Spotkania online lub… na świeżym powietrzu
Pandemia nauczyła nas, jak wiele spraw można załatwić online. Dlaczego by w ten sposób nie celebrować Świąt? Podczas wideorozmowy możemy porozmawiać z bliskimi w czasie rzeczywistym, patrząc na ich twarze i reakcje. Jednocześnie dzięki kontaktowi online wyrażamy wzajemną troskę i zyskujemy pewność, że Święta są dla wszystkich bezpieczne.
Innym pomysłem na świąteczne spotkanie może być… wielkanocny spacer. Naukowcy z brytyjskiej grupy doradczej SAGE rekomendują przebywanie z rodziną i przyjaciółmi na świeżym powietrzu - takie działanie ogranicza ryzyko transmisji wirusa.
Uwaga na grupy ryzyka!
Warto dwa razy zastanowić się przed spotkaniem z osobami z tzw. grup ryzyka. Wbrew pozorom nie chodzi tylko o ludzi starszych. Ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 występuje u osób cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe, cukrzycę typu II oraz zmagających się z otyłością. Na te dolegliwości również dobrze mogą cierpieć osoby w średnim wieku lub młode.
Jeżeli zatem członkowie Twojej rodziny nie są jeszcze zaszczepieni, a dodatkowo mają poważne lub przewlekłe problemy zdrowotne, dla ich dobra zrezygnuj ze spotkania.
Wspólne chwile pod kontrolą
Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na bezpośrednie spotkanie z bliskimi, pamiętaj, że powinno być ono kameralne. Obecne obostrzenia dopuszczają przebywanie w domu 5 osób (poza mieszkańcami). Do tego limitu nie wliczają się zaszczepieni drugą dawką szczepionki (przy czym szczepienie to powinno odbyć się nie później niż 7 dni przed spotkaniem).
Dobrym pomysłem jest także dobrowolna samoizolacja na tydzień-dwa przed ewentualnym spotkaniem. Ograniczenie kontaktu z innymi osobami zmniejszy ryzyko, że przed Świętami zostaniesz zakażony i zarazisz najbliższych.
Aby mieć pewność, że możesz bezpiecznie spotkać się z rodziną, przyjaciółmi lub po prostu spędzić czas z domownikami, wykonaj badanie w kierunku COVID-19. Nie masz czasu na wizytę w punkcie pobrań i oczekiwanie w kolejkach? Rozwiązaniem dla Ciebie może być szybki test antygenowy, który wykrywający aktywne zakażenie w zaledwie 5-8 minut. Badanie zamówisz z wysyłką do domu po tym linkiem - obecnie, z okazji Wielkanocy, mamy 20% zniżki!
Wietrzenie pomieszczeń i dezynfekcja
W tę Wielkanoc… otwierajmy okna! W zamkniętych pomieszczeniach, w których nie ma cyrkulacji powietrza, usuwanie drobnoustrojów jest utrudnione. Natomiast przy regularnej wymianie powietrza dochodzi do jego samoczynnego oczyszczania.
Nie zapominajmy też o sprzątaniu i dezynfekcji często dotykanych powierzchni - klamek, blatów. Nie dzielmy się sztućcami i talerzami - po spożyciu posiłku jak najszybciej je umyjmy.
Dystans i maseczki
Dla wielu z nas Wielkanoc nieodłącznie wiąże się z wizytą w kościele. Pamiętajmy jednak, że w zamkniętych pomieszczeniach gromadzących dużą ilość osób jesteśmy szczególnie narażeni na zakażenie. Zadbajmy o dystans społeczny (minimum 1,5-metrowe odstępy od innych osób), częstą dezynfekcję rąk oraz nośmy maseczki. Zasad tych przestrzegajmy zresztą nie tylko w kościołach, ale również w pozostałych miejscach, w których możemy mieć styczność z innymi osobami.
To, że nie zjemy z całą rodziną wielkanocnego śniadania i nie podzielimy się jajkiem, nie oznacza, że nie doświadczymy domowego ciepła i troski. Bądźmy z bliskimi w kontakcie online, dzielmy się dobrymi myślami i cieszmy się z drobnych przyjemności - wielkanocnych smakołyków, dekoracji i wolnych od obowiązków chwil. Zdrowych i wesołych Świąt!