Szczepienia w zakładach pracy - kiedy początek akcji?
Od 4 maja pracodawcy mogą zgłaszać swoje firmy do udziału w akcji szczepień poprzez dedykowany formularz dostępny na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Według deklaracji rządowych, w maju i czerwcu do programu będą dodawane kolejne przedsiębiorstwa. A jak wygląda kwestia terminu podania szczepionek? O dokładnej dacie mają decydować dwa czynniki: kolejność przesłania prawidłowo wypełnionego formularza oraz dostępność szczepionek. Termin szczepień w zakładzie pracy ma być wyznaczany przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.
Kto będzie mógł wziąć udział w akcji szczepień dla firm?
Z założenia akcja szczepień w zakładach pracy ma się odbyć na szeroką skalę. Pracodawcy, którzy będą chcieli do niej przystąpić, mają być w związku z tym zobowiązani do spełnienia 2 warunków:
- zgromadzenie przynajmniej 300 osób chętnych do przyjęcia szczepionki;
- samodzielna organizacja akcji szczepień w firmie (przy współpracy z wybranym podmiotem medycznym).
Jeśli chodzi o pierwszy z tych warunków, rząd dopuszcza zgłoszenie przez zakład pracy następujących osób:
- pracowników i współpracowników danego zakładu pracy (bez względu na formę zatrudnienia);
- członków samorządów i stowarzyszeń branżowych;
- studentów (osoby z tej grupy zgłaszają uczelnie wyższe);
- członkowie rodzin wyżej wymienionych grup.
Planowana procedura szczepień w zakładach pracy
1. Lista chętnych
Pierwszym krokiem, jaki powinien wykonać pracodawca, jest zorientowanie się w liczbie osób, które chciałyby się zaszczepić. Taką informację należy podać w formularzu dostępnym na stronie RBC.
2. Kontakt z PWDL
Pracodawca, jeszcze zanim przystąpi do wypełniania zgłoszenia, powinien nawiązać współpracę z podmiotem wykonującym działania lecznicze (PWDL), który wykona szczepienia i pomoże w logistyce całej akcji. To pracodawca odpowiada za wybór, kontakt i pozyskanie zgody od PWDL.
3. Wypełnienie formularza
W formularzu zgłoszeniowym należy podać:
- liczbę osób chętnych do zaszczepienia - jak wspomnieliśmy, musi być ona nie mniejsza niż 300. Rząd nie określił górnego limitu, ale zaznacza, że przy zgłoszeniach powyżej 10 tys. chętnych zakład pracy powinien się liczyć z etapowaniem dostaw szczepionek.
- dane PWDL, z którym pracodawca podjął współpracę.
Aby formularz został przyjęty, zgłoszenie musi spełnić jeszcze jeden warunek: pracodawca powinien być w stanie zaszczepić wszystkich chętnych w ciągu 5 dni (należy tak dobrać liczbę podmiotów medycznych, aby było to możliwe).
4. Organizacja akcji szczepień
Kolejnym, bardzo istotnym krokiem, jest organizacja punktu szczepień. Jeśli będzie on znajdował się na terenie zakładu, musi spełniać ściśle określone wymogi sanitarno-epidemiologiczne, a także zostać wyposażony w środki do dezynfekcji czy pojemniki przeznaczone na składowanie odpadów medycznych. Szczegółową listę wyposażenia, jakie powinno znaleźć się w punkcie szczepień, można znaleźć na tej stronie w zakładce Minimalne wymogi Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia.
Za zapewnienie odpowiednich warunków w punkcie szczepień odpowiada pracodawca wraz z PWDL.
5. Przygotowanie pracowników
Ważne, aby pracodawca zadbał o to, by każdy pracownik udający się na szczepienie miał przy sobie wydrukowany kwestionariusz wywiadu przed szczepieniem oraz w odpowiedni sposób zasłonił usta i nos za pomocą maseczki.
Za co będzie odpowiedzialny podmiot medyczny?
1. Zamówienie szczepionek
To podmiot medyczny zamówi szczepionki w specjalnym Systemie Dystrybucji Szczepionek. Zrobi to w oparciu o zgłoszoną przez pracodawcę liczbę pracowników. Jeśli w oczekiwaniu na szczepienie w zakładzie pracy część pracowników zaszczepiła się na własną rękę, PWDL może poprosić o mniejszą niż deklarowana liczbę szczepionek.
2. Zapewnienie zasobów
Firma odpowiedzialna za przeprowadzenie szczepień zapewni zasoby niezbędne do przeprowadzenia akcji: wskaże lub zweryfikuje miejsce szczepień według wymogów sanitarno-epidemiologicznych, zorganizuje sprzęt, narzędzia i materiały do szczepień oraz zajmie się koordynacją akcji pod kątem bezpieczeństwa i sprawnego przebiegu.
3. Organizacja zespołów szczepiących
Szczepienia będą przeprowadzać zespoły złożone z 1-4 osób. W skład każdego z nich mają wchodzić osoby kwalifikujące i szczepiące (dopuszcza się, aby kwalifikacje i szczepienia wykonywała ta sama osoba). Dodatkowo w każdym punkcie ma znaleźć się osoba doświadczona w udzielaniu pierwszej pomocy - lekarz lub ratownik medyczny. Opcjonalnie na miejscu mogą znaleźć się także pracownicy administracyjni (0-2 osób).
4. Przeprowadzenie szczepień uzupełniających
Może okazać się, że nie wszyscy pracownicy będą mogli przystąpić do szczepienia w pierwszym terminie. W takiej sytuacji konieczne będzie przeprowadzenie szczepień uzupełniających.
5. Sporządzenie dokumentacji i rozliczenie
Do obowiązków podmiotu medycznego należy również sporządzenie dokumentacji dotyczącej zamówienia szczepionek, kwalifikacji pracowników do szczepienia, a także wystawienie indywidualnych kart szczepień. Po stronie PWDL leży również rozliczenie akcji szczepień z NFZ.
6. Utylizacja odpadów medycznych
Wszystkie jednorazowe narzędzia i materiały wykorzystywane do szczepień wymagają utylizacji - firma medyczna przeprowadzi ją w sposób zgodny z obowiązującymi procedurami. Punkt ten dotyczy również szczepionek, które z jakichkolwiek powodów nie zostaną wykorzystane.
Chcesz zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, ale obawiasz się skomplikowanych procedur i problemów logistycznych? W uPacjenta już działamy, aby zapewniać firmom kompleksowe wsparcie na każdym etapie organizacji szczepień w firmie. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące ewentualnej współpracy w zakresie szczepień w zakładach pracy - zapraszamy do kontaktu pod adresem [email protected].