Czym jest blizna?
Co to jest blizna? Paradoksalnie nie jest to jedynie tkanka leżąca powierzchniowo. Oznacza to, że jej włókna przeplatają się przez tkanki położone znacznie głębiej. Podczas procesu gojenia się tkanki dochodzi do zrastania się jej na wszystkich poziomach. Głównym składnikiem budulcowym nowej tkanki jest kolagen, który zapewnia wytrzymałość tkance. Problemem jest fakt, że podczas przebudowy układa się on w sposób nieregularny, przeplatając się z innymi tkankami jak mięśnie, ścięgna czy powięź.
Zrosty powodują zaburzenie funkcjonowania całego obszaru tkanki mięśniowo-powięziowej. Czynniki mające wpływ na rodzaj zaburzeń i ich rozległość to m.in. lokalizacja blizny, jej wielkość oraz cały proces gojenia.
Jakie są powikłania wynikające z powstania blizny?
- dolegliwości bólowe o charakterze ostrego bólu;
- zrosty tkanek na różnych poziomach;
- zaburzenia propriocepcji - receptorów czucia;
- zaburzenia postawy ciała;
- ograniczenie ruchomości tkanek;
- transmisja nadmiernych obciążeń mechanicznych, powodując ból.
Jak usunąć bliznę?
Terapię blizny najlepiej rozpocząć jak najwcześniej. Przygotowania do głębszej pracy można zacząć już na kilka dni po urazie lub zabiegu chirurgicznym. Nie zwalnia to jednak z odpowiedzialności postępowania według pewnych zasad. Pamiętajmy, że nie wolno zaburzać procesów regeneracyjnych, aby nie wydłużyć całego procesu terapeutycznego!
Początkowa praca będzie dotyczyć obszarów znajdujących się dookoła samej blizny, w celu poprawy pracy drenażowej obszaru, następnie praca bezpośrednia z blizną możliwa jest po pełnym wygojeniu się rany - około 3 do 4 tygodni.
Korzyści wynikające z pracy nad blizną
- osiągnięcie ruchomości w obszarze blizny i jej gładkości;
- zmniejszenie sztywności w pobliskich stawach oraz czułości blizny;
- poluzowanie zrostów na głębokich strukturach;
- zredukowanie wrażliwości blizny.
Jakie są najskuteczniejsze formy pracy z blizną?
- mobilizacja blizny;
- klawiterapia;
- bańki ogniowe;
- kinesiotaping;
- sucha igłoterapia;
- elektroakupunktura.
Podział blizn ze względu na czas powstania
Blizny niedojrzałe - charakteryzują się silnie zdezorganizowanym układem włókien kolagenowych, które w czasie ulegają znacznemu zgrubianiu. Są czerwone i często wypukłe. Objawy towarzyszące tej bliźnie to ściąganie skóry, swędzenie i niekiedy ból.
Blizny dojrzałe - proces dojrzewania blizny jest mocno uzależniony od wielu czynników i może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Prawidłowo dojrzewająca blizna ma jasną barwę, jest miękka oraz elastyczna w dotyku.
Podział blizn ze względu na wygląd
Blizny zanikowe - atroficzne - mające kształt okrągły, leżące poniżej warstwy skóry, tworząc zgłębienie. Są bliznami po chorobach skórnych, trądziku lub przebytej ospy. Ponadto bliznami zanikowymi są także rozstępy skórne.
Blizny przerostowe - hipertroficzne - mające kształt pogrubiały, wznosząc się ponad poziom skóry, często koloru czerwonego. Powstają wskutek przedłużonego procesu gojenia się tkanek.
Bliznowce - keloidy - bliznowiec ma kształt nieregularny, często czerwony lub fioletowy w swojej barwie. Powstanie bliznowców warunkuje zbyt nadmierne wytwarzanie włókien tkanki łącznej, które w późniejszym czasie tworzy wyczuwalne guzy.
Podział blizn ze względu na pochodzenie
- po ingerencji chirurgicznej,
- po urazach różnego typu,
- pooparzeniowe,
- po stanach zapalnych/trądziku.
-
Badanie kreatyniny – kiedy wykonujemy, jak się przygotować, jakie są normy
Kiedy patrzysz na niebo i widzisz ciemne chmury, wiesz, że zbliża się deszcz. Podobnie jest, kiedy spoglądasz na wyniki badania kreatyniny w surowicy krwi: jeśli jest jej za dużo, wiesz, że nerki nie działają prawidłowo. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.
Jak zadbać o odpowiednią profilaktykę blizn?
Jeśli chodzi o profilaktykę blizn, to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z konsultacji u fizjoterapeuty, który dobierze odpowiednią strategię pracy z blizną. Wdrożenie metod indywidualnie dobranych przez terapeutę pozwoli uwolnić z bólu, poprawić jakość funkcjonowania i standard życia.