
Szczęście w pracy - jak wygląda w praktyce?
Global Employee Engagement Benchmark przeprowadziło badanie z zakresu wellbeingu pracowników. Okazało się, że tylko połowa zatrudnionych dobrze czuje się w miejscu pracy i czerpie satysfakcję z wykonywanych obowiązków. [1] Co ciekawe, dla aż 42% respondentów problemem jest brak poczucia celu wykonywanej pracy, a 37% uważa, że ich praca… nie ma znaczenia.
W tym samym badaniu oceniono również poziom dobrostanu w pracy. Najgorzej oceniają go Europejczycy - tylko 14% z nich czuje się ,,zatroszczonymi” w pracy.
W związku z powyższymi wynikami ponad połowa pracowników deklaruje, że nie planuje pozostać w obecnym miejscu pracy.
Zjawisko Wielkiej Rezygnacji (Big Quit)
Anthony Klotz, profesor zarządzania w Mays Business School of Texas A&M University, twierdzi, że okres pandemii połączony z już wcześniej obserwowanym zjawiskiem wypalenia zawodowego doprowadzi do masowej rezygnacji z pracy. Teoria ta znalazła swoje potwierdzenie w rzeczywistości - już w II i III kwartale 2021 roku w USA, Wielkiej Brytanii i wielu krajach Unii Europejskiej zaobserwowano trudności rekrutacyjne. W Stanach Zjednoczonych zaobserwowano znamienny moment, w którym ilość wakatów przerosła liczbę bezrobotnych.
Przyczyny tego zjawiska o nazwie Big Quit tłumaczy socjolog Torstem Voight, wypowiadając się dla magazynu The Wired. [2] Mówi on, że w okresie pandemii byliśmy tak zajęci dostosowywaniem się do nowych zmian, że nie myśleliśmy o długofalowych konsekwencjach swoich działań. Dziś przychodzi nam zapłacić za ten intensywny okres. ,,Kiedy możemy wziąć nieco głębszy oddech, niektórzy z nas zdają sobie sprawę, że dali wtedy za dużo od siebie i potrzebują przerwy. Doświadczenie zwiększonego obciążenia pracą przy niepewności co do swojej roli w firmie i braku wsparcia może prowadzić do wypalenia” - podkreśla Voight.
Niektórzy dopatrują się związku pomiędzy zjawiskiem Wielkiej Rezygnacji a pracą w modelu zdalnym bądź hybrydowym. [3] Financial Times wskazuje, że pracownicy są przeciążeni spotkaniami online, które choć potrzebne, zabierają bardzo dużo czasu i energii, nie zastępując przy tym w 100% kontaktu face to face. Dodatkowo brak osobistego kontaktu z bardziej doświadczonymi pracownikami spowalnia proces nabywania kompetencji oraz zaburza poczucie przynależności, tak istotne dla budowania więzi, poczucia sensu i celu.
Sprawdź, czym jest wypalenie zawodowe oraz jak sobie z nim radzić.
Czy w Polsce czeka nas Wielka Rezygnacja?
Zdania na ten temat są podzielone. Z jednej strony również w Polsce obserwujemy zjawisko ,,rynku pracownika” połączone z rosnącą liczbą osób wypalonych zawodowo. Z drugiej strony wydaje się, że Polaków nie stać na tak radykalne kroki jak nagłe odejście z pracy i poszukiwanie zupełnie nowej ścieżki kariery. [4] Zmiana stanowiska to proces czasochłonny, wymagający zapasów finansowych. Te są niezbędne, aby nie tylko ,,przetrwać” okresy edukacji czy braku zatrudnienia, ale także zrekompensować różnice w zarobkach na starym i zupełnie nowym stanowisku (karierę w nowej dziedzinie zazwyczaj zaczynamy od słabiej opłacanych pozycji juniorskich). Dodatkowo liczba pracowników zdalnych w Polsce jest stosunkowo niewielka, co oznacza mniejsze możliwości znalezienia intratnej posady poza miejscem zamieszkania.
Czynnikiem, o którym nie można obecnie zapomnieć jest rosnąca inflacja. Ta może napędzić rotację rozumianą nie jako poszukiwanie nowej ścieżki rozwoju, a zmianę pracy na lepiej opłacalną. Pracownicy, widząc ceny rosnące w sklepach, mogą oczekiwać wyższych pensji, by utrzymać dotychczasowy poziom życia.
Poczucie szczęścia w pracy - nowa wartość, o którą warto zadbać
Bez względu na to, czy Polskę dotknie zjawisko Wielkiej Rezygnacji, jedno jest pewne - warto dbać o dobrostan i szczęście pracowników. Zaangażowanie pracodawcy sprzyja lojalności pracowników i jest dowodem na to, że firmie zależy przede wszystkim na ludziach (a nie tylko na wynikach i dochodach).
Aby podarować pracownikom to, co najcenniejsze w niepewnych, pandemicznych czasach - zdrowie - sprawdź Akcje Zdrowia z uPacjenta. To prosty i wygodny sposób na to, by pokazać pracownikom, że zależy Ci na ich dobrobycie w wielu wymiarach - fizycznym, intelektualnym i emocjonalnym.
Źródła:
1. https://newsdirect.com/news/global-employee-engagement-study-finds-only-half-of-employees-happy-at-work-229998479
2. https://www.wired.co.uk/article/burnout-moment
3. https://www.ft.com/content/d0df2f1b-2f83-4188-b236-83ca3f0313df
4. https://www.rp.pl/opinie-ekonomiczne/art19252691-andrzej-kubisiak-prognoza-dla-rynku-pracy-na-rok-2022