
Dlaczego jesienią i zimą włosy przetłuszczają się bardziej?
Zanieczyszczenie powietrza, zimne wiatry, niska wilgotność powietrza — to bardzo niekorzystna mieszanka, która bezpośrednio wpływa na prezentację naszej fryzury. Do tego dochodzi smog, który ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale też na kondycję włosów i skóry głowy: może powodować uczucie swędzenia, zaczerwieniać skalp i go wysuszać [1].
Być może nie jest to intuicyjne, ale to właśnie suchość skóry głowy powoduje nadmierną produkcję łoju. Pomyśl o tym jak o reakcji obronnej organizmu: kiedy wyczuwa suchość, zaczyna produkować łój, który ma „użyźnić” suchą powierzchnię. Dlatego tak ważnym w okresie jesienno-zimowym jest odpowiednie nawilżanie.
Olejowanie włosów — podstawowa pielęgnacja włosów zimą
Olej nałożony na włosy nie tylko je nawilża, ale także tworzy na nich barierę ochronną. Uszczelnia strukturę włosa, dzięki czemu wszystkim niepożądanym substancjom, np. pyłom, trudniej wniknąć do środka [1].
Kiedy nakładać olejek na włosy?
1.Przed myciem włosów
Niektóre szampony mogą zbyt mocno wysuszać skórę swoimi substancjami czyszczącymi. Olejek nałożony na włosy kilka minut przed myciem, ochroni włosy przed wysuszającymi substancjami w szamponie [2].
2. Na noc
Jeśli nie masz czasu olejować włosów przed myciem, ale dzień zaczynasz od prysznica, nałóż olejek na noc. Wgnieć go delikatnie we włosy i/lub skórę głowy, a następnie nałóż na głowę czepek, aby nie ubrudzić poduszki. Rano umyj włosy i ciesz się lśniącymi włosami nawet zimą! [2]
3. Przed wyjściem
Znajdź pustą butelkę po sprayu i stwórz domową nawilżającą mgiełkę do włosów. Wlej do środka wodę i olejek do włosów w proporcji 3:1. Możesz także dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, jeśli zależy Ci na pięknym zapachu swoich kędziorów. Spryskuj swoje włosy przed każdym wyjściem, dzięki czemu będą gotowe na wyzwania kapryśnej pogody [2].
Odżywianie włosów
To właśnie jesienią i zimą włosy potrzebują solidnego odżywienia. Żeby uniknąć przetłuszczania się, zafunduj im głębokie odżywienie raz na dwa tygodnie. Nie potrzebujesz wymyślnych odżywek — skorzystaj z tej, która po prostu najlepiej Ci służy. Po umyciu włosów nałóż odżywkę, a włosy spleć w warkocz. Po ok. pół godzinie spłucz preparat. Jeśli oceniasz stan swoich włosów jako naprawdę kiepski, możesz iść spać, a odżywkę spłukać podczas porannego prysznica [2].
Świetnym odżywieniem dla włosów zimą jest maska bananowa. Możesz skorzystać z gotowych, dostępnych w drogerii lub zrobić ją samemu. Wystarczy, że zblendujesz banana z miodem — i gotowe! To prawdziwy zastrzyk nawilżający dla włosów. Zobaczysz, podziękują Ci pięknym wyglądem!
Z kolei żel aloesowy nałożony na skalp to nie tylko wspaniałe nawilżenie [2], ale również pobudzenie cebulek włosów i ukojenie dla skóry głowy. Aloes pomaga przywrócić odpowiednie pH skóry, zwalcza również łupież i świąd. To rozwiązanie na wiele problemów!
Dieta na przetłuszczające się włosy
Działania od zewnątrz nigdy nie będą w pełni skuteczne, jeśli nie myślimy również o dostarczaniu organizmowi odpowiednich substancji odżywczych.
Za nawilżenie od wewnątrz odpowiadają antyoksydanty. Znajdziesz je w:
- czerwonych i fioletowych owocach, np. jagodach, borówkach, malinach, czy truskawkach;
- zielonych liściastych warzywach, np. brokułach, kalafiorze, brukselce;
- przyprawach, np. cynamonie i kurkumie;
- orzechach i nasionach;
- gorzkiej czekoladzie;
- zielonej herbacie;
- oliwie z oliwek, olejku migdałowym, oleju sojowym, oleju słonecznikowym;
- fasoli;
- cytrusach;
- czerwonym winie [3].
Pij dużo wody
Skoro mówimy o nawilżeniu włosów zimą, trudno nie wspomnieć o piciu wody. Woda stanowi do 75% naszego ciała. Dziennie powinniśmy wypić co najmniej 1,5 l wody [4]. Wszystko po to, by utrzymywać zerowy bilans wody w organizmie — tzn. pić tyle wody, ile dziennie wydalamy oddając mocz, czy pocąc się [5].
Ubierz czapkę!
Czapka chroni organizm przed wyziębieniem, a włosy przed zniszczeniem i szkodliwym wpływem pyłów w zimowym powietrzu. Zwróć jednak uwagę na materiał. Dobrze, by wewnętrzna strona okrycia wyściełana była materiałem delikatnym, takim jak jedwab lub satyna. Wełna, bawełna i sztuczne materiały mogą przyczyniać się do uszkodzeń włosów [6].
Pielęgnacja nie tylko włosów zimą
Stan naszych włosów może odzwierciedlać kondycję naszego organizmu. Jeśli nie tylko zimą zmagasz się np. z częstym wypadaniem włosów - warto się przebadać. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na sprawdzenie stanu swojego zdrowia w komfortowych, domowych warunkach. Sprawdź e-pakiet na piękne i zdrowe włosy i ciesz się olśniewającą fryzurą przez cały rok.
Żródła:
- https://www.thehealthsite.com/news/delhi-smog-can-lead-to-hair-loss-dry-hair-itchy-scalp-here-are-dermat-recommended-tips-to-reverse-damage-caused-by-air-pollution-x1117-535130/
- https://www.thehealthsite.com/beauty/hair-care/ways-to-infuse-moisture-in-your-hair-during-winter-k0118-548962/
- https://www.thehealthsite.com/photo-gallery/fitness-10-antioxidant-rich-foods-you-need-to-include-in-your-diet-k815-318210/1111-3-318220/
- https://ncez.pzh.gov.pl/informacje-dla-producentow/normy-zywienia-czlowieka-podstawa-zalecen-zdrowej-diety-2/
- https://ncez.pzh.gov.pl/seniorzy/pic-czy-nie-pic-oto-jest-pytanie/
- https://www.thehealthsite.com/photo-gallery/simple-tricks-to-keep-your-hair-in-great-shape-during-winter-773829/