
Rozwój telemedycyny
Na skutek panującej pandemii rozwój telemedycyny gwałtownie przyspieszył, by jak najlepiej usprawnić zdalną komunikację między lekarzem a pacjentem. Konsultacje tego rodzaju są możliwe, jednak nadal wymagają dalszego rozwoju. Różne obszary telemedycyny także będą się rozwijały, w tym telepsychiatria, teleokulistyka czy teledermatologia. Możemy być pewni, że technologia ta pozostanie z nami już zawsze, a przyszły rok pomoże dodatkowo ją usprawnić, by stała się bardziej akceptowalna i - co najważniejsze - bezpieczna.
Badania krwi we własnym domu
Badania laboratoryjne w zaciszu własnego domu były dla pacjentów na tyle atrakcyjną koncepcją, że pole to zaczęto rozwijać jeszcze przed pandemią. Rozwój usług umożliwiających przeprowadzenie badań w domu codziennie usprawnia życie wielu ludzi. Pacjenci mają dostęp do szerokiej gamy badań, a po wyniki wystarczy zalogować się na dostępną platformę online. Podobnie w przypadku dodatkowych konsultacji lekarskich - omijamy w ten sposób problematyczną wizytę u lekarza oraz kolejki. Wszystko dostępne jest za jednym kliknięciem. Technologia ta, odpowiadając na potrzeby wielu pacjentów, z pewnością zarówno podąża za trendem, jak i sama go wyznacza. Skorzystać mogą wszyscy - od pracowników korporacji, po osoby starsze czy matki z małymi dziećmi - a same badania mogą odbyć się w dowolnie wskazanym miejscu, również w biurze.
Sztuczna inteligencja na sali operacyjnej
O rozwoju tego obszaru pisaliśmy już kilkukrotnie, a przyszły rok z pewnością dodatkowo usprawni tę technologię. Może być ona nieocenioną pomocą przy odkrywaniu i opracowywaniu nowych leków oraz szczepionek. W opiece zdrowotnej istnieje wiele możliwości kreatywnego wykorzystania sztucznej inteligencji - od kalkulowania i wspierania decyzji klinicznych po najnowocześniejsze urządzenia chirurgiczne oraz diagnostyczne. Nie musimy jednak obawiać się buntu maszyn. AI wskaże prawdopodobieństwo wystąpienia pewnych chorób i objawów, ale ostateczne działanie zawsze pozostanie decyzją lekarza.
Opieka nad osobami starszymi
Ludność szybko się starzeje, co kreuje niejako kierunek kolejnego trendu. Możemy więc spodziewać się znacznego rozwoju w obszarze opieki nad osobami starszymi - a pomoże w tym nowoczesna technologia. Wszelkiego rodzaju aplikacje mogą pomóc w powiadamianiu o lekach i spotkaniach, a także dokładnie monitorować stan zdrowia i usprawniać codzienne życie. Co więcej, podobne narzędzie zostało niedawno opracowane przez WHO (WHO ICOPE Handbook App).
Drukarka 3D i leki
Wydrukowanie pierwszego w historii - zatwierdzonego przez FDA - leku miało miejsce już kilka lat temu. Dzięki innowacjom technologicznym możemy spodziewać się, że pewnego dnia drukarki 3D pojawią się w aptekach, drukując własne, spersonalizowane leki w dosłownie kilka minut. Co ciekawe, technologia drukowania 3D istnieje już od około dekady i stale przyczynia się do rozwoju w obszarze medycyny. Realistyczne modele wspomagające planowanie skomplikowanych operacji i drukowane urządzenia chirurgiczne to już codzienność.
Opieka zdrowotna szyta na miarę pacjenta
Podejście, w którym to pacjent jest priorytetem, to z pewnością ważny przyszłoroczny trend. Opieka zdrowotna skupi się na jego indywidualnym doświadczeniu i potrzebach, co doprowadzi w praktyce do wykorzystywania nowoczesnych technologii, by jak najskuteczniej świadczyć oferowane usługi. Pamiętajmy, że to opieka zdrowotna służy pacjentowi - a nie odwrotnie.
Pandemia mocno przyczyniła się do rozwoju technologii medycznej. Przyszłe lata, w tym rok 2022, dodatkowo usprawni nowe drogi, które wciąż wymagają poprawy. Powoli zmienia się również podejście do samego pacjenta - coraz więcej firm pamięta, że jest on najważniejszą częścią tego równania, a przyszłe usprawnienia dodatkowo przyczynią się do zwiększenia jego wygody i komfortu.