Teleporady: czy są jeszcze dostępne? Gdzie się umówić?
Nasze usługi

Teleporady: czy są jeszcze dostępne? Gdzie się umówić?

W 2020 roku wielu z nas zrozumiało, że nie musimy stać w kolejce w przychodni, by poprosić o receptę lub zapytać o przyczynę kataru. Teleporada to wygodna i bezpieczna opcja dla tych, którzy chcą skonsultować „lekkie” objawy, niezagrażające życiu. Czy teleporady są jeszcze dostępne? Jak wyglądają? Czym różni się teleporada na NFZ od konsultacji ze specjalistą medycznym online? Dowiedz się, czytając artykuł!

Jak wygląda teleporada?

Teleporada to usługa medyczna polegająca na pozyskaniu informacji zdrowotnej na odległość: przez telefon lub internet. To świetne rozwiązanie dla osób, które potrzebują porady medycznej, ale niekoniecznie wymagają wizyty u lekarza. Zwykle korzystają z nich pacjenci z dolegliwościami niezagrażającymi ich życiu, np. dolegliwościami gastrycznymi, ogólnym osłabieniem, wypadaniem włosów, umiarkowanym bólem podbrzusza.

Teleporady mogą być również skierowane do pacjentów, którzy po prostu potrzebują porady medycznej, recepty lub chcą uzyskać informacje o swoim stanie zdrowia bądź wynikach krwi. W niektórych przypadkach, zwłaszcza w przypadku pacjentów z chorobami przewlekłymi jak np. niedoczynność tarczycy, teleporada może być wykorzystana jako metoda monitorowania stanu zdrowia i postępów w leczeniu.

Jak umówić się na teleporadę?

  1. Wybierz usługodawcę, u którego chcesz skorzystać z teleporady. Może to być Twoja przychodnia lub dowolny wybrany przez Ciebie serwis z konsultacjami online.
  2. Znajdź formularz rejestracyjny online lub numer telefonu służący zapisom na teleporadę. Wybierz odpowiadającą Ci datę i godzinę.
  3. Czekaj na potwierdzenie wizyty.
  4. W wyznaczony dzień oczekuj telefonu od eksperta.

Teleporada: kto do kogo dzwoni?
To specjalista dzwoni do Ciebie o wyznaczonej godzinie, umówionego dnia.

Teleporadę lepiej zmienić na wizytę bezpośrednią, kiedy:

  • cierpisz na przewlekłą chorobę i nastąpiło pogorszenie lub zmieniły się objawy;
  • istnieje podejrzenie choroby nowotworowej;
  • masz dziecko w wieku poniżej 6. r.ż. (wyjątkiem jest potrzeba uzyskania porady kontrolnej, która nie uwzględnia badania fizycznego i którą lekarz zalecił na wizycie);
  • to Twoja pierwsza wizyta u danego lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki lekarskiej.

W tych sytuacjach oraz wtedy, kiedy wyraźnie nie zgadzasz się na teleporadę, placówka nie może odmówić Ci wizyty bezpośredniej.

Sentence-neutral card icon
Teleporady nie są odpowiednie dla pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy medycznej lub w przypadku nagłych wypadków. W takich sytuacjach należy niezwłocznie udać się na SOR lub zadzwonić pod 112.

Teleporada NFZ a teleporada prywatnie – wady i zalety

Jaką teleporadę możesz uzyskać na NFZ? Jakie są wady i zalety obu opcji? Na co zwracać uwagę przy umawianiu konsultacji? Podpowiadamy!

Teleporada NFZ – tylko z lekarzem rodzinnym

Mimo zniesienia wszelkich obostrzeń związanych z COVID-19 teleporady w przychodniach są dostępne cały czas. Przez telefon możesz zasięgnąć porady wyłącznie lekarza pierwszego kontaktu. Teleporady ze specjalistami w danej dziedzinie, np. dermatologa, psychiatry czy urologa w placówkach publicznych nie są szeroko dostępne.

Ile czeka się na poradę NFZ?

Zgodnie z oficjalnymi informacjami rządowymi, teleporada ma mieć miejsce najpóźniej 1 dzień roboczy po zgłoszeniu pacjenta. Może też odbyć się później, jeśli jako pacjent wyrazisz na to zgodę.

Co możesz uzyskać na teleporadzie z lekarzem rodzinnym?

  • Ogólne zalecenia zdrowotne,
  • e-zwolnienie z pracy,
  • e-receptę,
  • e-skierowanie na specjalistyczne badania lub do lekarza specjalisty,
  • sugestię bezpośredniej wizyty w przychodni lub kontaktu z pogotowiem ratunkowym (jeśli Twój stan zdrowia będzie tego wymagał).

Konsultacja ze specjalistą prywatnie

Konsultacje ze specjalistą medycznym prywatnie mają szersze zastosowanie: możesz umówić się na poradę z dietetykiem, pediatrą czy dermatologiem online. Za rozmowę musisz jednak zapłacić. W zależności od serwisu, z którego skorzystasz, termin teleporady może się różnić – nie zawsze możesz uzyskać konsultację na następny dzień.

Co możesz zyskać na prywatnej teleporadzie?

Wiele zależy od platformy świadczącej usługę. Zwróć uwagę, jaki jest zakres usług wybranego przez Ciebie serwisu. W zależności od wybranego usługodawcy na rozmowie online ze specjalistą możesz zyskać:

Jeśli poszukujesz konsultacji lekarskiej online w celu uzyskania recepty lub zwolnienia z pracy, warto wiedzieć, że:

  • L4 może wystawić dowolny lekarz specjalista. Jednak nawet jeśli zdecydujesz się na prywatny kontakt ze specjalistą, musi on zweryfikować zasadność prośby i przeprowadzić z Tobą wywiad. Jeśli uzna, że Twój stan zdrowia pozwala na pracę, musisz liczyć się z odmową mimo zapłaconej kwoty. L4 wystawione online jest legalne i nie różni się od tego uzyskanego od lekarza POZ.
  • Podobnie przedstawia się kwestia wystawienia recepty online: składana prośba musi być zasadna.
  • W trakcie konsultacji online na ten moment nie uzyskasz skierowania na badania na NFZ, ani do specjalisty w ramach Funduszu. Ekspert nakreśli jedynie kolejne kroki diagnostyczne, którymi powinno się podążać.
Sentence-neutral card icon
Pamiętaj! Mimo że teleporada to rozwiązanie bardzo wygodne, nie zawsze może mieć zastosowanie. Szczególnie gdy chcesz omówić np. zmiany skórne, które najlepiej obejrzeć na żywo.

Na co zwracać uwagę, wybierając telekonsultację ze specjalistą prywatnie?

  1. Sprawdź specjalistów, którzy pracują dla danej platformy – czy ich wykształcenie jest prawdziwe, jaką mają specjalizacje i czy znajdziesz jakieś opinie na ich temat (lub ogólnie na temat usługi danej firmy) w internecie. Pomoże Ci to określić, czy dana platforma oferuje to, czego szukasz. Pamiętaj, że nie zawsze konieczny jest kontakt z lekarzem. Przykładowo, jeśli chcesz tylko lepiej zrozumieć swoje wyniki krwi lub uzyskać wskazówki zdrowotne, wystarczy kontakt z diagnostą laboratoryjnym.
  2. Termin teleporady – czyli ile będziesz czekać, aż uzyskasz informację: wiemy, że w niektórych przypadkach czas ma znaczenie.
  3. Gdzie będziesz, gdy zadzwoni lekarz – jeśli chcesz porozmawiać z lekarzem na urlopie lub w trakcie pracy upewnij się, że będziesz mieć zasięg oraz że znajdziesz komfortowe miejsce do rozmowy o zdrowiu.
  4. Przed telekonsultacją warto spisać pytania, które chcesz zadać specjaliście.

Porady zdrowotne na wyciągnięcie ręki z telefonem

Jeśli potrzebujesz:

  • analizy wellbeignowej uwzględniającej jakość snu, diety oraz natężenia aktywności fizycznej;
  • porad, jak zmienić swoje nawyki na zdrowsze;
  • eksperckiego spojrzenia na doświadczane przez Ciebie dolegliwości i podpowiedzi dalszych kroków, potrzebnych do diagnozy;
  • porad dot. żywienia w chorobach przewlekłych;
  • wsparcia psychodietetyka;
  • pomocy w ułożeniu diety uwzględniającej Twoje indywidualne potrzeby (np. choroby, preferencje smakowe, zrzucenie lub zyskanie wagi);
  • rad dot. rozszerzania diety dziecka;
  • pomocy w interpretacji wyników krwi;

zgłoś się do Opiekunów Zdrowia uPacjenta. To zespół specjalistów medycznych: diagnostów laboratoryjnych, dietetyków i psychodietetyków, którzy pomogą Ci dłużej cieszyć się zdrowiem. Umów konsultację online i żyj zdrowiej!

Umów konsultację ze specjalistą medycznym online. -15% z kodem: BLOG
Natalia Kryger
Autor
Natalia Kryger

Propagatorka zdrowego stylu życia oraz uprawiania sportu. Wolne chwile spędza na sali treningowej, ćwicząc akrobatykę powietrzną. Interesuje się psychologią oraz fizjologią człowieka. Autorka tekstów o tematyce medycznej, well-beingowej oraz lifestyle’owej

Pokaż więcej

Karolina Wojtkowska
Konsultacja merytoryczna
mgr Karolina Wojtkowska

Tytuł magistra zdobyła na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, z kolei studia podyplomowe z psychodietetyki ukończyła na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. Głównym obszarem zainteresowań są nutripsychiatria, psychosomatyka oraz zaburzenia odżywiania. Na co dzień niesie pomoc w zakresie zmiany nawyków żywieniowych, błędnych przekonań na temat odżywiania i towarzyszących schematów poznawczych. Pomaga pacjentom w wyjściu z błędnego koła odchudzania, poprzez zrozumienie działań, które ów cykl napędzają.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
  • Zaplanuj badania

    Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

  • Zbadaj się u Siebie

    Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

  • Skonsultuj wyniki online

    Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

  • Ciesz się lepszym zdrowiem

    Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.