Sposoby na kaca: zanim sięgniesz po kieliszek
Tłusty posiłek i sen
Tłuszcz tworzy na ścianach żołądka i dwunastnicy warstwę ochronną, która ogranicza wchłanianie i przenikanie alkoholu do krwiobiegu. Dlatego warto mniej więcej godzinę przed planowanym spożyciem alkoholu zjeść tłusty posiłek. Nie mniej istotne jest, aby wyspać się przed imprezą - stan upojenia, a w konsekwencji kac, szybciej dotyka osoby zmęczone.
Wybierz alkohol z głową
Powszechnie uważa się, że mieszanie trunków potęguje nieprzyjemne doznania po alkoholowej zabawie. Częściowo jest to prawda - sięgając raz po drinka, a innym razem po piwo, tracimy świadomość, ile sumarycznie alkoholu wypijamy i mimowolnie przyswajamy go więcej. Nie jest jednak prawdą, że picie różnych trunków musi skończyć się kacem. Za wystąpienie przykrych objawów odpowiadają związki zwane kongomerami. Ich zwiększona ilość występuje w brandy, burbonie, whisky i czerwonym winie. Tych trunków warto unikać, jeżeli zależy nam na dobrym samopoczuciu nazajutrz.
Jak pić, aby nie mieć kaca?
Rób przerwy między kolejnymi kieliszkami
Niewielka część alkoholu wydalana jest z moczem i potem, w postaci niestrawionej. Z większością (aż 90%) spożytego alkoholu musi poradzić sobie… nasza wątroba. Narząd ten działa w określonym tempie, przetwarzając od 8 do 12 g alkoholu na godzinę. Ilość ta odpowiada szklance wina, około trzem piwom lub kieliszkowi wódki. Do metod na kaca można zaliczyć również robienie odstępów czasowych pomiędzy kolejnymi porcjami alkoholu.
Nie pij napojów gazowanych
Dwutlenek węgla, zawarty w niektórych popularnie łączonych z alkoholem napojach, przyspiesza absorpcję etanolu. Dlatego drinki z bąbelkami mogą szybciej uderzać do głowy, niż połączenie trunku np. z sokami. Ten sam mechanizm zachodzi, kiedy popijamy alkohol czymś gazowanym.
Pij bez słomki
⅕ spożywanego alkoholu wchłania się już w jamie ustnej. Z tego powodu picie przez słomkę czy powolne sączenie alkoholu sprawia, że szybciej czujemy się pijani. Spożywając trunek, zadbajmy o to, by nie trzymać go zbyt długo w ustach.
Jak leczyć kaca po alkoholu?
Nawadniaj organizm
Dla wielu osób kac oznacza nie tylko ból głowy i nudności, ale także drżenie rąk czy kołatanie serca. Takie objawy mogą być wywołane przez niedobór elektrolitów. Jak leczyć kaca? Dobrze jest zatem, po suto zakrapianej imprezie, zadbać o uzupełnienie elektrolitów. Podstawowym źródłem elektrolitów jest woda, ale znajdziemy je również w sokach owocowych i warzywnych oraz… bulionie. Nie bez powodu mówi się, że na kaca najlepszy jest rosół - zupa ta jest bogatym źródłem sodu i potasu. Dodatkowo elektrolity pomogą nam uzupełnić środki apteczne.
Jedz produkty, które wspierają oczyszczanie i regenerację
Kiedy wstajesz z łóżka po imprezie, masz ochotę na coś kwaśnego? Prawdopodobnie Twój organizm domaga się witaminy C. Kwas askorbinowy ułatwia pozbycie się toksyn. Wysoką zawartość tej witaminy mają m.in. kiszone ogórki i kapusta - ich spożycie, np. w formie soku, to jeden ze skutecznych sposobów na kaca. Do posiłków spożywanych na kacu warto dodać wspomniane już soki warzywne, szczególnie pomidorowy. Nie dostarczają one mikroelementów, ale także, jako napoje o zasadowym pH, neutralizują zakwaszenie żołądka.
Wypróbuj sok lub ekstrakt z opuncji
Badania potwierdzają skuteczność opuncji w terapii skutków nadużywania alkoholu. Śluz zawarty w liściach tej rośliny ogranicza przenikanie etanolu przez błonę śluzową układu pokarmowego, natomiast pektyny wspierają regenerację organizmu. Dodatkowo antyoksydanty zawarte w opuncji sprawiają, że stan zapalny wywołany zbyt dużą dawką alkoholu szybciej ustępuje. Co ciekawe, sok lub ekstrakt z opuncji można pić zarówno przed, jak i po spożyciu alkoholu. W tym pierwszym przypadku chroni on przed objawami kaca, w tym drugim - pomaga je łagodzić.
Mikstury na kaca
Jak leczyć kaca po alkoholu? Aby przyspieszyć powrót do formy, można wypić jeden z koktajli bogatych w witaminy i wspomagających metabolizm oraz oczyszczanie organizmu z alkoholu.
- Koktajl cytrusowy: wymieszaj w blenderze 150 ml soku pomarańczowego, 1 cytrynę oraz 50 g miodu.
- Koktajl warzywny: zmieszaj po 100 ml soku z marchwi i kiszonej kapusty. Dodaj łyżeczkę posiekanego koperku, zgnieciony ząbek czosnku oraz sól i pieprz do smaku.
- Koktajl z kiszonki: do połowy szklanki soku z kiszonej kapusty dodaj 2 łyżki oliwy z oliwek oraz pieprz do smaku.
- Koktajl kefirowy: do 150 ml kefiru dodaj 50 g ogórka oraz łyżeczkę koperku (możesz całość zblendować). Dopraw solą, czerwonym i czarnym pieprzem oraz cukrem.
Życzymy Ci nieskrępowanej wakacyjnej zabawy, jednak pamiętaj - alkohol, szczególnie w dużych ilościach, jest szkodliwy dla organizmu. Postaraj się odpocząć przed imprezą, zadbać o odpowiednie nawodnienie i odżywienie organizmu, a po suto zakrapianej nocy - dotlenić się na spacerze i zjeść posiłek pełen witamin i mikroelementów.