
Co zrobić, jeśli zachorujesz za granicą na koronawirusa?
Jeśli zauważysz u siebie gorączkę, kaszel lub inne objawy COVID-19 albo jeśli otrzymałeś pozytywny wynik testu, powinieneś postępować według zaleceń Centrum Kontroli i Prewencji Chorób.
Przede wszystkim odizoluj się od innych ludzi. Zostań w hotelu i podejmij odpowiednie środki ostrożności, by nikogo nie zarazić. Pozostań w telefonicznym kontakcie z lekarzem, który poinstruuje Cię co do dalszych kroków, a przed ewentualną wizytą poinformuj, że możesz mieć koronawirusa. Jeśli jednak cierpisz na trudności z oddychaniem lub doświadczasz innych poważnych objawów, niezwłocznie wezwij pomoc medyczną.
Poszczególne kraje - różne zasady
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca, aby w przypadku wystąpienia objawów grypopodobnych lub pozytywnego wyniku na koronawirusa, natychmiast skontaktować się z infolinią regionalną, która wskaże Ci, jak postępować. W każdym kraju mogą bowiem obowiązywać inne wytyczne.
Dla przykładu we Włoszech u osób, które mają pozytywny wynik na COVID-19, ale chorobę przechodzą bez objawów, izolacja powinna trwać 10 dni, po czym zakażeni powinni wykonać test molekularny. Natomiast osoby z pozytywnym wynikiem, a jednocześnie z symptomami, izolację mogą zakończyć dopiero po 21 dniach od pojawienia się objawów. Skrócenie tego czasu może nastąpić w porozumieniu z ekspertami po zbadaniu odporności immunologicznej danej osoby.
Z kolei w Chorwacji osoba z pozytywnym wynikiem COVID-19 kończy izolację, jeśli minęło 14 dni od pierwszego dnia choroby i przez co najmniej 3 kolejne dni nie występuje gorączka oraz słabną inne objawy koronawirusa. W bezobjawowych przypadkach izolacja może być zakończona po 14 dniach od pierwszego dodatniego testu SARS-CoV-2.
Jeśli jednak wybierzesz się do Grecji i zachorujesz na COVID-19, Twoja kwarantanna potrwa minimum 10 dni. Wyjątkiem są osoby, które zachorowały pomimo zaszczepienia - one będą przebywały w warunkach kwarantanny przez 7 dni. Zwolnienie z kwarantanny następuje poprzez uzyskanie negatywnego wyniku testu PCR.
Ubezpieczenie turystyczne a COVID-19
Wyjeżdżając do jednego z krajów Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), pamiętaj o wyrobieniu i posiadaniu przy sobie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Uprawnia ona do korzystania z podstawowych świadczeń zdrowotnych w publicznych placówkach. Jak pisze Rzeczpospolita, jeśli nie masz wyrobionej karty, wystarczy, że skontaktujesz się z oddziałem NFZ, w którym jesteś ubezpieczony i wyślesz wniosek o wydanie karty. Powinieneś otrzymać certyfikat, dzięki któremu skorzystasz ze świadczeń za granicą bez płacenia. EKUZ obejmuje także leczenie niezbędne przy zakażeniu koronawirusem.
Dokładnie przeanalizuj warunki ubezpieczenia
Jeśli wyjeżdżasz do innego kraju lub chcesz dodatkowo się zabezpieczyć, Rzecznik Finansowy dr hab. Mariusz Golecki podpowiada, jak przygotować się do wyboru najkorzystniejszego ubezpieczenia pod kątem COVID-19. Głównymi zagrożeniami, z którymi wiąże się wyjazd za granicę w czasie pandemii, są: samo zakażenie, konieczność podjęcia leczenia, hospitalizacji lub problemy z powrotem do Polski.
Najważniejszym krokiem jest precyzyjna analiza umowy z ubezpieczycielem. Poszczególne ubezpieczalnie mogą bowiem stosować w umowach wyłączenie swojej odpowiedzialności na czas epidemii, pandemii lub stanu epidemii. Niektórzy ubezpieczyciele świadczą ochronę, gdy epidemia lub pandemia zostanie ogłoszona dopiero po zakupie ubezpieczenia. Dlatego należy szukać takich ubezpieczeń, które zabezpieczą Cię niezależnie od formalnego stanu pandemii w danym kraju. Zwróć też uwagę, czy ubezpieczenie obejmuje zachorowanie na koronawirusa oraz czy w razie potrzeby pokryje koszty leczenia lub powrotu do domu.
Bardzo ważne jest również zweryfikowanie limitów ochrony. Jeśli limit odpowiedzialności ubezpieczyciela będzie zbyt niski, pozostałe koszty ubezpieczony pokrywa na własną rękę. Upewnij się więc, ile wynoszą koszty leczenia w kraju, do którego się wybierasz i sprawdź, czy są zgodne z kwotami ujętymi w umowie.
Ogólne wskazówki dla podróżujących za granicę w czasie pandemii
TravelHealthPro podpowiada kilka wskazówek, które warto zastosować podczas podróży w pandemii, by zmniejszyć ryzyko zakażenia i zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa:
- na bieżąco śledź oficjalne wytyczne dotyczące podróży, udostępniane przez kraj, do którego się wybierasz;
- sprawdź, jakie ograniczenia wjazdowe dotyczą podróżnych - np. czy wymagana jest kwarantanna po przybyciu lub okazanie testu;
- zaplanuj możliwe opóźnienia związane z powrotem do kraju czy do pracy na wypadek zachorowania na COVID-19;
- upewnij się, że Twoje ubezpieczenie obejmuje potencjalne zagrożenia związane z koronawirusem;
- pamiętaj o maseczce, środkach do dezynfekcji i dystansie społecznym - szczególnie podczas podróżowania środkami transportu publicznego czy przebywając w dużej grupie osób;
- skontaktuj się z linią lotniczą, organizatorem wycieczek, innymi dostawcami transportu lub zakwaterowania, by uzyskać szczegółowe informacje dotyczące dodatkowych restrykcji w czasie pandemii.
Podsumowując: jeśli zachorujesz za granicą na COVID-19, zadbaj o to, żeby się odizolować, skontaktuj się z regionalną organizacją odpowiadającą polskiemu sanepidowi i postępuj według otrzymanych wytycznych. Ale przede wszystkim, postaraj się zachować spokój i bacznie obserwuj swoje samopoczucie.