Skutki izolacji społecznej spowodowanej pandemią COVID19 odczuwamy wszyscy. I choć wydaje się, że powoli nasza codzienność wraca do normalności, nie możemy zapomnieć, że rozwój psychiczny i fizyczny dzieci został mocno zaburzony. Specjaliści wskazują, że izolacja negatywnie wpłynęła na rozwój psychofizyczny dzieci i młodzieży, dlatego tym bardziej chce Was zachęcić do szerzenia aktywnej, sportowej postawy już wśród najmłodszych. Liczne badania naukowe dowodzą, że sport jest niezbędny w utrzymaniu odpowiedniej kondycji zdrowia fizycznego i psychicznego. Aktywna zabawa i ruch na świeżym powietrzu są kluczowe dla rozwoju dzieci, pomagają m.in. obniżyć napięcie i stres.
Ważne początki, czyli rozpoczynamy przygodę ze sportem
Wrzesień to taki czas, kiedy rodzice postanawiają zapisać swoje pociechy na różne zajęcia dodatkowe, w tym sportowe. To bardzo dobry trend, warto natomiast zastanowić się nad wyborem odpowiedniej szkółki lub klubu sportowego. Dostosować rodzaj zajęć do indywidualnych potrzeb i zainteresowań dziecka, a przede wszystkim wybrać się na te zajęcia, poznać trenera i jego podejście do prowadzonych zajęć sportowych. Pamiętajcie, że nie ma nic gorszego niż presja i zmuszanie dzieci do aktywności. Szczególnie na początkowym etapie dzieci powinny dobrze się bawić.
Sport jako forma wychowania
Uprawianie aktywności fizycznej wiąże się również z aspektem wychowania. Przecież nic tak jak sport nie uczy pokory, szacunku do drugiej osoby czy budowania systematyczności. Ruch uczy kompetencji społecznych, umiejętności komunikacji w zespole. Wraz w dojrzewaniem dziecka ruch wzmacnia świadomość ciała i daje poczucie spełnienia. Idealną sytuacją byłoby, gdyby dzieci po każdym zakończonym treningu czuły, że coś osiągnęły, jakiś drobny sukces. Tymczasem coraz częściej czują się przytłoczone, gdyż rodzice stawiają zbyt wysokie wymagania - co w efekcie prowadzi do rozczarowań.
Kiedy dziecko próbuje nowego sportu - bądź z niego dumny, nie oczekuj sukcesów, postaw na zabawę i obserwuj czy Twoja pociecha dobrze się bawi, jeżeli tak – cudownie! Bo zabawa rozwija zainteresowanie, o to z kolei motywację. Sport powinien odgrywać kluczową rolę w wychowaniu dzieci już od najmłodszych lat. Maluchy najchętniej spędzają czas na placach zabaw, atrakcyjne urządzenia sprawiają dużo radości. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym wybierają gry zespołowe, lekcje tańca pływania czy sztuki walki. Jaki sport wybrać dla dzieci? Taki, który poza aspektem zdrowotnym będzie wpływał pozytywnie na rozwój emocjonalny, uczył zdrowej rywalizacji, ale też umiejętności przegrywania i radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Co sport daje dzieciom?
Sport rozwija przede wszystkim sprawność fizyczną i siłę. Dzięki podejmowaniu różnych aktywności dzieci umiejętnie radzą sobie z różnymi sytuacjami i emocjami. Dlatego tak ważne są początkowe doświadczenia. Dobrze poprowadzony trening dodaje pewności siebie, dzieci zauważają swoje postępy, uczą się nowych rzeczy z przyjemnością i przekonaniem „dam radę!”.
Warto podkreślić, że jeżeli dzieci czują, że dobrze się bawią, chcą robić to częściej i więcej. Zauważają, że są coraz sprawniejsze, poznają nowych przyjaciół, a to bardzo ważny aspekt społeczny. Sport uczy odpowiedzialności za siebie i drugiego zawodnika, to także nagrody, wygrane, puchary itp. Ale jest też druga strona medalu – kontuzje, przegrane, porażki, wyczerpujące treningi. Z tym wszystkim dziecko, a już na pewno nastolatek, będzie musiał się zmierzyć.
Jak zachęcać dzieci do udziału w sporcie?
Tutaj bardzo dużo zależy od postawy rodziców - i nie mam na myśli tylko motywujących rozmów, ale przede wszystkim - dobry przykład. Dzieci uczą się przez naśladowanie i działanie. Obserwują nas w różnych sytuacjach, nasze zachowania i wartości stają się zasobami naszych dzieci. Dzieci potrzebują wzorów do naśladowania. Jeśli więc chcemy, żeby nasze dzieci były aktywne, pokochały sport i spędzały czas na świeżym powietrzu, sami musimy przyjrzeć się swoim zwyczajom i… zacząć uprawiać sport.
Nie wystarczy powiedzieć: „córeczko, ćwicz, bo sport to zdrowie”. Bądź autorytetem dla swojego dziecka, pokaż dobry przykład i zdrowie nawyki oraz zwyczaje i sam (autentycznie) przekonaj się do zdrowego stylu życia. Nawet jeżeli sport był do tej pory atrakcyjny dla Ciebie tylko w telewizji, przełam się i spróbuj czegoś nowego, w końcu nie robisz tego tylko dla własnego zdrowia… Zaplanuj aktywny weekend dla całej rodziny, wybierzecie się w góry, na spacer lub na basen. W ciągu tygodnia zapisz się na zajęcia sportowe do klubu fitness albo wejdź na matę i zacznij ćwiczyć z trenerem online. Postaw na autentyczne czyny, wykaż się sportową postawą, na reakcję i postawę dziecka nie trzeba będzie długo czekać
Co możesz zrobić, by zachęcić dzieci do uprawiania sportu?
- Świeć przykładem. Zacznij od siebie, wprowadź zdrowe nawyki i czerp ze sportu autentyczną przyjemność
- Pokazuj różne dyscypliny. Bardzo ważne jest doświadczenie indywidualne, jak i igry zespołowe. Każde dziecko jest inne i potrzebuje innych doznań, ma własne preferencje. Natomiast dobrze, gdy będzie miało okazję nabrać tych doświadczeń. Najważniejsze, żeby dziecko próbowało nowych dyscyplin.
- Rozmawiaj i wspieraj. Szczególnie w kryzysowych sytuacjach, gdy zdarzają się niepowodzenia. Pamiętaj, że prawidłowo odebrana porażka, może przerodzić się w cenną lekcję i przynieść pozytywne skutki w dalszej perspektywie. Często też porażki są krokiem w kierunku osiągnięcia zamierzonego celu.