
5 oznak stresującej pracy
Czy to brzmi znajomo?
Twoje serce bije szybciej, dłonie się pocą, a ciśnienie krwi rośnie.
Czujesz się zmęczony i rozdrażniony, co odreagowujesz na rodzinie i przyjaciołach.
Zaczynasz zauważać u siebie problemy ze snem i koncentracją.
Częściej łapiesz przeziębienie.
Jeśli zauważasz u siebie te symptomy, zwiększasz ryzyko zawału serca w pracy. Możesz jednak podjąć kroki, które pomogą Ci zadbać o serce (zarówno Twoje, jak i Twoich pracowników) w miejscu pracy - w końcu jest to nasz najważniejszy organ.
Dbanie o serca Twoich pracowników!
Pamiętaj, że firma to przede wszystkim ludzie. Zatroszcz się o zdrowie swoich pracowników i stwórz miejsce pracy, w którym aż chce się żyć!
Serce bije jak szalone
Ciśnienie krwi powinno być regularnie sprawdzane przez lekarza lub podczas kontroli zdrowia pracowników w miejscu pracy. Za optymalny odczyt ciśnienia przyjmuje się 120/80mmHg. Co więcej, wiek również wpływa na ciśnienie krwi, dlatego należy szczególnie uważać na starszych pracowników.
Zdrowe wybory, w tym jedzenie i ćwiczenia, mogą pomóc w utrzymaniu lub obniżeniu ciśnienia krwi.
Co możesz zrobić jako pracodawca?
- Zadbaj o regularne kontrole zdrowia pracowników.
- Zorganizuj możliwość odczytu ciśnienia krwi na miejscu.
- Zorganizuj zdrowe obiady i przekąski w miejscu pracy.
Sprawdź również sprawdzone sposoby na stres.
Uwaga na cholesterol
Cholesterol jest substancją tłuszczową przenoszoną w organizmie przez krew. Lipoproteiny przenoszą cholesterol do iz komórek, dwa główne typy to lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL-C) i lipoproteiny o wysokiej gęstości (HDL-C). Choć organizm potrzebuje cholesterolu, brak jego odpowiedniej równowagi może w efekcie prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu .
HDL-C jest określany jako dobry cholesterol, podczas gdy LDL-C znany jest jako zły cholesterol. Kiedy LDL-C gromadzi się, tworzy płytkę na ścianach tętnic, co może prowadzić do zablokowania. HDL-C zapobiega temu narastaniu.
Pokarmy, które mogą obniżyć ilość LDL-C (złego cholesterolu) we krwi to rośliny strączkowe, awokado, tłuste ryby i ciemna czekolada.
Co możesz zrobić jako pracodawca?
- Zadbaj o zorganizowanie w miejscu pracy badań pod kątem sprawdzenia poziomu cholesterolu.
- Zorganizuj przekąski obniżające poziom cholesterolu (niesolone orzechy, gorzka czekolada).
Dieta i sport to klucz
Co jeszcze powinna obejmować profilaktyka zawału serca? Nadwaga lub otyłość są szkodliwe dla zdrowia człowieka. Oprócz przyczyniania się do wysokiego ciśnienia krwi, bezdechu sennego i problemów z płodnością, otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę, niektóre nowotwory i choroby układu krążenia.
Brak aktywności fizycznej również może prowadzić do chorób serca, a także wielu innych zagrożeń dla zdrowia, w tym cukrzycy, otyłości i problemów ze zdrowiem psychicznym. Ważne jest, aby pamiętać, że każda aktywność jest lepsza niż brak aktywności. Według The Heart Foundation każdy powinien dążyć do co najmniej 150 minut umiarkowanych lub intensywnych ćwiczeń w tygodniu, z ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie dwa razy w tygodniu. Spróbuj wybrać się na energiczny spacer przed pracą lub po powrocie do domu. Można zacząć od małych rzeczy. Pamiętaj, że każda aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna!
Co możesz zrobić jako pracodawca?
- Wspieraj inicjatywy związane z aktywnością fizyczną (wchodzenie po schodach, uprawianie sportu).
- Przypomnij pracownikom biurowym, aby wstali i rozciągnęli się.
- Zapewnij stojące biurka.
- Zezwalaj na spotkania stojące lub chodzące.
Dbanie o serce, czyli rzuć palenie
Palacze są od 2. do 4. razy bardziej narażeni na rozwój choroby wieńcowej niż osoby niepalące. Warto wiedzieć, że dym papierosowy uszkadza prawie każdy narząd w twoim ciele i prowadzi do rozwoju kilku różnych rodzajów chorób i nowotworów. Rzucenie palenia nie tylko oznacza mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na choroby serca, ale może wydłużyć Twoje życie o lata.
Cukrzyca to wróg Twojego serca
Osoby z cukrzycą są bardziej narażone na choroby serca. Jak twierdzi WHA (Workforce Health Assessors), u osób z cukrzycą ataki serca i udary występują cztery razy częściej! Dzieje się tak, ponieważ cukrzyca może zmienić skład chemiczny substancji znajdujących się we krwi, co może powodować zwężenie lub całkowite zatkanie naczyń krwionośnych.
Co możesz zrobić jako pracodawca?
- Zadbaj o regularne kontrole zdrowia pracowników pod kątem cukrzycy.
- Oferuj wsparcie w miejscu pracy dla pracowników chorych na cukrzycę.
- Wspieraj diety cukrzycowe, oferując przekąski lub lunche w miejscu pracy.
Zdrowi pracownicy to… serce Twojej firmy!
Bieżące kontrole stanu zdrowia mogą zidentyfikować choroby serca i inne zagrożenia dla zdrowia. Pamiętaj, że pracownicy są najcenniejszym zasobem firmy! Kontrola stanu ich zdrowia powinna więc obejmować szereg badań kontrolnych, które pomogą zidentyfikować potencjalne zagrożenia dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Kontrole stanu zdrowia wysyłają również jasny sygnał do pracowników, że dbasz o ich zdrowie w miejscu pracy… i poza nim.
Dobrym rozwiązaniem może być zorganizowanie w Twojej firmie Akcji Zdrowia nastawionej na diagnozę chorób serca (jak i również stresu czy cholesterolu).
Jak podaje CDC, choroby serca i udary są głównymi przyczynami zgonów i niepełnosprawności w przedsiębiorstwach. Warto więc nauczyć się skutecznych strategii poprawy zdrowia pracowników, co skutecznie zmniejszenia ryzyka chorób serca i udaru — działania, które przyniosą również oszczędności w Twojej organizacji.