Najważniejsze informacje o badaniu
Badanie ma na celu wykrycie ewentualnych niedoborów witaminy B12. Zbyt niski poziom tego związku, jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, może prowadzić do osłabienia mięśni, zmęczenia, problemów ze strony układu pokarmowego, zmian nastroju, zaburzeń funkcji poznawczych oraz poważnych schorzeń, w tym anemii.
Badane parametry
Częstotliwość wykonywania badania witaminy B12
Badanie na poziom witaminy B12 należy wykonać w przypadku, gdy wyniki morfologii wskazują na obniżoną liczbę krwinek czerwonych oraz obecność dużych krwinek czerwonych (wysokie MCV), co może świadczyć o niedokrwistości makrocytowej wynikające z niedoboru witaminy B12.
Badanie zaleca się również w przypadku oceny skuteczności leczenia witaminą B12.
Wskazania do wykonania badania poziomu witaminy B12
Wskazaniami do wykonania badania są objawy mogące świadczyć o niedoborze witaminy B12:
- zmęczenie, chroniczny brak energii;
- złe samopoczucie, spadki nastroju;
- bóle głowy;
- duszności;
- bladość skóry;
- utrata masy ciała;
- kołatanie serca;
- szum w uszach.
Jeżeli niedobór witaminy B12 utrzymuje się od dłuższego czasu, do powyższych objawów mogą dołączyć: zaburzenia wzroku, pogorszenie pamięci i koncentracji, owrzodzenia jamy ustnej, drażliwość i stany depresyjne, uczucie mrowienia w kończynach.
Badanie witaminy B12 powinno być regularnie wykonywane u osób, które są szczególnie narażone na deficyt witaminy B12: wegan i wegetarian, kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także pacjentów po resekcji żołądka lub jelita.
Dlaczego warto wykonać badanie poziomu witaminy B12?
Witamina B12 wspiera prawidłową pracę układu nerwowego. Bierze udział w tworzeniu osłonek włókien nerwowych, które pełnią funkcję izolatora i zapewniają prawidłowe przewodnictwo nerwowe.
Jedną z istotniejszych funkcji witaminy B12 jest regulacja procesu produkcji erytrocytów. Dlatego jej niedobór może skutkować niedokrwistością.
Witamina B12 oddziałuje na układ kostny, jest zatem ważnym składnikiem dla osób starszych zagrożonych osteoporozą lub dzieci, których szkielet rozwija się.
Właściwy poziom witaminy B12 wspiera trawienie i przyswajanie innych składników odżywczych, w tym kwasu foliowego, węglowodanów i tłuszczów.
Ponadto witamina B12 warunkuje podziały komórkowe, a także syntezę kwasów nukleinowych tworzących DNA.
Badane parametry
Witamina B12, zwana także kobalaminą, to związek który musi być dostarczany wraz z pożywieniem (nie jest wytwarzany przez organizm). W pokarmach najczęściej występuje w połączeniu z białkami. Witamina B12 zostaje oddzielona od białek, kiedy pokarm trafia do żołądka i zostaje poddany działaniu kwasu solnego oraz proteaz (enzymów rozkładających białko). Następnie witamina B12 wiąże się z substancją produkowaną przez komórki okładzinowe żołądka i w takiej postaci ulega wchłanianiu w jelitach, po czym przenika do krwi za pośrednictwem białek transportowych.
Źródłem witaminy B12 są ryby (sardynki, łosoś, pstrąg, tuńczyk), mięso (wołowina, wątróbka), owoce morza (małże), a także jajka i produkty mleczne (sery, jogurty).
Pełna lista badanych parametrów
-
Witamina B12Witamina rozpuszczalna w wodzie, która odgrywa ważną rolę w metabolizmie komórkowym, procesie produkcji czerwonych krwinek oraz prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.
Czynniki mogące mieć wpływ na wynik
Witamina b12 badanie? Na poziom witaminy B12 mogą wpłynąć leki (przeciwdrgawkowe, niektóre środki antykoncepcyjne, antybiotyki) lub suplementy diety.
Możliwe przyczyny odchyleń od normy
Przyczyn niedoboru witaminy B12 może być wiele, przy czym do najważniejszych należą: zaburzenia wchłaniania i związane z nimi choroby (Crohna, celiakia), stany zapalne jelit, anemia, zakażenie wirusem HIV. Niedobór B12 może towarzyszyć również nadczynności tarczycy, ciąży lub leukopenii - stanu, w których dochodzi do obniżenia liczby białych krwinek i który związany jest z niedokrwistością megaloblastyczną (niskie RBC, wysokie MCV oraz zmiany w szpiku kostnym).
Natomiast nadmiar witaminy B12 jest rzadko stwierdzany ze względu na wydalanie tego związku wraz z moczem. Ewentualny wzrost stężenia może wynikać z przyjmowania witamin A, C, estrogenów oraz skutecznego leczenia witaminą B12.
Sprawdź również podstawowe badania krwi, które warto wykonać w celu profilaktyki.
W jakich miastach możesz wykonać badanie?
Badanie możesz zamówić w następujących miastach oraz ich okolicach: Warszawa, Kraków, Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot), Wrocław, Poznań, Łódź, Katowice, Chorzów, Tychy, Bytom, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Ruda Śląska, Sosnowiec, Szczecin, Gliwice, Lublin, Rzeszów, Częstochowa, Bielsko-Biała.