepcyjnych, antybiotyki) lub suplementy diety.

Interpretacja wyników

Wynik poniżej normy sugeruje niedobór witaminy B12. Przyczyn niedoboru witaminy B12 może być wiele, przy czym do najważniejszych należą: zaburzenia wchłaniania i związane z nimi choroby (Crohna, celiakia), stany zapalne jelit, anemia, zakażenie wirusem HIV. Niedobór B12 może towarzyszyć również nadczynności tarczycy, ciąży lub leukopenii — stanu, w których dochodzi do obniżenia liczby białych krwinek i który związany jest z niedokrwistością megaloblastyczną.

Nadmiar witaminy B12 jest rzadki i najczęściej jest wynikiem nieadekwatnej suplementacji.

Sentence-neutral card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
Image

Powiązane badania

kwas foliowy | żelazo | ferrytyna