anty-TPO

anty-TPO (aTPO) to przeciwciała tarczycowe, które w połączeniu z innymi badaniami na tarczycę pozwalają zdiagnozować chorobę Hashimoto już we wczesnym stadium. Sprawdź zdrowie swojej tarczycy i wykonaj badanie we własnym domu!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:33,25 zł

Komu polecamy badanie przeciwciał tarczycy anty-TPO?

Osobom z podejrzeniem chorób tarczycy

Parom planującym ciążę

Osobom z zespołem Downa

Pacjentom cierpiącym na depresję

Osobom ze zdiagnozowanymi chorobami autoimmunologicznymi (RZS, TRU), u których mogą rozwinąć się choroby tarczycy

Kobietom w ciąży

Kobietom, które wielokrotnie poroniły

Kobietom nieregularnie miesiączkującym

Osobom, które mają lub miały w rodzinie przypadki chorób tarczycy

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy wykonać badania przeciwciał tarczycowych?

Zrób badanie anty-TPO, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

problemy z utrzymaniem właściwej masy ciała;

nadmierna potliwość;

stany rozdrażnienia, niepokoju;

przewlekłe zmęczenie;

suchość skóry;

opuchnięta twarz;

wytrzeszcz oczu;

przetłuszczające się włosy;

depresja;

drżenie rąk;

pieczenie języka;

trudności z zasypianiem;

napady gorąca;

chrypka;

uderzenia gorąca;

kołatanie serca;

zaburzenia miesiączkowania;

wypadanie włosów;

zaparcia lub biegunki,

łamliwe paznokcie,

opuchnięte powieki;

zakrzywione lub pofalowane paznokcie;

apatia;

mrowienie kończyn;

częste uczucie zimna,

osłabienie mięśni;

niskie lub wysokie ciśnienie tętnicze;

obniżone libido.

Materiał do badania:krew żylna
Metoda badania:chemiluminescencyjna (CLIA)
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:24h
Szacowany okres ważności wyników:brak
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Diagnostyka

Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.

Jak wykonać badanie anty-TPO w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto wykonać badanie anty-TPO?

Ciągłe zmęczenie, senność lub wypadające włosy łatwo powiązać ze stresem w życiu. Często jednak są to pierwsze objawy hashimoto. Przeciwciała anty-TPO to precyzyjny wyznacznik tej choroby. Naukowcy stwierdzili, że wysokie anty-TPO pojawia się nawet u 95% pacjentów z tą diagnozą.

Badanie anty-TPO jest także przydatne w diagnozie choroby Gravesa-Basedowa (powodującej nadczynność tarczycy): przeciwciała są obecne u 59% pacjentów z taką diagnozą. Nadczynność tarczycy również łatwo przeoczyć: suchość w ustach może przecież być spowodowana odwodnieniem, podwyższone ciśnienie innymi chorobami, a przetłuszczające się włosy to „taka uroda”. Nie daj się zwieźć - wykonaj badanie przeciwciał tarczycowych. To pomoże Ci ograniczać doświadczane objawy.

Jedną z konsekwencji chorób tarczycy są też zaburzenia psychiczne. Depresja, nerwica, huśtawki emocjonalne – to wszystko może być powiązane z zaburzeniami pracy tarczycy. Z tego względu American Association of Clinical Endocrinologists zaleca, by każdy pacjent z depresją sprawdził kondycję tego gruczołu.

Sentence-neutral card icon
Wyniki badania aTPO należy interpretować, biorąc pod uwagę inne parametry tarczycy. Jeśli chcesz kompleksowo sprawdzić swoje zdrowie, wybierz pakiet badań, który zbada anty-TPO i inne ważne parametry.

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Choroby tarczycy
89,00 zł
PAKIET BADAŃ NA TARCZYCĘ (PODSTAWOWY)
anty-TPO FT4

Brak sił do działania nie musi być lenistwem, a problemy z koncentracją czy obniżone libido efektem przepracowania bądź stresu. Czasami objawy, które łatwo zrzucamy na karb trudniejszego okresu w życiu, wiążą się z problemami zdrowotnymi, np. niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy. Zauważasz u siebie wiele z wymienionych wyżej symptomów charakterystycznych dla chorób tego narządu? Wykonaj badania krwi na tarczycę. Badania z Pakietu możesz też wykonać w celu monitorowania skuteczności dotychczasowego leczenia. Jest to o tyle istotne, że tarczyca może przechodzić z jednej jednostki chorobowej w drugą – u osoby zmagającej się z niedoczynnością tarczycy może po pewnym czasie wystąpić nadczynność tego organu. Jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy, pewnie lubisz spać. Zamiast wstawać wcześniej niż zwykle, by zdążyć na badania, a potem nie spóźnić się do pracy, postaw na pobranie krwi w domu. Dzięki temu pośpisz dłużej, zaoszczędzisz czas, a jeśli dodatkowo boisz się pobrań – zyskasz więcej spokoju. To bezpieczne i sprawdzone rozwiązanie, z którego skorzystało już tysiące osób!

Package preview image
Choroby tarczycy
239,00 zł
PAKIET BADAŃ NA TARCZYCĘ (ROZSZERZONY) Z KONSULTACJĄ
anty-TG anty-TPO

Badania w pakiecie pozwalają na wczesną diagnostykę chorób tarczycy i identyfikację ich przyczyn. Im wcześniej zidentyfikujesz istniejące choroby, tym szybciej ograniczysz ich negatywny wpływ na swoje życie: odzyskasz wagę, energię, uspokoisz nerwy oraz unormujesz sen, jak i swój cykl miesiączkowy. A wszystko to bez wychodzenia z domu oraz z profesjonalnym wsparciem specjalisty medycznego! Badania krwi wykonaj w komfortowym otoczeniu własnego domu, a później wyniki przedyskutuj z Opiekunem Zdrowia uPacjenta.

Package preview image
Zdrowie ogólne
849,00 zł
PAKIET KOMPLEKSOWYCH BADAŃ STANU ZDROWIA Z KONSULTACJĄ
anty-TG anty-TPO

Martwisz się o zdrowie swoje lub swoich bliskich? W kwestii zdrowia nie warto tracić czasu na zamartwianie się, szczególnie jeśli można sprawdzić stan swojego organizmu od A do Z podczas jednego pobrania krwi. Pakiet Kompleksowych Badań Stanu Zdrowia pozwala oznaczyć aż 32 parametry krwi, a to wszystko bez stresu, w komfortowych warunkach własnego domu. Zamów wizytę mobilnego specjalisty i rozwiej swoje wątpliwości zdrowotne! Dzięki badaniom zawartym w Pakiecie zidentyfikujesz m.in. niedobory najważniejszych witamin i minerałów, choroby układu krążenia, cukrzycę, choroby tarczycy, anemię, zaburzenia hormonalne, stany zapalne i choroby autoimmunologiczne. Wczesne wykrycie wielu dolegliwości pozwala na szybkie wdrożenie skutecznego leczenia i zwiększa szansę na całkowity powrót do zdrowia! W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Jak często wykonywać badanie przeciwciał anty-TPO?

Badanie anty-TPO wykonuje się przede wszystkim podczas diagnozy chorób tarczycy. Jak zaznacza American Thyroid Association, badanie przeciwciał tarczycowych nie jest przydatne w ocenie skuteczności leczenia tarczycy.

Jak przygotować się do badania anty-TPO?

 • Bullet image

  Badanie aTPO możesz wykonać o każdej porze dnia.

 • Bullet image

  Na badaniu przeciwciał tarczycowych nie musisz być na czczo.

 • Bullet image

  Przyjdź na badanie wypoczęty i zrelaksowany.

 • Bullet image

  Zadbaj o nawodnienie organizmu: możesz wypić niewielką ilość wody przed pobraniem. To znacznie ułatwi proces pobrania krwi.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów pobranie krwi w domu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to jest anty-TPO?

Anty-TPO to przeciwciała skierowane przeciwko antygenom tarczycy: peroksydazie tarczycowej (TPO), która bierze udział w biosyntezie hormonu T3 i T4. Powstają, gdy układ odpornościowy atakuje swoje własne komórki i tkanki tarczycy. Prowadzi to do stanu zapalnego, uszkodzenia tkanek lub zaburzenia funkcji tarczycy. Przeciwciała tarczycowe powodują autoimmunologiczne choroby tarczycy, takie jak choroba Gravesa-Basedowa czy zapalenie tarczycy Hashimoto. Przeciwciała anty-TPO mogą być również obecne u osób bez chorób tarczycy.

anty-TPO – normy

Norma anty-TPO to wartość maksymalnie 35 IU/ml.

Normy mogą różnić się między laboratoriami i są zależne od metody analizy próbki.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • Stosowanie niektórych leków: amiodaron, lit, interferon alfa, IL-2.
 • Suplementacja biotyny.
 • Wiek pacjenta: z czasem poziom anty-TPO może wzrastać.
 • Przeciwciała heterofilne, HAMA.

Interpretacja niskiego i wysokiego anty-TPO

anty-TPO wysokie może wskazywać na chorobę Hashimoto, chorobę Gravesa i Basedowa lub idiopatyczny obrzęk śluzowaty. Podwyższone anty-TPO może też oznaczać inne choroby autoimmunologiczne tarczycy, cukrzycę typu I lub celiakię.

anty-TPO niskie to sytuacja normalna i zdrowa. Oznacza, że w organizmie nie toczy się walka przeciwko tarczycy. Niestety brak przeciwciał anty-TPO nie wyklucza występowania wielu innych rodzajów chorób tarczycy, dlatego zalecana jest szersza diagnostyka w kierunku chorób tarczycy.

 

Sentence-neutral card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
Image