Skąd dowiem się, że mój pracownik ma koronawirusa?
Kodeks Pracy nakłada na pracownika obowiązek przestrzegania zasad higieny i bezpieczeństwa oraz troski o dobro zakładu pracy. Z tych ogólnych zasad wynika obowiązek poinformowania pracodawcy o zachorowaniu na COVID-19. Jeśli podwładny wie, że jest zakażony, w świetle prawa musi Ci powiedzieć o infekcji.
Dodatkowo jako pracodawca możesz kontrolować status zdrowia swoich pracowników na bieżąco, sprawdzając Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Informacja o kwarantannie lub izolacji umieszczana jest także w systemie Centrum e-Zdrowia.
Dwa rodzaje procedur: zewnętrzna i wewnętrzna
Warto wiedzieć, że po rozpoznaniu koronawirusa u pracownika równolegle wdrażane są dwie procedury. Pierwsza z nich jest prowadzona przez sanepid. Dodatni wynik badania na COVID-19 zostaje przekazany do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, gdzie wszczynana jest tzw. procedura dochodzeniowa. Polega ona na stworzeniu listy osób, z którymi zakażony miał kontakt. Osoby znajdujące się na tej liście mogą - w zależności od decyzji sanepidu - zostać objęte kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym. Drugim rodzajem procedury jest ta, do której jesteś zobowiązany Ty - jako pracodawca.
Procedura z perspektywy pracodawcy krok po kroku
1. Poinformuj pozostałych pracowników o zagrożeniu
Według Kodeksu Pracy w przypadku wystąpienia w firmie zagrożenia zdrowia lub życia należy o tym fakcie poinformować pracowników. Oczywiście powinieneś to zrobić w sposób możliwie jak najbardziej taktowny, szanujący godność osoby, która choruje na COVID-19.
Obawiasz się, że informując o zakażeniu w firmie, naruszyć prywatność osoby zakażonej? Prawdopodobnie część Twojego zespołu i tak dowie się o zagrożeniu od przedstawicieli sanepidu. Wcześniej wspomniana procedura dochodzeniowa pozwoli urzędnikom dotrzeć do tych pracowników, którzy mieli kontakt z zakażonym.
2. Poinformuj sanepid
Jeśli dowiedziałeś się o chorobie pracownika jeszcze zanim taką informację otrzymał sanepid, masz obowiązek zgłosić przypadek COVID-19. Wynika to z przepisów prawnych, a konkretnie z art. 5 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych.
3. Zabezpiecz miejsce pracy zakażonego
Stanowisko pracy osoby chorej na COVID-19 powinno zostać odpowiednio zabezpieczone i zdezynfekowane. Istotne jest, aby zdezynfekować nie tylko krzesło czy biuro, ale również wszystkie przybory i narzędzia, którymi posługiwał się pracownik.
4.Zadbaj o pozostałych pracowników
Jeżeli Twój biznes i tryb działania firmy pozwala na pracę zdalną, poproś pracowników o wykonywanie obowiązków z domu. Możesz również porozmawiać z zespołem o wykorzystaniu zaległego urlopu, jeśli obecna sytuacja firmy temu sprzyja.
Twoje przedsiębiorstwo działa w branży uniemożliwiającej pracę zdalną? W takiej sytuacji możesz:
- zarządzić przestój w firmie;
- porozumieć się z pracownikiem i zwolnić go ze świadczenia pracy przez pewien okres;
- porozmawiać z pracownikiem o opcji wzięcia zwolnienia lekarskiego na okres kwarantanny;
- kontynuować pracę przedsiębiorstwa przy zachowaniu wszystkich wymaganych środków bezpieczeństwa.
5. Informuj swój zespół na bieżąco
Niech reszta Twojego zespołu ma świadomość, jakie kroki są podejmowane w związku z wykryciem zakażenia. Dostarczaj pracownikom informacji na temat wprowadzanych środków bezpieczeństwa. Z wyprzedzeniem ogłaszaj zmiany w funkcjonowaniu firmy - dotyczące trybu pracy czy reguł obowiązujących we wspólnej przestrzeni.
6. Pamiętaj o prawach i obowiązkach pracownika z COVID-19
Osoba, u której potwierdzono COVID-19, ma obowiązek przebywać w izolacji. Jest to wymagane z dwóch powodów. Po pierwsze, pozwoli odseparować zakażonego od innych osób i uniknąć rozprzestrzenienia się choroby, a po drugie pozwoli pracownikowi na szybszy powrót do zdrowia.
Ważne, abyś miał świadomość, że pracownikowi w okresie izolacji przysługuje prawo do świadczenia chorobowego. Świadczenie to opłacane jest przez pracodawcę przez okres nie dłuższy niż 33 dni. W przypadku osób po 50. roku życia czas ten ulega skróceniu do 14 dni.
7. Pozwól pracownikowi z COVID-19… pracować
Twój pracownik lekko przechodzi infekcję i chciałby pracować zdalnie? 4 grudnia prezydent podpisał ustawę, która daje mu taką możliwość. Nie ma zatem przeszkód ku temu, aby za po porozumieniu z Tobą pracownik z koronawirusem wykonywał swoje obowiązki z domu.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł przybliżył Ci procedurę postępowania w przypadku potwierdzenia zakażenia u pracownika. Jeśli chciałbyś zapobiegać takim sytuacjom, zapoznaj się z naszą ofertą testów na COVID-19 dla firm. Pomożemy utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa w Twoim przedsiębiorstwie!