Niska hemoglobina – interpretacja, przyczyny, leczenie
Badania krwi

Niska hemoglobina – interpretacja, przyczyny, leczenie

Nie wiesz, co może oznaczać niska hemoglobina (HGB) w Twoich wynikach krwi? Sprawdź możliwe przyczyny oraz dowiedz się, jak podnieść poziom hemoglobiny!

Niska hemoglobina – co oznacza? Jakie są przyczyny spadku hemoglobiny?

Zanim poznasz możliwe przyczyny spadku hemoglobiny, wiedz, że sam wynik hemoglobiny to zwykle za mało, by stwierdzić jakąkolwiek chorobę. Poza parametrem HGB spójrz na pozostałe wyniki morfologii krwi lub inne badania. A jeśli nie wiesz, jakie testy pomogą Ci ustalić przyczynę obniżonej hemoglobiny – sprawdź sekcję o badaniach dodatkowych.

Anemia

Najczęściej niska hemoglobina wskazuje na anemię (niedokrwistość). Wyniki krwi pokazują wówczas nie tylko spadek hemoglobiny, ale także niski hematokryt oraz małą liczbę erytrocytów. Zwykle przyczyną anemii są niedobory żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego.

Czasami jednak anemia jest spowodowana czynnikami genetycznymi, które przyczyniają się np. do przyspieszonego rozpadu krwinek czerwonych (anemia hemolityczna), lub też powiązana jest z utratą dużej ilości krwi wskutek urazu czy ze stosowaniem leków, np. podczas leczenia onkologicznego.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym cały organizm zwalnia – w tym metabolizm. Oznacza to, że wiele z witamin lub składników mineralnych nie wchłania się poprawnie, co przyczynia się do anemii z niedoborów i tym samym obniżenia poziomu hemoglobiny we krwi.

Choroby nerek

Nerki produkują erytropoetynę – hormon peptydowy, który stymuluje produkcję czerwonych krwinek. Choroby nefrologiczne sprawiają, że poziom erytropoetyny spada, a z nim również poziom hemoglobiny (hemoglobina to białko zawarte w erytrocytach).

Zapalenie jelit

Choroby jelit to kolejny możliwy powód hemoglobiny poniżej normy. Zaburzenia wchłaniania towarzyszące zapaleniu jelit sprzyjają niedoborom żelaza i innych składników mineralnych, co prowadzi do anemii i spadku hemoglobiny we krwi.

Niska hemoglobina a nowotwór

Obniżony poziom hemoglobiny może towarzyszyć nowotworom, np. białaczce. Wraz z niską hemoglobiną obserwuje się podwyższoną ilość leukocytów oraz obniżoną liczbę płytek krwi.

W innych nowotworach, np. przy raku jelita grubego, również można zaobserwować niską hemoglobinę. Może to być efekt chemioterapii lub wiązać się z ogólnym osłabieniem organizmu przez chorobę. Warto zaznaczyć, że aby stwierdzić nowotwór, potrzebne są dodatkowe, specjalistyczne badania.

Niska hemoglobina w ciąży

Obfite miesiączki i zmaganie się z niedokrwistością przed ciążą podwyższają ryzyko wystąpienia niskiej hemoglobiny w ciąży. Jeśli kobieta nie wyleczyła anemii przed ciążą, będzie się ona nasilać z każdym trymestrem. Spadek hemoglobiny może także pojawić się wskutek objawów ciąży takich jak wymioty czy brak apetytu.

Krytyczny poziom hemoglobiny – czyli jaki?

Szpital Rela podaje, że hemoglobina poniżej 7 g/dl jest uznawany jako niebezpieczny i należy pilnie skonsultować go ze specjalistą.

Niska hemoglobina – objawy

Dla obniżonej hemoglobiny charakterystyczne są takie objawy jak:

  • osłabienie, łatwa męczliwość;
  • trudności ze skupieniem uwagi;
  • bóle i zawroty głowy;
  • kołatanie serca;
  • duszności;
  • bladość skóry;
  • bladość spojówek;
  • cienkie, łamliwe i wypadające włosy;
  • suchość skóry.

Dowiedz się, dlaczego spada hemoglobina dzięki dodatkowym badaniom!

Sam wynik hemoglobiny to często za mało, by określić przyczynę niedokrwistości. Warto wykonać badania uzupełniające, dzięki którym precyzyjnie określisz, gdzie leży problem. Takimi badaniami są:

Przebadaj się kompleksowo na jednej wizycie specjalisty medycznego w Twoim domu – bez skierowania, z uPacjenta! Wybierz Pakiet Kompleksowych Badań Stanu Zdrowia.

Pakiet kompleksowych badań stanu zdrowia
Pakiet kompleksowych badań stanu zdrowia

Pakiet kompleksowych badań stanu zdrowia

Sprawdź każdy obszar zdrowia na jednej wizycie. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Domowe sposoby na podniesienie hemoglobiny

Najprostszym sposobem na podwyższenie hemoglobiny są modyfikacje żywieniowe. Jednak warto zaznaczyć, że najskuteczniejsze sposoby na podniesienie poziomu hemoglobiny są zależne od przyczyny leżącej za takim wynikiem. Nawet nowa dieta może być niewystarczająca, jeśli za niską hemoglobiną stoją choroby nerek czy zaburzenia wchłaniania. Dlatego warto wykonać badania dodatkowe i skonsultować wyniki ze specjalistą medycznym.

Niska hemoglobina – co jeść?

Skup się na dostarczaniu organizmowi żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12 – zawartych przede wszystkim w produktach odzwierzęcych. Sprawdź tabelę niżej i poznaj produkty, które warto jeść, jeśli masz obniżony poziom hemoglobiny!

Co jeść przy niskiej hemoglobinie?

Produkty bogate w żelazo

Produkty bogate w wit.B12

Produkty bogate w kwas foliowy

podroby (szczególnie wątróbka), mięsa, jajka, buraki, warzywa liściaste, suszone owoce, pestki dyni, orzechy nerkowca, migdały, kakao.

mięso; ryby (np. śledź); jajka; produkty mleczne: sery żółte, jogurty naturalne, sery pleśniowe.

warzywa liściaste np. szpinak, sałata, kapusta; brokuły; groszek zielony; rośliny strączkowe; buraki; orzechy; ziarna zbóż.

Przesuń w bok aby zobaczyć więcej informacji

Sprawdź artykuł: Co jeść przy anemii – znajdziesz w nim także gotowy jadłospis do pobrania!

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
  • Zaplanuj badania

    Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

  • Zbadaj się u Siebie

    Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

  • Skonsultuj wyniki online

    Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

  • Ciesz się lepszym zdrowiem

    Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.