Karmienie piersią niesie za sobą liczne korzyści zdrowotne dla niemowlęcia. Mleko matki zawiera bowiem czynniki, które pomagają chronić dziecko przed infekcjami. Immunoglobulina zapobiega przedostawaniu się bakterii do komórek, a białe krwinki i białka serwatkowe neutralizują bakterie, wirusy i grzyby. Oligosacharydy dodatkowo zapobiegają przyczepianiu się bakterii do błony śluzowej maluszka. Co więcej, wraz z mlekiem dziecku dostarczane są przeciwciała przeciwko bakteriom, z którymi matka się już zetknęła. Pomimo tych zalet, karmienie piersią ma także wady, bo znacząco osłabia ciało kobiety. Sprawdź, w jaki sposób zapobiegać osłabieniu organizmu przy karmieniu piersią!
Osłabienie organizmu przy karmieniu piersią
Ciało kobiety wykonuje niesamowitą pracę, by przejść przez okres ciąży, połogu i karmienia piersią. Zanim odzyska siły, zwykle musi minąć trochę czasu. Dzieje się tak ze względu na zmiany hormonalne, które zachodzą podczas ciąży i karmienia piersią oraz wpływ porodu na ciało – zarówno naturalny poród, jak i cesarskie cięcie sprawiają, że ciało staje się obolałe i wymaga długiej regeneracji.
Nie bez znaczenia są także aspekty związane z psychiką – kobieta wchodzi w nową rolę, w której może być jej trudno się odnaleźć. Często w tym czasie pojawia się także depresja poporodowa. Karmienie piersią dodatkowo eksploatuje ciało kobiety, zaburzając równowagę hormonalną oraz wywołując niedobory składników odżywczych.
Karmienie piersią a zaburzenia hormonalne
Po porodzie w organizmie kobiety zachodzi kilka zmian hormonalnych, które mogą wyjątkowo dotkliwie wpłynąć na samopoczucie. Najważniejsze z nich dotyczą progesteronu, prolaktyny i estrogenu. Podczas ciąży wytwarzana jest duża ilość progesteronu, dzięki czemu macica dostosowuje się do rosnącego dziecka. Następnie po porodzie jego poziom gwałtownie spada, a jajniki ponownie zaczynają go wytwarzać dopiero przy pierwszym cyklu miesiączkowym.
Z kolei wysoki poziom prolaktyny odpowiada za produkcję mleka, jednak jej nadmiar może powodować niższy poziom energii i wahania nastroju. Co więcej, karmienie piersią opóźnia wzrost poziomu progesteronu i estrogenów, których wysoki poziom wpływa korzystnie na nastrój. Osłabienie organizmu przy karmieniu piersią jest więc wynikiem rewolucji w gospodarce hormonalnej kobiety, mającej wpływ zarówno jej samopoczucie psychiczne, jak i fizyczne.
Niedobory żywieniowe przy karmieniu piersią
Podczas karmienia piersią organizm matki ma większe zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ części z nich pozbywa się wraz z mlekiem. Institute of Medicine z Waszyngtonu zaleca młodym mamom, aby zwrócić uwagę na poniższe witaminy i minerały:
- wapń;
- cynk;
- magnez;
- witamina B6;
- witamina E;
- tiamina;
- kwas foliowy.
Odpowiednie spożycie tych składników jest ważne zarówno dla ochrony zdrowia niemowlęcia, jak i matki.
Jak zapobiec osłabieniu organizmu przy karmieniu piersią?
Kiedy jesteś świeżo upieczoną mamą, prawdopodobnie skupiasz się głównie na maluszku. Ale pamiętaj, że Twój stan zdrowia również jest ważny. Jeśli karmienie piersią sprawia, że czujesz się osłabiona, postaraj się zadbać o swoje samopoczucie. W jaki sposób? Jak zminimalizować osłabienie przy karmieniu piersią? Odłóż na bok obowiązki domowe i w chwilach, kiedy maleństwo śpi, ucinaj sobie drzemkę i odpoczywaj. Pamiętaj, że masz prawo prosić swoich bliskich o pomoc i wsparcie – zarówno w opiece nad niemowlęciem, kiedy potrzebujesz chwili dla siebie, jak i przy zakupach czy innych codziennych czynnościach.
Bardzo ważne, abyś również zwróciła uwagę na swoją dietę – możliwe, że w czasie, gdy Twoje dziecko przyszło na świat, dbanie o dietę nie jest Twoim priorytetem. Żeby jednak organizm szybciej doszedł do siebie, potrzebuje niezbędnych składników odżywczych, nawodnienia i dodatkowych kalorii. Wykonaj także profilaktyczne badania, by upewnić się, czy nie doskwierają Ci niedobory witamin i minerałów, które mogą dodatkowo Cię osłabiać. Zobacz również, jak najlepiej przygotować się do ciąży i o czym należy pamiętać w tym szczególnym czasie.
Jeśli mimo zbilansowanej diety i odpoczynku czujesz się nie najlepiej, skontaktuj się z lekarzem. Osłabienie może być częścią naturalnego procesu odzyskiwania sił po trudnych miesiącach, ale może także sygnalizować, że Twój organizm potrzebuje wsparcia.