Czym jest SIBO?
SIBO to nic innego jak przerost mikroflory jelitowej, charakteryzujący się nieprawidłową i nadmierną ilością bakterii, które bytują się w jelicie cienkim.
Objawy SIBO (przerostu mikroflory jelitowej)
Objawy występują nie tylko ze strony układu pokarmowego, ale mogą pojawić się też problemy psychiczne. Symptomy mogą wzmagać się wieczorem, gdy spożyjemy produkty fermentowane, nieodpowiednie probiotyki czy też po świeżych owocach i warzywach.
Do objawów SIBO należą:
- ból brzucha,
- nudności,
- wymioty,
- uporczywe wzdęcia,
- zaparcia,
- biegunki,
- kłucie w brzuchu,
- problemy psychiczne,
- anemia,
- niedobory witamin i minerałów.
Powiązania z SIBO:
- niedoczynność tarczycy,
- chroniczne zapalenie trzustki,
- cukrzyca,
- problemy z pęcherzykiem żółciowym,
Przyczyny SIBO
Przyczyną wystąpienia przerostu mikroflory jelitowej mogą być zaburzenia motoryki, problemy strukturalne w budowie jelit, zbyt mała ilość kwasu żołądkowego czy też blizna po cesarskim cięciu.
O co na co dzień zadbać, by zapobiec SIBO?
Na co dzień warto zadbać o higienę jedzenia. Należy zjadać posiłek w spokoju, bez używania telefonu i oglądania telewizji oraz dokładnie przeżuwać każdy kęs - około 25-30 razy. Ważne aby wspierać pracę tarczycy, nauczyć się prawidłowej reakcji na stres oraz dbać o florę bakteryjną i pracę jelit.
Jak zdiagnozować SIBO?
Aby zdiagnozować SIBO należy wykonać test wodorowo-metanowy z laktulozą. Badanie powinno trwać minimum 2h, a każdy oddech powinien być oddawany co 15-20 min.
Przed badaniem należy się odpowiednio przygotować, odstawić suplementy, leki, a także wdrożyć odpowiednie żywienie.
Co więcej, warto wykonać badania takie jak:
- morfologia krwi, OB, CRP;
- kalprotektyna w kale;
- żelazo, ferrytyna;
- USG jamy brzusznej;
- posiew materiału z biopsji jelita czczego.
Co robić, jeśli cierpię na SIBO?
Do leczenia, żywienia i suplementacji należy podejść indywidualnie. Powinniśmy znaleźć lekarza oraz dietetyka i z nimi szukać przyczyny występowania SIBO oraz ustalić odpowiednie postępowanie. W razie potrzeby lekarz wdroży antybiotykoterapię, trwającą co najmniej 2-4 tygodnie lub terapię ziołami.
Diety stosowane w leczeniu SIBO
Jedną z najczęściej stosowanych diet w leczeniu SIBO jest Low FODMAPS, która polega na eliminacji produktów z wysoką lub umiarkowaną zawartością produktów FODMAP. Nadmiernie fermentujące produkty mogą powodować zbyt dużą produkcję gazów, co może doprowadzić do wzdęć i bólu brzucha.
Główna zasadą diety GAPS jest ograniczenie węglowodanów złożonych. Jej część powinny stanowić mięso, ryby, jaja, warzywa. Ważnym elementem diety są domowe wywary z mięsa i warzyw, zupy oraz potrawy duszone.
Dietą specyficznych węglowodanów, która wyklucza węglowodany złożone oraz dwucukry jest dieta SCD. Dozwolone produkty to: mięso, ryby, warzywa, owoce, nabiał bez laktozy, orzechy, miód. Unikamy: zbóż, cukru, wędlin, puszkowanych owoców, strączków.
Warto ograniczyć produkty wysokoprzetworzone, słodycze, alkohol, gazowane słodzone napoje oraz fastfoody.
Suplementacja wspomagająca leczenie SIBO
Korzystnym rozwiązaniem jest włączenie składników oraz produktów przeciwzapalnych. Warto zadbać o podaż witaminy D3, ponieważ ta pozytywnie wpływa na mikroflorę jelitową. Podczas leczenia SIBO wskazana jest suplementacja olejem z oregano, allicyną, berberyną, maślanem sodu oraz laktoferyną. Wraz z lekarzem i dietetykiem warto dobrać odpowiedni probiotyk ze szczepu Bifidobacterium lub Saccaromyces boulardii.
Aktywność fizyczna w SIBO
Korzystną aktywnością w leczeniu SIBO są spacery oraz joga. Warto nauczyć się radzić ze stresem, wyciszać, medytować, pracować nad oddechem torem górnożebrowym, przeponowym oraz brzusznym. Dodatkowym atutem będzie zadbanie o sen, co wspomoże pracę jelit i układu nerwowego.
Fizjoterapia w leczeniu SIBO
Fizjoterapia oraz osteopatia jest bardzo pomocna w leczeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Terapeuta, pracując w obrębie jamy brzusznej oraz zastawki krętniczo-kątnicznej, może wspomóc leczenie i zmniejszyć dolegliwości bólowe pacjenta. Terapia wisceralna w obrębie powłok brzusznych poprawia motorykę jelit oraz wyrównuje ciśnienie w jamie brzusznej.
Co robić po leczeniu SIBO?
Po zakończonym leczeniu warto stosować się do zaleceń dietetycznych oraz włączyć do suplementacji aloes, kurkuminę, cynk oraz witaminy z grupy B, które wspomogą odbudowanie śluzówki przewodu pokarmowego. Co więcej, aby wspomóc trawienie oraz funkcjonowanie kompleksu mioelektrycznego pomocne będzie zastosowanie prokinetyków na przykład Iberogast lub imbir.
Pamiętaj, jeśli dokucza Ci SIBO nie zwlekaj z leczeniem. Nieleczone SIBO może być przyczyną innych dolegliwości w naszym organizmie.
Joanna Bałdyga - studentka ostatniego roku fizjoterapii w Wyższej Szkole Rehabilitacji w Warszawie, specjalista ds. żywienia, trener fitness. W codziennej pracy pomaga pacjentom odzyskać zdrowie, energię, dobre samopoczucie oraz utrzymać sprawność fizyczną. W swojej praktyce łączę fizjoterapię, dietoterapię oraz trening medyczny. Uświadamiam swoich pacjentów, że do zdrowia trzeba podejść w sposób holistyczny i zadbać o każdy jego element.
Źródła:
- Rozszyfruj Swoją Krew - Paulina Ihnatowicz, Emilia Ptak
- El Amrousy D, Hassan S, El Ashry H, Yousef M, Hodeib H. Vitamin D supplementation in adolescents with irritable bowel syndrome: Is it useful? A randomized controlled trial. Saudi J Gastroenterol. 2018 Mar-Apr;24(2):109-114. doi: 10.4103/sjg.SJG_438_17. PMID: 29637918; PMCID: PMC5900470.
- https://instytut-mikroekologii.pl/sibo-przerost-flory-bakteryjnej-jelita-cienkiego/
- https://zywienie.medonet.pl/diety/diety-w-chorobach/dieta-gaps-restrykcyjna-dieta-na-ratunek-jelitom-lista-dozwolonych-i-zakazanych/w1kzxjj
- https://testosterone.pl/wiedza/terapia-w-sibo-kompendium/