Zabezpieczenie krwi pępowinowej maluszka – dlaczego warto je rozważyć?

7 maja 2020 10 min
uPacjenta.pl

Zabezpieczenie krwi pępowinowej jest jednym z ważniejszych tematów, z którym każdy przyszły rodzic powinien się zapoznać. To zagadnienie trudne, ale warto poświęcić mu chwilę, bo waga tej decyzji może mieć istotny wpływ na przyszłość Twojej rodziny.

Droga Mamo,

Dwie kreski na teście ciążowym to początek jednej z najpiękniejszych przygód Twojego życia. Przy całym pięknie nowego rozdziału w życiu, rola Rodzica jest też najtrudniejszym zadaniem z jakim przyjdzie Ci się zmierzyć. Nic zatem dziwnego, że chcesz jak najlepiej przygotować się do przyjścia dziecka na świat.

 

Zabezpieczenie krwi pępowinowej jest jednym z ważniejszych tematów, z którym każdy przyszły rodzic powinien się zapoznać. To zagadnienie trudne, ale warto poświęcić mu chwilę, bo waga tej decyzji może mieć istotny wpływ na przyszłość Twojej rodziny. O istocie tego tematu niech świadczy chociażby fakt, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 16.08.2018 r., w trakcie edukacji przedporodowej każda ciężarna powinna uzyskać informację o możliwości pobrania komórek macierzystych z krwi pępowinowej i sznura pępowiny. Jest to zalecenie zbieżne z Rezolucją Parlamentu Europejskiego z dn. 11.09.2012.

Co takiego jest w krwi pępowinowej, że jest taka ważna?

Po urodzeniu dziecka i przecięciu pępowiny rodzice mogą podjąć decyzję co zrobić z tą resztą krwi, która pozostała w pępowinie. Są dwie możliwości – można ją pobrać i zachować na przyszłość, albo zostawić szpitalowi do utylizacji wraz z pozostałymi odpadami poporodowymi. Decyzję tę można podjąć tylko raz w życiu – podczas porodu.

Jeżeli nie wykorzysta się tej szansy, możliwość ta przepada bezpowrotnie. Jeśli się z niej skorzysta w przyszłości może uratować życie lub zdrowie Twojego dziecka.

  1. Krew pępowinowa jest bogata w komórki macierzyste, które są wykorzystywane niczym lek w leczeniu 80. ciężkich chorób onkologicznych i hematologicznych. O wykorzystaniu komórek macierzystych słyszysz za każdym razem, gdy mowa o tzw. przeszczepieniu szpiku kostnego lub o poszukiwaniu bliźniaka genetycznego dla chorej osoby.
  2. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mogą być wykorzystane w leczeniu zarówno dziecka, od którego zostały pobrane, jak i jego rodzeństwa pod warunkiem odpowiedniej zgodności genetycznej.
  3. Krew pępowinowa może być wsparciem w chorobach na które współczesna medycyna nie zna lekarstwa, np. w mózgowym porażeniu dziecięcym.
  4. Zachowanie krwi pępowinowej jest jedną z nielicznych możliwości, jakie oferuje medycyna aby zabezpieczyć przyszłe zdrowie dziecka już od momentu jego narodzin.

Jak można pobrać krew pępowinową?

zabezpieczenie krwi pępowinowej

UPacjenta rozpoczęło współpracę z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych (PBKM)– największym i najbardziej doświadczonym bankiem krwi pępowinowej w Polsce i Europie. Dzięki tej współpracy, wszystkie przyszłe Mamy, które korzystają z portalu upacjenta.pl otrzymają rabat w wysokości 25% na opłaty przedporodowe i poporodowe we wszystkich dostępnych wariantach. Aby skorzystać wejdź na https://klient.pbkm.pl/pl/client/cord-blood/offer i wprowadź kod: upacjenta25

Aby zabezpieczyć krew pępowinową rodzice oczekujący dziecka powinni w II lub III trymestrze ciąży skontaktować się z PBKM powołując się na portal uPacjenta.

Pierwszym i najważniejszym krokiem będzie wypełnienie kwestionariusza medycznego. Dzięki temu można sprawdzić czy rodzina może skorzystać z pobrania krwi pępowinowej przy porodzie i wybrać odpowiedni wariant usługi. Po tym można przystąpić do zawiązania umowy- wszystko bezpiecznie on-line lub przez telefon. Zestaw do pobrania krwi pępowinowej będzie dostarczony do Was kurierem. Trzeba tylko pamiętać, aby zabrać go ze sobą do szpitala i przekazać położnej przed porodem. Zabezpieczenie krwi pępowinowej nigdy nie było tak proste!

Polecamy sprawdzić także, jak wygląda interpretacja wyników krwi online.

Rabat

Ta strona korzysta z ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli wyrażasz na to zgodę, kontynuuj przeglądanie.