Bazofile niskie
Poziom bazocytów zwykle jest niski, bowiem komórki te stanowią zaledwie 1% wszystkich komórek w Twoim ciele. Dlatego wynik BASO bliski lub równy 0 zwykle nie ma znaczenia diagnostycznego. Bazofile poniżej normy mogą niepokoić wtedy, gdy wykonujesz regularnie badania morfologii krwi i wtedy zauważasz spadek w granulocytach zasadochłonnych.
Niższe niż zwykle bazofile mogą świadczyć o:
- aktywnej, ostrej infekcji;
- nadczynności tarczycy;
- długotrwałej terapii steroidami, chemioterapii lub radioterapii.
Niskie bazofile w ciąży to stan naturalny, związany ze zmianami zachodzącymi w organizmie.
Bazofile podwyższone – najczęstsze przyczyny
Stan organizmu, w którym zauważa się wysokie bazofile, nazywamy bazofilią. To nie choroba – lecz takie wyniki BASO w morfologii mogą sugerować pewne choroby.
- Podwyższone bazofile najczęściej świadczą o aktywnej alergii IgE-zależnej. W obrazie klinicznym zwykle obserwuje się eozynofile i bazofile podwyższone. Wynik ten nie pomoże Ci jednak zidentyfikować alergenu, który wywołał reakcję organizmu – do tego potrzebne są testy alergiczne.
- Bazocyty powyżej normy mogą również świadczyć o chorobie autoimmunologicznej, np. RZS, toczniu, hashimoto czy chorobach zapalnych jelit (np. chorobie Crohna). W chorobach tego typu dochodzi do aktywacji systemu odpornościowego, którego głównym “oddziałem” są białe krwinki, w tym bazofile. Spójrz na pozostałe wyniki morfologii krwi i sprawdź, czy inne typy leukocytów, np. neutrofile, również nie są podwyższone.
- Za wysokie bazofile obserwuje się także przy niedoczynności tarczycy, ponieważ wówczas zwiększa się stres oksydacyjny i stan zapalny w organizmie, co może wpływać na podwyższenie poziomu bazofilów.
Jak obniżyć poziom bazocytów?
Metoda obniżenia poziomu bazocytów zależy od przyczyny odchyleń od normy – dlatego przy dużych odchyleniach istotne są badania uzupełniające, które pomogą dobrać właściwą metodę terapii.
Bazofile u dziecka
Normy bazofilii nie są zależne od wieku. Możliwe przyczyny podwyższonych bazofilii u dziecka są takie same jak u dorosłych.
Poziom bazofili przy białaczce
Wysoki poziom bazofilii może być obserwowany przy nowotworze układu krwiotwórczego (białaczce) – jednak same podwyższone bazofile nie świadczą o nowotworze. W białaczce obserwujemy równocześnie: podwyższone leukocyty, niską hemoglobinę i erytrocyty oraz niskie płytki krwi.
Badania uzupełniające
Nurtuje Cię wynik bazofilii? Wykonaj badania dodatkowe, które pomogą Ci ustalić przyczynę odchyleń od normy. W diagnostyce przydatne mogą być:
Badania te możesz wykonać w swoim domu, z uPacjenta! To świetne rozwiązanie, jeśli czujesz się osłabiony lub wolisz unikać kontaktu z obcymi patogenami – a do tego duża wygoda!
W pigułce
Bazofile, czyli granulocyty zasadochłonne, stanowią zaledwie 1% wszystkich białych krwinek i są kluczowe dla modulowania reakcji alergicznych oraz produkcji heparyny. Ich niskie poziomy zazwyczaj nie są diagnostycznie istotne. Z kolei podwyższone bazofile mogą sugerować aktywną alergię, choroby autoimmunologiczne lub niedoczynność tarczycy. Wysoki poziom bazofili może również wskazywać na białaczkę, szczególnie gdy towarzyszą mu inne nieprawidłowości w morfologii krwi. W celu ustalenia przyczyny odchyleń warto wykonać badania dodatkowe, takie jak testy alergiczne, badania na tarczycę czy manualny rozmaz krwi, które można komfortowo zrealizować uSiebie z uPacjenta.
Artykuł zweryfikowany przez eksperta

Konsultacja merytoryczna