Wpływ słońca a COVID-19
W świecie nauki pojawiły się doniesienia, że światło słoneczne ma właściwości dezaktywujące wirusa SARS-CoV-2. [1] Paolo Luzzatto-Fegiz - inżynier z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara - przywołuje badania jego zespołu, które wykazały, że SARS-CoV-2 jest trzy razy bardziej wrażliwy na promieniowanie UV światła słonecznego niż wirus grypy typu A. Co więcej, podczas eksperymentu 90% cząsteczek koronawirusa zostało dezaktywowanych po półgodzinnej ekspozycji na światło słoneczne.
Warto zaznaczyć, że eksperyment miał miejsce latem, w godzinach popołudniowych, natomiast zimą wirus może pozostać nienaruszony przez wiele dni. Skoro więc istnieje szansa, że promieniowanie UV zabija wirusa, skąd zalecenia, że po szczepieniu lub po przejściu infekcji lepiej jednak stronić od słońca?
Dlaczego opalanie po szczepionce na COVID-19 jest niewskazane?
Na początku czerwca we Włoszech ruszyła kampania społeczna „Smile in the sun” poświęcona zapobieganiu nowotworom skóry. [2] Autorzy kampanii, organizacja Dermopathic Institute of the Immaculate Conception of Rome-Ircss oraz firma Idi-Farmaceutici, uwzględnili w kampanii również środki zapobiegawcze, które powinny stosować osoby niedawno zaszczepione lub wyleczone z infekcji SARS-CoV-2.
Jak tłumaczy dermatolog instytutu dr Luca Fania, [3] długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne czy opalanie po szczepieniu jest dla tych osób bardzo niebezpieczne. Przy zakażeniu koronawirusem może wystąpić pokrzywka, wysypka podobna do ospy wietrznej, a nawet zaburzenie czynności lub zapalenie naczyń krwionośnych. Szczepionka również w niektórych przypadkach wywołuje rumień, pokrzywkę albo inne reakcje skórne. Taka osłabiona skóra jest zdecydowanie bardziej podatna na szkodliwe promieniowanie UV, a w efekcie również na stres oksydacyjny, powodujący nowotwory na rękach, szyi czy tułowiu. Dlatego osoby zaszczepione i wyleczone z COVID-19 powinny stopniowo wystawiać się na działanie światła słonecznego i stosować niezbędne środki ochronne.
Jak zabezpieczać się przed słońcem?
Unikaj wychodzenia na zewnątrz w godzinach szczytu
Promienie UV o wysokiej energii przeistaczają się w promieniowanie jonizujące, które może prowadzić do uszkodzenia DNA w komórkach skóry. [4] Dlatego dr Luca Fania radzi, aby przede wszystkim unikać wychodzenia na zewnątrz w godzinach, kiedy słońce jest najbardziej niebezpieczne, czyli mniej więcej od 10 do 15. A jeśli już musisz wyjść o tej porze, postaw na odzież o długich rękawach, nogawkach oraz włóż kapelusz chroniący twarz.
Stosuj kremy przeciwsłoneczne
Wychodzenie na słońce po szczepieniu COVID? W tym wypadku zaopatrz się w kremy o wysokiej ochronie wynoszącej przynajmniej 30 SPF - jest to bardzo ważne. Im wyższy jest filtr, tym mocniejsze zapewnia bezpieczeństwo. Zwróć też uwagę, żeby produkt chronił zarówno przed promieniami UVB, jak i UVA. Dopasuj krem do wrażliwości swojej skóry - kosmetyki przeciwsłoneczne mogą zawierać filtry chemiczne lub naturalne składniki, takie jak dwutlenek tytanu lub tlenek cynku, które odbijają promienie ultrafioletowe. Pamiętaj, żeby nałożyć produkt przed każdym wyjściem z domu - promieniowanie UV przedostaje się bowiem nawet przez chmury. Jeśli zamierzasz spędzić na zewnątrz większość dnia, aplikuj krem przeciwsłoneczny przynajmniej co 2 godziny.
Doustne fotoprotektory
COVID a słońce? Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie doustnych środków działających przeciwsłonecznie. [5] Są to produkty zawierające polifenole, wybrane witaminy, karotenoidy czy minerały, które mają właściwości fotoochronne (np. likopen, b-karoten, luteina, astaksantyna, witaminy C, E, B3). Substancje te zwiększają odporność antyoksydacyjną organizmu na szkodliwe promieniowanie UV.
Jeśli jesteś po szczepieniu na COVID-19 lub jeśli choroba jest już za Tobą, przynajmniej przez kilka tygodni wstrzymaj się z opalaniem, zaplanuj stopniową ekspozycję na słońce i stosuj środki przeciwsłoneczne. A w razie wątpliwości skonsultuj się z dermatologiem i wspólnie opracujcie indywidualny plan działania.
Źródła:
1. https://www.sciencealert.com/sunlight-inactivates-sars-cov-2-a-lot-faster-than-predicted-and-we-need-to-work-out-why
2. https://www.italy24news.com/News/86444.html
3. https://www.italy24news.com/News/86452.html
4. https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/radiation-exposure/uv-radiation.html
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6028556/