
Czy potrzebujesz testu na koronawirusa przed wyjazdem za granicę?
Zanim wejdziesz na pokład samolotu lub wjedziesz na teren innego kraju, możesz zostać poproszony o okazanie zaświadczenia z aktualnego testu na COVID-19. Jednak każdy kraj może mieć inne wytyczne dotyczące rodzaju badania i jego okresu ważności. Dla przykładu, w Norwegii wymagane jest przedstawienie zaświadczenia sporządzonego w jednym z wymienionych języków: norweskim, angielskim, szwedzkim, duńskim, niemieckim lub francuskim. Co więcej, test powinien być wykonany maksymalnie 24 godziny przed wjazdem do kraju. Jeśli z kolei chciałbyś dostać się do Francji, musisz wykonać badanie przynajmniej 72 godziny przed przekroczeniem granicy. Co więcej, jeśli podczas wjazdu na terytorium kraju będziesz wykazywał objawy zakażenia, to nawet jeśli uzyskałeś negatywny wynik testu, możesz zostać skierowany na kwarantannę. Natomiast w Stanach Zjednoczonych zasady mogą różnić się w zależności od wybranego stanu.
Jak widzisz, reguły dotyczące przekraczania granicy w poszczególnych państwach bardzo się od siebie różnią. Ponadto ograniczenia te często ulegają zmianom, dlatego najbezpieczniej będzie, jeśli bezpośrednio przed wyjazdem sprawdzisz, czy nie nastąpiła aktualizacja obostrzeń. Jak to zrobić? Najlepiej śledzić zalecenia polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz informacje dla podróżujących na stronach rządowych określonego kraju.
Niezbędne informacje znajdziesz tutaj:
- Wskazania Polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
- Mapa Unii Europejskiej: https://reopen.europa.eu/pl/map/FRA/7001
- Mapa całego świata: https://www.iatatravelcentre.com/world.php
Jakich zaświadczeń o COVID-19 zwykle wymagają linie lotnicze i poszczególne kraje?
Żeby dostać się do niektórych krajów, możesz potrzebować określonych dokumentów związanych z COVID-19. Są to najczęściej:
- formularze poświadczające docelową lokalizację, w której będziesz przebywał czy też czas pobytu w danym miejscu;
- negatywny wynik testu na koronawirusa;
- zaświadczenie lekarskie potwierdzające negatywny wynik (zazwyczaj wymagane w języku angielskim);
- zaświadczenie o przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19.
Dokładnie zweryfikuj, jakich dokumentów wymaga państwo, do którego zamierzasz się dostać. Jeśli bowiem nie spełnisz wytycznych, możesz zostać skierowany na kilkunastodniową kwarantannę lub w ogóle nie zostać wpuszczony na teren kraju.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Wiele krajów nie akceptuje badań z krwi na koronawirusa, respektując tylko testy genetyczne (w których materiałem do badania jest wymaz pobrany z nosogardzieli). Ponadto sam wynik testu bywa niewystarczający. Czasami należy przedstawić zaświadczenie lekarskie przygotowane zgodne z wymaganiami docelowego kraju. W niektórych państwach takie zaświadczenie pozwala uniknąć 14-dniowej kwarantanny, dlatego, nawet jeśli nie jest obowiązkowe, warto mimo wszystko o nie zadbać. Pamiętaj także, że warto mieć przy sobie wynik testu i zaświadczenie w wersji wydrukowanej. Dlaczego? Po pierwsze, nie wszystkie kraje respektują zaświadczenie w formie elektronicznej - przykładem jest Arabia Saudyjska. A po drugie, jest to zabezpieczenie w sytuacji, gdy Twój telefon zostanie skradziony, zgubisz go lub gdy urządzenie po prostu się rozładuje.
Test PCR z zaświadczeniem po angielsku bez wychodzenia z domu!
Zastanawia Cię, gdzie w miarę szybko i bezproblemowo możesz wykonać badanie oraz otrzymać zaświadczenie o negatywnym wyniku? Wystarczy, że zamówisz test w katalogu badań uPacjenta.pl, a wymaz zostanie pobrany u Ciebie w domu z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Wyniki testu odbierzesz online. To doskonałe rozwiązanie, jeśli planujesz wyjazd za granicę i masz niewiele czasu na formalności. Dostępna jest zarówno wersja bez zaświadczenia, jak i badanie RT-PCR z zaświadczeniem w języku angielskim - zależnie od tego, której opcji potrzebujesz.
Pewne państwa (na przykład Belgia), na ten moment zupełnie zabroniły podróży w celach turystycznych. Dlatego bardzo ważne, abyś przed wyjazdem dokładnie sprawdził wszelkie informacje dotyczące obowiązujących obostrzeń w określonym kraju.