Droga Mamo,
Dwie kreski na teście ciążowym to początek jednej z najpiękniejszych przygód Twojego życia. Przy całym pięknie nowego rozdziału w życiu, rola Rodzica jest też najtrudniejszym zadaniem z jakim przyjdzie Ci się zmierzyć. Nic zatem dziwnego, że chcesz jak najlepiej przygotować się do przyjścia dziecka na świat.
Zabezpieczenie krwi pępowinowej jest jednym z ważniejszych tematów, z którym każdy przyszły rodzic powinien się zapoznać. To zagadnienie trudne, ale warto poświęcić mu chwilę, bo waga tej decyzji może mieć istotny wpływ na przyszłość Twojej rodziny. O istocie tego tematu niech świadczy chociażby fakt, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 16.08.2018 r., w trakcie edukacji przedporodowej każda ciężarna powinna uzyskać informację o możliwości pobrania komórek macierzystych z krwi pępowinowej i sznura pępowiny. Jest to zalecenie zbieżne z Rezolucją Parlamentu Europejskiego z dn. 11.09.2012.
Co takiego jest w krwi pępowinowej, że jest taka ważna?
Po urodzeniu dziecka i przecięciu pępowiny rodzice mogą podjąć decyzję co zrobić z tą resztą krwi, która pozostała w pępowinie. Są dwie możliwości – można ją pobrać i zachować na przyszłość, albo zostawić szpitalowi do utylizacji wraz z pozostałymi odpadami poporodowymi. Decyzję tę można podjąć tylko raz w życiu – podczas porodu.
Jeżeli nie wykorzysta się tej szansy, możliwość ta przepada bezpowrotnie. Jeśli się z niej skorzysta w przyszłości może uratować życie lub zdrowie Twojego dziecka.
- Krew pępowinowa jest bogata w komórki macierzyste, które są wykorzystywane niczym lek w leczeniu 80. ciężkich chorób onkologicznych i hematologicznych. O wykorzystaniu komórek macierzystych słyszysz za każdym razem, gdy mowa o tzw. przeszczepieniu szpiku kostnego lub o poszukiwaniu bliźniaka genetycznego dla chorej osoby.
- Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mogą być wykorzystane w leczeniu zarówno dziecka, od którego zostały pobrane, jak i jego rodzeństwa pod warunkiem odpowiedniej zgodności genetycznej.
- Krew pępowinowa może być wsparciem w chorobach na które współczesna medycyna nie zna lekarstwa, np. w mózgowym porażeniu dziecięcym.
- Zachowanie krwi pępowinowej jest jedną z nielicznych możliwości, jakie oferuje medycyna aby zabezpieczyć przyszłe zdrowie dziecka już od momentu jego narodzin.
Jak można pobrać krew pępowinową?
UPacjenta rozpoczęło współpracę z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych (PBKM)– największym i najbardziej doświadczonym bankiem krwi pępowinowej w Polsce i Europie. Dzięki tej współpracy, wszystkie przyszłe Mamy, które korzystają z portalu upacjenta.pl otrzymają rabat w wysokości 25% na opłaty przedporodowe i poporodowe we wszystkich dostępnych wariantach. Aby skorzystać wejdź na https://klient.pbkm.pl/pl/client/cord-blood/offer i wprowadź kod: upacjenta25
Aby zabezpieczyć krew pępowinową rodzice oczekujący dziecka powinni w II lub III trymestrze ciąży skontaktować się z PBKM powołując się na portal uPacjenta.
Pierwszym i najważniejszym krokiem będzie wypełnienie kwestionariusza medycznego. Dzięki temu można sprawdzić czy rodzina może skorzystać z pobrania krwi pępowinowej przy porodzie i wybrać odpowiedni wariant usługi. Po tym można przystąpić do zawiązania umowy- wszystko bezpiecznie on-line lub przez telefon. Zestaw do pobrania krwi pępowinowej będzie dostarczony do Was kurierem. Trzeba tylko pamiętać, aby zabrać go ze sobą do szpitala i przekazać położnej przed porodem. Zabezpieczenie krwi pępowinowej nigdy nie było tak proste!
Polecamy sprawdzić także, jak wygląda interpretacja wyników krwi online.