Pandemia wyeksponowała narastające od wielu lat problemy służby zdrowia. Utrudniony dostęp do lekarzy, zabiegów i leczenia ma poważne konsekwencje w postaci nierozpoznanych chorób, czy zwiększenia śmiertelności. Coraz więcej mówi się o rosnącym długu zdrowotnym. Dowiedz się, co to dług zdrowotny i co możemy zrobić, zarówno jako pracodawcy jak i pracownicy, aby zmalał.
Dług zdrowotny - definicja
Opisując dług zdrowotny wymienia się takie elementy jak:
- opóźnianie diagnostyki - przeładanie wizyt lekarskich, nierozpoznawanie chorób pacjentów;
- opóźniony proces leczenia - przekładanie zabiegów lub ich niedostępność;
- niedostępność leczenia spowodowana obciążeniem służby zdrowia (zajęte łóżka, odległe terminy badań);
- utrudniony kontakt z lekarzami.
Profesor Krzysztof J. Filipiak przyznaje, że nie ma ujednoliconej definicji długu zdrowotnego. Podsumowując jednak zbiór elementów, z których się składa, można dojść do konkluzji, że dług zdrowotny to konsekwencja niedrożności publicznego systemu zdrowia, utrudniająca obywatelom dostęp do efektywnej opieki medycznej i leczenia. W rezultacie pacjenci rezygnują z wcześniejszej diagnostyki chorób, wizyt kontrolnych lub innych ważnych procedur medycznych.
Jak powstaje dług zdrowotny?
Dług zdrowotny nie powstaje z dnia na dzień. Wynika z wielu lat niewystarczającego finansowania służby zdrowia, a także małej liczby lekarzy i pielęgniarek dostępnych na obywatela. Według Eurostat na 1000 mieszkańców Polski przypada średnio 2,4 lekarza. To najgorszy wynik w całej Unii Europejskiej. Co więcej, jak pokazuje raport OECD, liczba lekarzy w Polsce nie zwiększa się od prawie 20 lat! Do tego dochodzi kwestia finansowania, a także dostępności służby zdrowia. Czy wiesz, że są w Polsce województwa, w których na 1000 km2 nie przypada nawet 1 poradnia zdrowia NFZ (dane NIK)?
Pandemia pogłębiła problem. Ograniczyła dostęp do wielu zabiegów i wizyt diagnostycznych. Już teraz obserwuje się spadek rozpoznań nowotworów złośliwych w Polsce, jak i w całej Zachodniej Europie, o 20%. Problem rysował się już na początku pandemii: w kwietniu i maju 2020 miało miejsce wyraźne załamanie przeprowadzonych pod kątem raka badań profilaktycznych. To nie jedyny obszar opieki zdrowotnej, który ucierpiał przez pandemię. Podobnie mówi się m.in. o diagnostyce i leczeniu osteoporozy.
Ponadto istnieje prawdopodobieństwo, że po niemal dwóch latach przestoju w działaniach profilaktycznych i diagnostyce, będziemy mierzyć się z falą pacjentów u drzwi lekarzy. Będą to osoby, które przez ostatnie lata wstrzymywały się z diagnostyką niepokojących objawów ze względu na COVID-19, jak również pacjenci, których dolegliwości zaczęły się potęgować w trakcie pandemii lub są jej konsekwencją. Jeśli tak się stanie, służba zdrowia stanie się jeszcze bardziej obciążona.
Profilaktyka sposobem na zmniejszenie długu
Nie możemy sami ustalić kwoty, jaką rządzący przekażą na finansowanie służby zdrowia, ani też samodzielnie wybudować nowych placówek NFZ. Możemy jednak zadbać o siebie i najbliższe nam osoby. Raporty wskazują, że nie przykładamy wystarczającej wagi do profilaktyki.
Narodowy Test Zdrowia Polaków 2020 pokazał, że niewielu z nas wykonuje coroczne badania kontrolne, takie jak: morfologia krwi, lipidogram, cukier, mocz. A badania te powinniśmy wykonywać co roku, jako formę monitorowania swojego stanu zdrowia! Im wcześniej zauważymy odchylenia ważnych parametrów krwi od normy, tym szybciej jesteśmy w stanie rozpoznać chorobę i zwiększamy szansę na całkowite wyleczenie.
Jasną stroną pandemii jest fakt, że zaczęliśmy bardziej doceniać działania profilaktyczne i zwracać większą uwagę na higienę oraz własne zdrowie. Zdaniem Deloitte podejmujemy teraz bardziej świadome decyzje zdrowotne. Zmieniło się również postrzeganie odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych. Przedsiębiorstwa również zrozumiały, jak ważne jest zdrowie i well-being pracowników.
Poniżej dowiesz się, jak jako pracodawca możesz pomóc pracownikom dbać o swoje zdrowie i zmniejszać dług zdrowotny. ?
Co jako pracodawca możesz zrobić, aby zmniejszać dług zdrowotny (i dlaczego warto)?
- Zachęcaj pracowników do aktywności fizycznej.
Organizuj wewnętrzne rywalizacje sportowe. Do ich organizacji wykorzystaj darmowe aplikacje do śledzenia przebiegniętego dystansu lub czasu spędzonego na treningach. Raport HR Wellbeing Indicator mówi, że regularna aktywność fizyczna, w połączeniu ze zdrową dietą i odpowiednią ilością snu, podnosi produktywność nawet o 25%. Znacząco obniża też absencję: nawet o 27% i wpływa na wzrost zaangażowania (o ok. 15 %). - Dbaj o zdrowe przekąski lub obiady w firmie oraz wygospodaruj czas na posiłki.
Według raportu "Praca, moc, energia" 56,3% pracowników ma przerwy między posiłkami dłuższe niż 3 godziny, 28% bardzo często nie ma czasu w pracy na zjedzenie posiłku czy spokojne napicie się wody lub herbaty. Ponadto aż 63,6% zatrudnionych codziennie je mniej niż 0,5kg warzyw (nie wliczając w to ziemniaków) i owoców. Dlaczego te dane są niepokojące? Pomijając kwestie zdrowotne (np. odpowiednie nawodnienie organizmu przyczynia się do poprawnego funkcjonowania organów), istnieje ścisła zależność między odżywianiem a produktywnością pracowników. Rezygnacja z jedzenia w trakcie pracy obniża wydolność organizmu i powoduje spadek jakości i liczby realizowanych zadań. Regularne posiłki podnoszą wydajność pracowników aż o 20%! - Zapewniaj benefity pasywne, które ułatwiają dostęp do lekarzy lub siłowni.
Jest to najbardziej popularna forma wspierania pracowników: według badania Puchalskiego i Korzeniowskiej, oferuje je co druga firma. Choć wiążą się z comiesięcznymi kosztami, niosą również wiele korzyści: pracownicy są bardziej zaangażowani i produktywni. Wiemy, jednak, że pakiety medyczne są się coraz droższe - dlatego mamy też dla Ciebie alternatywę. - Organizuj regularne Akcje zdrowia w firmie.
W trakcie takiej akcji pracownicy będą mieć okazję sprawdzić stan swojego zdrowia pod kątem wybranych parametrów krwi. To również doskonała okazja do edukacji zdrowotnej i pogłębienia wiedzy o najpopularniejszych dolegliwościach. Możesz nawiązać do nadchodzących okazji, takich jak Dzień Kobiet i Mężczyzn, Różowy Październik lub Movember lub samodzielnie zdecydować o temacie Akcji. Będziesz zdziwiony, jak duże zainteresowanie wzbudzi!
Dług zdrowotny dotyczy każdego z nas. Dbajmy zatem o higienę, przeprowadzajmy regularne badania krwi, wybierzmy sport, który polubimy i trenujmy regularnie. Ponadto pamiętajmy o odpowiedniej diecie oraz wysypianiu się. Jeśli masz taką możliwość, motywuj innych do wprowadzenia dobrych nawyków. Jako pracodawca zapewniaj benefity, dzięki którym zatrudnionym będzie łatwiej zadbać o siebie. Zorganizuj Akcję zdrowia w firmie i przekonaj się, że Twoją załogę interesuje zdrowy styl życia! Korzystasz na tym jako pracodawca, pracownicy stają się bardziej zadowoleni z pracy, a dług zdrowotny - maleje.