Jak znieść upały w ciąży?
Upalne dni są szczególnie uciążliwe w miastach. Nasłonecznione ulice i chodniki potęgują wysokie temperatury, przez co jeszcze mocniej je odczuwamy. Dlatego jak tylko możesz, unikaj miejskich spacerów w godzinach od 11.00 do 16.00. Lepiej wybrać się nad wodę czy do parku i szukać zacienionych miejsc.
Długotrwały pobyt na słońcu może powodować skurcze macicy. Co więcej, na skutek działania hormonów ciążowych, często pojawiają się przebarwienia na skórze ciężarnej, które mogą pozostać nawet po porodzie. Zawsze używaj odpowiednich kremów z filtrem, specjalnie przeznaczonych dla przyszłych mam.
Jeżeli korzystasz z klimatyzacji, również rób to z głową, gdyż wielogodzinne przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach i związana z tym różnica temperatur sprzyjają infekcjom gardła i zatok. Kobiety ciężarne często skarżą się na obrzękniętą błonę śluzową nosa. Ta dolegliwość pojawia się już w pierwszym trymestrze ciąży, a klimatyzacja dodatkowo wysusza śluzówkę, co z kolei przyczynia się do infekcji górnych dróg oddechowych i problemów z zatkanym nosem.
Jeżeli jesteś aktywna zawodowo, zwolnij obroty - pamiętaj że Twoje zdrowie jest teraz najważniejsze i nie powinnaś wykonywać czynności – szczególnie fizycznych - podczas których odczuwasz dyskomfort, niedogodności i złe samopoczucie. W oczekiwaniu na przyjście na świat dziecka dużo odpoczywaj i pamiętaj o kilku zasadach, by ulżyć sobie w tym wyjątkowym, ale też trudnym etapie życia kobiety.
Upały w ciąży - jak sobie radzić?
Przede wszystkim najważniejsze jest nawadnianie. Optymalna dzienna dawka wody dla kobiet w ciąży to od 2,5 do 3 litrów. Najlepiej pić wodę niegazowaną, która najskuteczniej gasi pragnienie, a unikać wszelkich napojów sztucznie słodzonych, które zawierają duże ilości cukru. Jeżeli mamy ochotę na sok, warto wycisnąć samemu świeże owoce, warzywa i w ten sposób przygotować napój. Wodę również możemy wzbogacić smakowo, dodając łyżeczkę miodu, plaster cytryny i listek mięty. Przyszłe mamy mają też do wyboru herbatki owocowe W przypadku ziołowych trzeba jednak uważać i zawsze poradzić się lekarza prowadzącego. Dobrym pomysłem będą też nawadniające koktajle owocowo-warzywne.
Szczególnie zadbaj o dietę, zrezygnuj z przetworzonych posiłków, fastfoodów, jedzenia w przypadkowych miejscach. Pamiętaj że wysokie temperatury sprzyjają namnażaniu się bakterii i sprzyjają rozwojowi np. salmonelli. Postaw na ćwiczenia rozluźniające - wiele fitness klubów oferuje zestawy ćwiczeń skierowanych specjalnie z myślą o przyszłych mamach. Jeżeli tylko nie ma przeciwskazań zdrowotnych, nie rezygnuj z aktywności fizycznej.
Jak radzić sobie z upałami w ciąży? Aby uniknąć przegrzania, wybierz przewiewne ubrania z bawełny i lnu. Dbaj o nakrycie głowy. Dobrym pomysłem będzie kapelusz z dużym rondem, który dodatkowo ochroni twarz. Po całym dniu, zamiast długiej kąpieli, zdecydowaną ulgę przyniesie chłodniejszy prysznic.
Upały w 3. trymestrze ciąży
Szczególnie trudno przetrwać upały kobietom, których poród ma odbyć się tuż tuż. Ostatni trymestr ciąży bywa szczególnie uciążliwy dla przyszłych mam. Kobiety szybciej się męczą, zdarzają się zawroty głowy oraz omdlenia. Spowodowane jest to obniżonym ciśnieniem krwi oraz noszeniem dodatkowych kilogramów. Ostatnie tygodnie ciąży bywają wyjątkowo trudne, szczególnie podczas upalnych dni. Należy wtedy jak najbardziej zwolnić codzienne tempo życia. Najczęstszym uciążliwym objawem w 3. trymestrze ciąży są obrzęki kończyn dolnych, które szczególnie nasilają się podczas upałów. Opuchnięte stopy i okolice kostek to bardzo częsta niedogodność.
Jak poradzić sobie z opuchlizną nóg w czasie ciąży?
- Dobrym pomysłem będzie odpoczynek z nogami uniesionymi ku górze. W takiej pozycji usprawniamy przepływ krwi zastanej w żyłach, zapobiegając jednocześnie powstawaniu żylaków.
- Zanurz stopy w zimnej wodzie, dzięki temu naczynia krwionośne zostaną obkurczone. Zimny prysznic pobudzi krążenie kończyn dolnych. Możesz również zastosować zimny okład na łydki.
- Unikaj noszenia uciskających ubrań. Postaw na luźną odzież z naturalnych, oddychających tkanin. Możesz też wybrać rajstopy przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży, tzw. kompresyjne rajstopy medyczne, które pozwalają odprowadzać krew z dolnych kończyn ku górze. W tym okresie zdecydowanie zrezygnuj ze szpilek i czółenek na wysokim obcasie na rzecz wygodnego obuwia.
- Zastosuj chłodzące żele lub kremy, zawierające np. mentol, które przyjemnie chłodzą, dając uczucie odprężenia i ulgi. Na rynku dostępnych jest wiele kojących preparatów zawierających dodatkowo naturalne ekstrakty roślinne, łagodzące lub alantoinę.
- Często zmieniaj pozycję, gdyż wielogodzinne stanie nasila obrzęki. Usiądź, odpocznij i co ważne - nie zakładaj nogi na nogę, gdyż utrudnia to swobodny przepływ krwi.
- Unikaj dosalania potraw. Postaw na dietę lekkostrawną, różnorodną i sezonową. Pamiętaj, że wiele potraw w swoim składzie zawiera już sól, dlatego jak tylko możesz unikaj dodatkowej porcji soli, która zatrzymuje wodę w organizmie, powodując obrzęki i opuchnięcia.
- Nawadniaj się regularnie. Zawsze miej przy sobie butelkę wody, niech od teraz stanie się Twoim towarzyszem.
- Postaw na aktywność fizyczną dopasowaną do swoich możliwości, stanu zdrowia i samopoczucia. Świetnym pomysłem będzie poranny lub wieczorny spacer (kiedy upały najmniej dokuczają) lub wizyta na basenie. Oprócz korzyści zdrowotnych, ruch powoduje zwiększenie endorfin, a to z kolei przyczynia się do lepszego samopoczucia.
Ważne! Jeżeli obrzęki nie ustępują pomimo zastosowania powyższych porad lub pojawiły się dodatkowe w okolicach rąk, ud czy twarzy, koniecznie udaj się do swojego lekarza prowadzącego. Skontroluje on Twoje ciśnienie oraz zleci dodatkowe badania.
Przez cały okres ciąży ze szczególną troską dbaj o swoje zdrowie i samopoczucie. Dużo odpoczywaj, postaw na regenerację. Mam nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom poczujesz ulgę w dolegliwościach, które towarzyszą przyszłym mamom, łatwiej zniesiesz upalne temperatury i będziesz się cieszyć zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem przez cały ten wyjątkowy okres.
Sprawdź również, jak zapobiec udarowi słonecznemu.
Adrianna Palka - znana, ceniona biegaczka i trenerka personalna. Przez 9 lat była lekkoatletką. Autorka metody treningowej „Train My Way”, według której ćwiczą tysiące Polek. Organizatorka campów sportowych. Jako trener personalny współpracuje z wieloma markami oraz osobami ze świata biznesu i sportu m.in. z Rafałem Sonikiem, Piotrem Gruszką czy Robertem Korzeniowskim. Napisała książkę „Fitrewolucja” oraz e-booka „Skok po zdrowie”.