W czasach wszechobecnych alergii rodzice przykładają coraz większą wagę do obserwowania reakcji organizmów swoich dzieci. Dzięki temu mogą szybciej zareagować i uniknąć wielu nieprzyjemnych komplikacji. Jednym z popularnych uczuleń wśród maluchów jest skaza białkowa. Na czym polega i jak ją leczyć?
Co to jest skaza białkowa?
Skaza białkowa to alergia na białka mleka krowiego, pochodzącego ze spożywania produktów mlecznych. Zazwyczaj dotyka dzieci do trzeciego roku życia, ale zdecydowana większość z nich wyrasta z czasem z tego rodzaju uczulenia. Zwykle występuje u maluchów odżywianych sztucznym pokarmem, jednak zdarza się, że oznaki skazy białkowej występują także u dzieci karmionych mlekiem matki.
Powodem, dla którego skaza białkowa występuje przede wszystkim u najmłodszych, jest fakt, że mają oni słabiej rozwinięty i uodporniony układ trawienny. Czynnikiem do jej występowania są także czynniki genetyczne. Jeśli skaza białkowa występowała w dzieciństwie u obojga rodziców, prawdopodobieństwo, że ich potomek również będzie nią obciążony, wynosi nawet 70%. Gdy tylko jedno z rodziców przechodziło skazę białkową, szansa na to wyniesie już 30%. A gdy żadne z rodziców wtedy jedynie 5-15%.
Objawy skazy białkowej
Objawy skazy białkowej są podobne do objawów innych alergii pokarmowych. Po zjedzeniu określonych białek dziecko ma biegunkę lub zaparcia, czasem wymiotuje, ma wzdęcia i bolesne kolki. Niekiedy, w skrajnych przypadkach, rodzice zauważają nitki krwi w stolcu dziecka.
Najbardziej rozpoznawalnym objawem skazy białkowej jest czerwona, swędząca wysypka występująca przede wszystkim na twarzy, za uszami i na tułowiu malucha. U niektórych dzieci zaczerwienienia pojawiają się taż na zgięciach łokci i kolan. Skóra w miejscach, w których wystąpiła wysypka jest sucha i ma tendencję do pękania.
Leczenie i dieta przy skazie białkowej
Najprostszym sposobem na wyleczenie objawów skazy białkowej jest zmiana diety. Z jadłospisu należy wykluczyć wszystkie produkty mleczne, czyli mleko, sery, jogurty itp. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych formuł dla dzieci, które w swoim składzie nie zawierają pochodnych mleka krowiego. Gdy dziecko przyjmuje już stałe pokarmy, rodzice powinni dokładnie czytać ich składy i wybierać te, które nie będą przyczyną alergii.
Białka mleka krowiego przedostają się bezpośrednio do mleka matki. Jeśli maluszek karmiony jest piersią, dietę bezmleczną będzie musiała wprowadzić jego mama. Dobrym pomysłem będzie przeprowadzenie eksperymentów żywieniowych, ponieważ zdarza się, że alergenem jest nie tylko mleko, ale i wołowina, cielęcina, jajka kurze, orzechy, a nawet… cytrusy. W pierwszej kolejności mamusia powinna jednak zrezygnować z nabiału.
Gdy skóra dziecka jest silne podrażniona, rodzice muszą reagować od razu. Właśnie z myślą o tego typu dolegliwościach wprowadzone na rynek emolienty. Emolienty to środki silnie nawilżające skórę i pozostawiające na niej cienką, ochronną warstwę. Zadaniem emolientów jest pielęgnacja, łagodzenie podrażnień, zmiękczanie i natłuszczanie skóry malucha, co w efekcie wspomaga barierę ochronną naskórka.
Badania na skazę białkową
Jeśli zauważysz u swojego dziecka pierwsze objawy skazy białkowej, koniecznie wykonaj badania laboratoryjne z krwi maluszka. Najbardziej podstawowym będzie IgE całkowite oraz IgE sp. F2 – mleko krowie, które pomogą wskazać, czy faktycznie macie do czynienia z alergią.
Możesz także zdecydować się na obszerniejsze i bardziej szczegółowej panele, które sprawdzą próbkę pod kątem wielu różnych alergenów jednocześnie. Należą do nich panel pediatryczny (sprawdzające krew aż na 28 alergenów) i pokarmowy (badający 21 alergenów). Z myślą o naszych najmłodszych pacjentach wprowadziliśmy do oferty tzw. Pakiet badań alergicznych, który sprawdza próbkę pod kątem 28 najpopularniejszych alergenów i umożliwia Ci odbycie konsultacji wyników ze specjalistą online.
By zamówić badania krwi w domu lub pakiety, wejdź na stronę i wybierz miejsce i czas, w którym ma odbyć się badanie. Specjalista przyjedzie pod wskazany adres i w niestresowych warunkach pobierze krew Twojego dziecka.