
Dlaczego bóle stawów potęgują się jesienią i zimą?
Naukowcy mają dwie teorie:
- obniżone ciśnienie oraz wyższa wilgotność powietrza sprawiają, że na stawy nakładany jest większy nacisk, który uciska nie tylko stawy, jak i nerwy,
- w krótkie i zimne dni obniża się nasz poziom witaminy D, naturalnie produkowanej podczas kontaktu ze słońcem [1].
Czy brak witamin jest przyczyną chorób reumatycznych? Nie jest jasne, w jakim stopniu może to bezpośrednio przyczyniać się do rozwoju chorób tego typu. Wiadomo jednak, że niski poziom witaminy D potęguje ból stawów [2].
Pierwsza rada: suplementuj i dbaj o dietę
Właśnie z wyżej wymienionych względów warto zadbać o odpowiedni poziom witaminy D w organizmie. Chłodnym dniom towarzyszyć powinna zatem suplementacja tego pierwiastka. Dobrze zadbać również o obecność wapnia w swojej diecie [1]. Znajdziemy go w jogurtach i kefirach, serze żółtym, rybach, a także w nasionach strączkowych [3].
Spersonalizuj swój
pakiet badań
Spersonalizuj swój
pakiet badań
Nie wiesz jaki pakiet badań wybrać dla siebie
lub członków Twojej rodziny?
Wypełnij nasz kwestionariusz a my dopasujemy pakiet indywidualnie pod potrzeby na bazie Twoich odpowiedzi.
Otocz się ciepłem
To wskazówka, która nie powinna sprawić Ci żadnych trudności, bo przecież to sama przyjemność! Otul się milutkimi, wełnianymi swetrami, puchowymi kocami, grubymi czapkami, szalami i rękawiczkami. Zaparz ulubioną herbatę i grzej się nią od środka, jak i od zewnątrz, oplatając palcami ukochany kubek. Zapal świeczki o przyjemnym zapachu - poczujesz nie tylko nadchodzącą magię świąt, ale również odprężający gorąc ognia. Nie wahaj się również używać termoforów, szczególnie na stawy, które nadzwyczaj dają w kość. A na koniec dnia czas na relaks: gorąca kąpiel to chwila dla Ciebie i Twojego zdrowia [1].
Ruchy kluchy!
Prozdrowotni aktywiści do końca swych dni będą powtarzać: pamiętaj o ćwiczeniach fizycznych! To fakt: aktywność i ruch przedłużają nasze życie.
W kontekście bólu stawów jest to ważne z dwóch przyczyn:
- utrzymanie odpowiedniej masy ciała powoduje, że stawy nie są nadmiernie obciążone [4],
- regularne treningi wzmacniają kości i mięśnie, co odciąża stawy i powoduje, że są mniej podatne na urazy [4].
Wachlarz dyscyplin jest tak szeroki, że z pewnością znajdziesz coś, w czym czujesz się dobrze. Jeśli jednak już teraz trapią cię bóle stawów, przez co z trudem wyobrażasz sobie ćwiczenia, postaw na dyscypliny wodne, np.: aqua aerobik, pływanie, pływanie synchroniczne. W twojej rutynie nie powinno również zabraknąć stretchingu, czyli rozciągania mięśni - oczywiście na miarę swoich możliwości.
Diagnostyka laboratoryjna chorób reumatycznych
Jakie badania krwi wykonać, gdy męczą nas bóle stawów i podejrzewamy u siebie chorobę reumatologiczną? Odpowiedzią na to pytanie jest e-Pakiet reumatologiczny, który zawiera w sobie badania pozwalające na diagnozę najczęstszych chorób z tej kategorii takich jak: RZS, zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty i wiele innych. Dodatkowo w zestawie znajduje się analiza kwasu moczowego, dzięki którym odróżnimy te choroby od dny moczanowej, dającej często podobne objawy.
Dlaczego e-Pakiet? Bo badania zamówisz online, a pobranie krwi odbędzie się w Twoim domu. To wygodne i skuteczne!
Źródła:
- https://www.mccarthyandstone.co.uk/life-and-living/explore/health-and-wellbeing/expert-advice-how-to-ease-your-arthritis-in-cold-weather/
- https://www.przegladreumatologiczny.pl/witamina_d_w_reumatoidalnym_zapaleniu_staww
- https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/nadcisnienie-wiecej-wapnia/
- https://www.uchicagomedicine.org/forefront/prevention-and-screening-articles/its-cold-outside-do-your-joints-hurt