Komu polecamy badanie przeciwciał tarczycy anty-TPO?
Osobom z podejrzeniem chorób tarczycy
Parom planującym ciążę
Osobom z zespołem Downa
Pacjentom cierpiącym na depresję
Osobom ze zdiagnozowanymi chorobami autoimmunologicznymi (RZS, TRU), u których mogą rozwinąć się choroby tarczycy
Kobietom w ciąży
Kobietom, które wielokrotnie poroniły
Kobietom nieregularnie miesiączkującym
Osobom, które mają lub miały w rodzinie przypadki chorób tarczycy
Kiedy wykonać badania przeciwciał tarczycowych?
Zrób badanie anty-TPO, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:
problemy z utrzymaniem właściwej masy ciała;
nadmierna potliwość;
stany rozdrażnienia, niepokoju;
przewlekłe zmęczenie;
suchość skóry;
opuchnięta twarz;
wytrzeszcz oczu;
przetłuszczające się włosy;
depresja;
drżenie rąk;
pieczenie języka;
trudności z zasypianiem;
napady gorąca;
chrypka;
uderzenia gorąca;
kołatanie serca;
zaburzenia miesiączkowania;
wypadanie włosów;
zaparcia lub biegunki,
łamliwe paznokcie,
opuchnięte powieki;
zakrzywione lub pofalowane paznokcie;
apatia;
mrowienie kończyn;
częste uczucie zimna,
osłabienie mięśni;
niskie lub wysokie ciśnienie tętnicze;
obniżone libido.
Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.
Jak wykonać badanie anty-TPO w domu?
Zamawiasz online
Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.
My pobieramy Ci krew w domu
Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.
Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.
Wyniki odbierasz online
Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.
Dlaczego warto wykonać badanie anty-TPO?
Ciągłe zmęczenie, senność lub wypadające włosy łatwo powiązać ze stresem w życiu. Często jednak są to pierwsze objawy hashimoto. Przeciwciała anty-TPO to precyzyjny wyznacznik tej choroby. Naukowcy stwierdzili, że wysokie anty-TPO pojawia się nawet u 95% pacjentów z tą diagnozą.
Badanie anty-TPO jest także przydatne w diagnozie choroby Gravesa-Basedowa (powodującej nadczynność tarczycy): przeciwciała są obecne u 59% pacjentów z taką diagnozą. Nadczynność tarczycy również łatwo przeoczyć: suchość w ustach może przecież być spowodowana odwodnieniem, podwyższone ciśnienie innymi chorobami, a przetłuszczające się włosy to „taka uroda”. Nie daj się zwieźć - wykonaj badanie przeciwciał tarczycowych. To pomoże Ci ograniczać doświadczane objawy.
Jedną z konsekwencji chorób tarczycy są też zaburzenia psychiczne. Depresja, nerwica, huśtawki emocjonalne – to wszystko może być powiązane z zaburzeniami pracy tarczycy. Z tego względu American Association of Clinical Endocrinologists zaleca, by każdy pacjent z depresją sprawdził kondycję tego gruczołu.
Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

89,00 zł
PAKIET BADAŃ NA TARCZYCĘ (PODSTAWOWY)
Brak sił do działania nie musi być lenistwem, a problemy z koncentracją czy obniżone libido efektem przepracowania bądź stresu. Czasami objawy, które łatwo zrzucamy na karb trudniejszego okresu w życiu, wiążą się z problemami zdrowotnymi, np. niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy. Zauważasz u siebie wiele z wymienionych wyżej symptomów charakterystycznych dla chorób tego narządu? Wykonaj badania krwi na tarczycę. Badania z Pakietu możesz też wykonać w celu monitorowania skuteczności dotychczasowego leczenia. Jest to o tyle istotne, że tarczyca może przechodzić z jednej jednostki chorobowej w drugą – u osoby zmagającej się z niedoczynnością tarczycy może po pewnym czasie wystąpić nadczynność tego organu. Jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy, pewnie lubisz spać. Zamiast wstawać wcześniej niż zwykle, by zdążyć na badania, a potem nie spóźnić się do pracy, postaw na pobranie krwi w domu. Dzięki temu pośpisz dłużej, zaoszczędzisz czas, a jeśli dodatkowo boisz się pobrań – zyskasz więcej spokoju. To bezpieczne i sprawdzone rozwiązanie, z którego skorzystało już tysiące osób!

239,00 zł
PAKIET BADAŃ NA TARCZYCĘ (ROZSZERZONY) Z KONSULTACJĄ
Badania w pakiecie pozwalają na wczesną diagnostykę chorób tarczycy i identyfikację ich przyczyn. Im wcześniej zidentyfikujesz istniejące choroby, tym szybciej ograniczysz ich negatywny wpływ na swoje życie: odzyskasz wagę, energię, uspokoisz nerwy oraz unormujesz sen, jak i swój cykl miesiączkowy. A wszystko to bez wychodzenia z domu oraz z profesjonalnym wsparciem specjalisty medycznego! Badania krwi wykonaj w komfortowym otoczeniu własnego domu, a później wyniki przedyskutuj z Opiekunem Zdrowia uPacjenta.

849,00 zł
PAKIET KOMPLEKSOWYCH BADAŃ STANU ZDROWIA Z KONSULTACJĄ
Martwisz się o zdrowie swoje lub swoich bliskich? W kwestii zdrowia nie warto tracić czasu na zamartwianie się, szczególnie jeśli można sprawdzić stan swojego organizmu od A do Z podczas jednego pobrania krwi. Pakiet Kompleksowych Badań Stanu Zdrowia pozwala oznaczyć aż 32 parametry krwi, a to wszystko bez stresu, w komfortowych warunkach własnego domu. Zamów wizytę mobilnego specjalisty i rozwiej swoje wątpliwości zdrowotne! Dzięki badaniom zawartym w Pakiecie zidentyfikujesz m.in. niedobory najważniejszych witamin i minerałów, choroby układu krążenia, cukrzycę, choroby tarczycy, anemię, zaburzenia hormonalne, stany zapalne i choroby autoimmunologiczne. Wczesne wykrycie wielu dolegliwości pozwala na szybkie wdrożenie skutecznego leczenia i zwiększa szansę na całkowity powrót do zdrowia! W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.
Jak często wykonywać badanie przeciwciał anty-TPO?
Badanie anty-TPO wykonuje się przede wszystkim podczas diagnozy chorób tarczycy. Jak zaznacza American Thyroid Association, badanie przeciwciał tarczycowych nie jest przydatne w ocenie skuteczności leczenia tarczycy.
Jak przygotować się do badania anty-TPO?
Badanie aTPO możesz wykonać o każdej porze dnia.
Na badaniu przeciwciał tarczycowych nie musisz być na czczo.
Przyjdź na badanie wypoczęty i zrelaksowany.
Zadbaj o nawodnienie organizmu: możesz wypić niewielką ilość wody przed pobraniem. To znacznie ułatwi proces pobrania krwi.
Co to jest anty-TPO?
Anty-TPO to przeciwciała skierowane przeciwko antygenom tarczycy: peroksydazie tarczycowej (TPO), która bierze udział w biosyntezie hormonu T3 i T4. Powstają, gdy układ odpornościowy atakuje swoje własne komórki i tkanki tarczycy. Prowadzi to do stanu zapalnego, uszkodzenia tkanek lub zaburzenia funkcji tarczycy. Przeciwciała tarczycowe powodują autoimmunologiczne choroby tarczycy, takie jak choroba Gravesa-Basedowa czy zapalenie tarczycy Hashimoto. Przeciwciała anty-TPO mogą być również obecne u osób bez chorób tarczycy.
anty-TPO – normy
Norma anty-TPO to wartość maksymalnie 35 IU/ml.
Normy mogą różnić się między laboratoriami i są zależne od metody analizy próbki.
Czynniki mogące mieć wpływ na wynik
- Stosowanie niektórych leków: amiodaron, lit, interferon alfa, IL-2.
- Suplementacja biotyny.
- Wiek pacjenta: z czasem poziom anty-TPO może wzrastać.
- Przeciwciała heterofilne, HAMA.
Interpretacja niskiego i wysokiego anty-TPO
anty-TPO wysokie może wskazywać na chorobę Hashimoto, chorobę Gravesa i Basedowa lub idiopatyczny obrzęk śluzowaty. Podwyższone anty-TPO może też oznaczać inne choroby autoimmunologiczne tarczycy, cukrzycę typu I lub celiakię.
anty-TPO niskie to sytuacja normalna i zdrowa. Oznacza, że w organizmie nie toczy się walka przeciwko tarczycy. Niestety brak przeciwciał anty-TPO nie wyklucza występowania wielu innych rodzajów chorób tarczycy, dlatego zalecana jest szersza diagnostyka w kierunku chorób tarczycy.
Powiązane badania
TSH | FT3 | FT4 | anty-TG | P/c. p. receptorom TSH (TRAb)
Kategoria:
badania na niedoczynność tarczycy, badania krwi na hashimoto